Hazır Axcess formu

Access örnekleri. Tablolar sorgular ilşkiler formlar makrolar ve hazır örnkler

access hazir formlar

 İndirmek için tıklayınız.

Alternatif link

Biçim ve Raporlar Access Ders 18

Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygın olarak artması ve birçok bilginin bilgisayarda daha rahat saklanması, “veri tabanı programları”na olan ilgiyi fazlalaştırmıştır.

Bilişim teknolojileri alanının temel mevzularından önde gelen veri tabanı; dağınık şekilde duran ve işe yaramaz halde olan bilgilerin işlenebilir, içinde arama yapılabilir, sıralanabilir hale gelmesini elde eden bir destek araçtır. Veri tabanı programları, bilgilerin kullanıcıya taze ve süratli bir halde ulaştırılmasını da sağlar.

Bu modülde veri tabanında öncesinden oluşturulan “tablo ve sorgu” nesnelerini daha görsel hale getirecek ve “son kullanıcı”nın rahat kullanabileceği bir ortam oluşturabileceksiniz.

Oysa Access tek başına benzer birçok imkânı programcıya sağlamaktadır. Meydana getirilen programın hedef bilgisayarda emek harcaması için tek ihtiyaç duyulan ofisin kurulu olmasıdır. Öteki dillerle hazırlanan programlar ise “kurulum” haline getirilmeden çalıştırılamazlar. Access’te sayfa nesneleri hariç tüm veri tabanı nesneleri tek dosya içinde saklıdır. “Uygulama”, bu sayede oldukça daha rahat bir halde başka bilgisayarlara taşınabilir.

Minik ve orta ölçekli uygulamalarda Access, kolay ve süratli bir halde proje geliştirmeye uygundur. Yüksek programlama bilgisi gerektirmez. Fakat programcı için ileri seviyede program yazımına da hazırdır. Programlama kısmının Visual Basic ile olan benzerliği oldukça fazladır. Bu benzerlik tasarımın kolayca programlanmasını sağlar.

NESNE VE FORMLAR

Biçim ve raporlar yardımıyla, özelleştirme imkânı kısıtlı olan tablo ve sorguları veri girişine daha çok kolaylık elde eden, göze hoş gelen “ara birim” ile yapmamız sağlanır.

Hazırlayacağınız “ara birim”, bilgisayarı kullanmayı fazla bilmeyen biri için bile kolay giriş yapılmasına olanak vermelidir.

Formlar, kalem ile doldurduğumuz kâğıt formlarına da benzer. Okunması kolay olsun diye belli bölgeler kutu içine alınır, yanında bu kutuya ne doldurulması, iyi mi doldurulması ile ilgili kısa bir data yazılır. Formları inceleyecek şahıs için de bu yöntem oldukça kolaylık sağlar. Şundan dolayı kâğıdın neresinde ne yazdığını bir bakışta görür. Aslen şimdiye kadar gördüğünüz minik diyalog kutuları bile “biçim”dur.

Aşağıdaki örnek formda Access 2007 programında hazır şablon kullanılarak talebe bilgilerinin olduğu bir biçim tasarımını görnektesiniz.

Nesneler, Biçim ve Rapor

Biçim ve rapor “nesneler*” ile tasarlanır. Nesne, aslına bakarsak işletim sisteminde yada bir web sayfasındaki gördüğünüz her şeydir. Bazı nesneler oldukça mütevazı iken, bazıları iç içe başka nesnelerden oluşur. Sözgelişi derhal her pencerede bir “metin kutusu” yada “düğme” vardır; “sekmeli denetim” de kendi içinde birçok nesneyi saklayabilir.

Biçim ve rapor, tasarım ve içerdikleri nesne türleri yönünden birbirlerine benzer. “Rapor” çoğu zaman yazıcı çıkışı ve kullanıcıya özet data göstermek için kullanılırken, “biçim” daha oldukça veri girişi için kullanılır. Rapor almak için bir yazıcınızın olması gerekmez fakat kullanıcıya programınızı vermeden ilkin raporlarınızın yazıcı çıktılarını denemenizde yarar vardır. Kullanıcının renkli çıktı alamayabileceği de göz önünde bulundurularak, çoğu zaman raporlar “siyah beyaz” hazırlanmış olur.

Web sayfaları için rapor ön izlemesi bir çok kez pek kullanılmasa da sayfanın sadeleştirilmiş, renkleri düzenlenmiş hali istenirse yazıcıya gönderilebilmelidir. Tek dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan, yazıların okunaklı olmasıdır. Renk körü olan insanların belli renkleri fark edemedikleri de unutulmamalıdır.

Aşağıda örnek bir formun tasarım görünümünü görüyorsunuz.

Aşağıda örnek bir formun biçim görünümünü görüyorsunuz.

Aşağıda örnek bir raporun rapor tasarım görünümünü görüyorsunuz.

Aşağıda örnek bir raporun rapor görünümünü görüyorsunuz.

Rica: Sitemizin Google’da Ön Sıralarda Çıkması İçin Lütfen Alttaki Google+ Butonuna Tıklayınız , Sayfamızı Feysbukta Beğeniniz yada yazıları Twitter,Feysbukta paylaşınız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE