Ana Sayfa / sporcu / Adalı Halil kimdir

Adalı Halil kimdir

Adalı Halil kimdir, Türk enerjisini dünyaya tanıtan meşhur pehlivanlarımız içinde Adalı Halil’in ayrı bir yeri vardır.Adalı Halil, 1871 senesinde bugün için Yunanistan‘da kalan Edirne‘nin Adaiçi bölgesindeki Kilise Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Kara Mehmet adlı bir pehlivanın erkek evladıdır. Babasının tesiriyle o da, çocuk denecek yaşta güreşe heves etmişti. Babası onu, zamanının en meşhur pehlivanlarından olan Kel Aliço‘nun yanına verdi. Güreşe Kel Aliço çırağı olarak yetiştirilmiştir.

Adalı Halil, 18 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını korumuştuanın en büyük pehlivanı sayılan Koca Yusuf‘tan sonrasında en bilgili pehlivan denirdi. Boyu 1.98, kilosu 150 idi. Osmanlı İmparatorluğu içinde yapmış olduğu tüm güreşleri kazanıp Başpehlivan olduktan sonrasında Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile beraber Avrupa’ya gidip, Almanya‘nın çeşitli kentlerinde, Paris, Viyana ve öteki şehirlerde güreşti. Orada karşılaşmış olduğu birçok rakibini oldukça kısa zamanlarda yendi. Avrupa’dan sonrasında ABD’ya geçti.
ABD’da Boston, Chicago, New York da güreşti. Karşiplerini yendi. Böylece kendisine Türk Aslanı adı takıldı. ABD’daki bir güreşte altına almış olduğu Amerikalı Meşhur güreşçi Tom Jenkins ile yapmış olduğu maçta rakibinin kaburga kemiklerini kırdığından azca kalsın halk kendisini linç ediyordu. Türkiye’ye döndükten sonrasında bir çiftlik satın aldı. Çiftçilik hayata geçirmeye başladı. 1 Ocak 1901‘de Hamburg’daki turnuvaya katıldı. 6 pehlivanla güreş yapmış oldu. En fazla dayanabilen 7 dakika dayanabildi. Kırkpınar’da başpehlivanlığı tam on sekiz yıl ondan kimse alamadı.

Adalı Halil, 10 Şubat 1926 tarihinde zatürreden 55 yaşlarında iken ölmüştür. Ilkin Edirne‘de Kasımpaşa Camii yanında bulunan mezarı sonradan Edirne-Çömlekköy’lü pehlivan Kara Güvenilir’in mezarı yanına nakledilmiştir. “Pehlivanlar Tekkesi” olarak malum bu yer her yıl Kırkpınar Güreşleri başlarken pehlivanlar tarafınca topluca ziyaret edilir.

Oğlu Mustafa da bir süre pehlivanlık yapmasının peşinden Mustafa Kemal Atatürk‘ün faytoncusu olmuş ve Mustafa Kemal’in ölümünden sonrasında yaşamını Silivri’de sürdürerek “Sinop” soyadını almıştır.

Adalı Halil kimdir

    Sporcu

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birsen Bekgöz kimdir

Birsen Bekgöz kimdir, “Survivor 2018 All Star” yarışmasına katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno