Ana Sayfa / sporcu / Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir

Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir

Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurucularından. ve 6. başkanıdır.Ahmet Fetgeri Aşeni, 1886 senesinde Sakarya, Sapanca kazasının Yanık Köyünde dünyaya gelmiştir. Batum civarından göç etmiş bir soydan gelmektedir. Çerkez asıllıdır. Babasının adı Musa’dır. Babası öldükten sonrasında istanbul’a yerleşmişler. Mekteb-i Bahriye (Deniz Harp Okulu)’dan deniz subayı olarak mezun oldu. Deniz Harp Okulunda daha talebe iken güreş ve aletli jimnastikle uğraşarak spor hayatına başladı.

1903 senesinde dostlarıyla beraber Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurulmasına katıldı. (Ahmet Fetgeri Aşeni, Mehmet Ali Fetgeri Aşeni, Osman Paşazade Mehmet Şamil (Şhaplı), Hüseyin Bolluk, Kadızade Nazım Nazif (Ander) ve 20’ye yakın genç Beşiktaş’ın ilk kurucularıdır. Kurucuların ortak özellikleri Kafkas kökenli olmalarıdır.)
1923 senesinde Türk sporunun ilk örgütü Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurucuları içinde yer aldı. 1923 senesinde kurulan ilk Güreş Federasyonu’nun da başkanlığı görevini bir yıl yapmış oldu. 1924 senesinde Atletizm Federasyonu başkanlığı görevine getirildiyse de bir yıl sonrasında yine Güreş Federasyonu başkanlığına döndü ve 1937 yılına kadar bu göreve devam etti.

1924 senesinde Paris, 1928 senesinde Amsterdam ve 1936 senesinde Berlin Olimpiyat Oyunları’na katılan Türk sporcu kafilelerine yön.

Kardeşi Mehmet Ali Fetgeri de iyi bir jimnastikçi ve halterci idi. Ahmet Fetgeri Aşeni’nin kızı Suat Fetgeri Tarı da eskrim sporunda yetişmiş idi. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda da Ahmet Fetgeri Aşeni yönetici, kızı Suat Fetgeri de eskrimci olarak Türkiye’yi temsil ettiler. Kardeşi Mehmet Ali Fetgeri 1931 senesinde vefat etti. Mehmet Ali Fetgeri 19 Ocak 1931’de İstanbul’da çalışmakta olduğu Adapazarı Maden İşletmeleri A.Ş.’nin bulunmuş olduğu Agopyan hanında çıkan yangına görevi başındayken yakalanır. Emek verme odasını derhal terk etmek yerine belgelerini, evraklarını kurtarmaya çalışır. Odasına dolan yoğun gaz ve duman sebebiyle Kafkasyalı iki iş arkadaşıyla beraber boğularak yaşama veda eder. Öldüğünde hemen hemen 41 yaşındadır.

1928–1930 yılları aralığında 6. Beşiktaş JK Başkanı olarak vazife yapmış oldu.

Ahmet Fetgeri Aşeni, deniz albaylığından emekli olduktan sonrasında Gölcük’e yerleşerek ömrünün sonuna kadar orada yaşadı.

9 Mayıs 1936 tarihinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak 19 Mayıs’ta kutlanan spor gününün her yıl “Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak milletçe kutlanması önerisini Mustafa Kemal Atatürk’e sundu ve kabul edildi.

Ahmet Fetgeri Aşeni, evli idi ve bir oğlu 2 kızı vardır.

Ahmet Fetgeri Aşeni, 1 Ocak 1966 tarihinde Kocaeli, Gölcük’de 80 yaşlarında ölmüştür.

İstanbul’un Fulya semtinde adını taşıyan spor salonu 2000’li yılların ortalarına kadar varlığını devam ettirdi. 21 Eylül 2014 tarihinde Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Kocaeli, Gölcük’de Ahmet Fetgeri Aşeni’nin adı verilen parkın açılışını yapmış oldu.

Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir

    Sporcu

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birsen Bekgöz kimdir

Birsen Bekgöz kimdir, “Survivor 2018 All Star” yarışmasına katıldı.

yorumlayın

  1. http://sekerchat.com Wanna mine some bitcoin, but have no farm? Now you don’t need it! Just install CryptoTab, the world’s first browser with built-in mining features. Fast, convenient and easy-to-use, it will mine BTC while you’re browsing the web or just keep window open and active. http://sekerchat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno