Ana Sayfa / Biyografi / Ahmet Mahmut Ünlü kimdir

Ahmet Mahmut Ünlü kimdir

Ahmet Mahmut Ünlü kimdir, Halk içinde Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, İstanbul‘un Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan İsmail Ağa Cemaati‘nin önde gelenlerindendir.

Fakih, vaiz ve hafızdır.

Ahmet Mahmut Ünlü, 27 Şubat 1965 tarihinde İstanbul Fatih’de dünyaya gelmiştir. Aslen Giresun, Görele’lidir. Anası Rabia Ünlü, Babası Yusuf Ünlü’dür. Ahmet Mahmut Ünlü’nün babası Yusuf Ünlü, Kemal Horzum ve Yahya Demirel‘le ortaktı. Babasının sahibi olduğu yapınak, Türkiye’nin en büyük tel çivi fabrikası haline geldi.

Klasik medrese usulü ile din eğitimi görmüş oldu. Okul çağına ulaştığında, bir taraftan Kur’an Kursuna devam etti . Yavuz Selim İlkokulu’nu bitirdikten sonrasında Fatih Koleji’nde orta eğitime başladı. ikinci sınıfın başlarında okul yaşamını sonlandırdı. Sonradan ortaokulu dışarıdan tamamlamıştır. 12 yaşlarında kürsülerden dînî vaazlar vermeye başladı.

Küçüklüğünden beri evde olmadığı zamanlarda sürekli İsmailağa Camisinde olurdu. İsmailağa Camisinin karşısında etkinlik gösteren terzi Fahri’den ilk ilim tahsilini almaya başm tahsilini, mahalleden bir tabip komşularının Ahmet adındaki aynı yaşlardaki oğlu ve Fahri Efendi’dinin oğlu ile beraber alırken adlar karışmasın diye Fahri Efendi bizim Ahmet’e “Cübbeli Ahmet” adını koydu. O gün bugündür, Ahmet Hoca “Cübbeli Ahmet “ diye anılır oldu.

Ahmet Mahmut Ünlü, Küçüklüğünden beri okul yaşamının haricinde sarık sarıyor, cübbe ve şalvar pantolon giyerdi.

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak malum dergahında liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu tarafınca hususi olarak eğitilen Cübbeli Ahmet, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti. İstanbul‘daki ilk vaazını Yavuz Selim Camii’sinde verdi. İki yıl Rize‘de bir hocanın yanında ilim eğitim etti. 12 yaşlarında Rize Pazardaki Tütüncüler Köyü Kur’an kursunda Resül Bölükbaşı Hoca’dan Sarf, Nahiv, İlmi Kelam, Meani,Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında uzun seneler sürecek kitapların tahsilini 20 aylık süre zarfında bitirerek 1980 tarihinde onbinlerin katılımıyla düzen edilen merasimde icazet-i ilmiyesini aldı. Hocalık icazetinden sonrasında da, İstanbul da hafızlığa adım atar. Altı ay şeklinde bir zamanda da hafızlığını tamamlar. Cübbeli Ahmet Hoca, artık hem hoca, hem de hafızdır.

Cübbeli Ahmet Hoca, 1983 senesinde 17 yaşlarında hacca gitti. Askerlik zamanı ulaştığında ileri derecede “Şeker” hastası olduğu anlaşılınca askerlikten muaf oldu.

Yoğun ilgi ve talep sonucunda Cübbeli Ahmet Hoca, merkezi Fatih İlçesinde olmak suretiyle bir vakıf kurulmasına karar verip “Fatih Hak Ve Hizmet Vakfı”nı 1990 senesinde kurdu.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın ömrü süresince dünya işleri ile asla alakası olmamıştır. Yaşamı süresince hiçbir dünyevi ticaretin içinde yada yanında olmamıştır.

1997 yılına kadar babasının kazancı ile geçimini elde eden Ahmet Hoca, 1997 senenin da babasının r ara oldukça sıkıntılı günler geçirdi. 1997 den sonrasında bizzat kendisinin yazıya döktüğü risalelerin geliri ile geçimini sağlamaktadır.

Sohbetlerinden dolayı birçok kez adli takibata uğrar, bu adli takibatlar neticesinde ya beraat eder yada takipsizlik sonucu alır. Bunca senedir yapmış olduğu sohbetler neticesinde onlarca kere adli takibata uğramasına karşın hiçbirinden yargı giymemiştir.

Sadece, kamuoyunca tanınması 1999 senesinde yapmış olduğu zelzele hitabı sonrası gerçekleşti.

‘Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek, birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa açıkca tahrik etmek’ suçundan 2 yıl 7 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı.

2006 senesinde Özgürlük Gazetesi‘nde “Jet Ski” li fotoğrafları ile sürmanşetten haber edilerek yine kamuoyunun gündemine girdi. Cübbeli Hoca’nın verdiği vaazlardaki bazı ifadeler internetteki gülünç videolar içinde yer aldı, tıklanma rekorları kırdı.

12 Ekim 2011 tarihinde Karagümrük çetesi operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonrasında çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Tutuklulukta geçen süre ve tutuklamanın koruma tedbiri olması sebebiyle 7 Aralık 2012 tarihinde tutuksuz yargılanmak suretiyle tahliye olmuştur.

uğu vardır.

Kitapları :
“Yahudi ve Hristiyanlar Aden’e girecek” diyenler cennete giremez.
– 99 Soruda Namaz
– Abdest Risâlesi
– Ahlâk-ı Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)
– Aralık 2011 – Kasr-ı Ârifan Dergisi
– Bedir Ehli ile Tevessül ve İstiğâseler (ciltli baskı)
– Cemaatle Namaz
– Çörek Otu Mûcizesi ve Şifâ Duâları
– Dînin Direği Mü’minin Mi’racı NAMAZ
– Dualarım
– Dürr-ü Meknûn Kasîdesi
– Dürrü Meknun Kasidesi’nin Şerhi
– Ellidört Farz Şerhi
– Evlenilmesi Haram Olanlar
– Evliliğin Faziletleri ve Eş Seçerken Aranacak Vasıflar
– Ezan-ı Muhammedî Risâlesi
– Fıtrat-ı Tağyir Risâlesi
– Hac ve Umre Duaları
– Hac ve Umre Risâlesi
– Hadislere İman
– Hayrettin Karaman’a Reddiyeler
– Hazret-i Mehdî Muhakkak Gelecek Fakat Bu Yüzyılda Değil
– Her Bir Uzuv İçin Şifa Ayetleri
– Her Derdi İyileştiren Bir Yakarış
– İmam-ı A’zam’a mensup Dürr-ü Meknûn kasîdesi’nin
– Her Derdi İyileştiren Bir Yakarış
– İstiğfarat-ı Münkize (Kurtarıcı İstiğfarlar)
– İtikat Risalesi
– Korunmuş Sır Seyf-i Kâtı Sırr-ı Masûn ve Dürr-ü Meknûn Hızb-i Şerîfi
– Kuran-ı Hakim Risalesi
– Kur’an-ı Mecîd Risâlesi
– Kurban Risâlesi
– Meva’ız-i Kudsiyye (Kudsî Vaazlar)
– Mevlid-i Şerîf Kıraati
– Mustafa İslâmoğlu’nun Bâtıl Görüşlerine Karşı HAK SÖZ
– Namaz İlmihali
– Namaz Kılmayanların İki Cihanda Başlarına Gelicek Belâlar
– Nişan ve Nikâh Ahkâmı
– Noel Tehlikesi
– Nüzûl-i Mesih Risâlesi
– Peygamber Efendimizin Mevlid Kıssası ve Mûcez Yaşamı
– Peygamber Sevgisinin Alâmetleri
– Oruç Risâlesi
– Üç Vasiyetim
– Ramazân-ı Şerîf Risâlesi
– Rasûlüllah’ı (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Rüyada Görmek
– Receb-i Şerîf Risâlesi
– Safer Ayında Okunacak Dualar
– Salâvat-ı Şerîfe
– Salevât-ı Kübrâ
– Sefer Duâları
– Slm Risalesi
– Sevapları Kat Kat olan Salevât-ı Muzâ’afât
– Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 1.Cilt
– Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 2.Cilt
– Şa’bân-ı Şerîf Risâlesi
– Şifa-i Şerif
– Şecere-i Nebeviyye
– Ta’dîl-i Erkân
– Târikat-i Aliyye de Râbıta-i Celiyye
– Tasavvuf Risâlesi
– Tevessülü İnkar Eden Vehhâbî Fırkasına Reddiyeler
– Zinaya Yaklaşmayın

Ahmet Mahmut Ünlü kimdir

    Din Adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Veysel Karani kimdir

Veysel Karani kimdir, Veysel Karani, Hz Muhammed döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno