Ana Sayfa / siyaset adamı / Ahmet Misbah Demircan kimdir

Ahmet Misbah Demircan kimdir

Ahmet Misbah Demircan kimdir, Beyoğlu Belediye Başkanı ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanıdır.

Ahmet Misbah Demircan, 1967 senesinde İstanbul Kasımpaşa’da dünyaya gelmiştir. Toplam 9 kardeştir. Babası ilahiyatçı ve yazar olan Ali Rıza Demircan‘dır. Aslen Rize ilinin Sütlüce köyündendir.

İlkokulu Piyalepaşa İlköğretim Okulu’nda okudu. Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nden mezun oldu. Arkasından girmiş olduğu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1992 senesinde mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Siyasal Tarih ve Internasyonal İlişkiler Kısmı’nde tamamladı. Bunun yanında Tunus ve İngiltere‘de lisan kurslarına devam etti.

Ustalaşmış iş hayatına gezim alanında rehber olarak başladı. Turizmin değişik dallarında deneyim kazandıktan sonrasında hususi bir gezim firmasında genel müdür oldu. Ve pek oldukca değişik ülkede iş deneyimini artırdı. Dünya’dan Türkiye’yi, Türkiye’den Dünya’yı çözümleme eden bir perspektif geliştirdi.

Sivil Cemiyet Kuruluşlarıyla da ilişkisi MÜSİAD‘ın Dış İlişkiler ve Teşkilatlanma Komisyonu’nda vazife almasıyla başladı. Akabinde Türkiye Gezi Acenteleri Birliği’nde [TURSAB] değişik görevler üstlendi.

Politikaya 2001 senesinde Ak Parti’nin kuruluşuyla başladı. Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasal yaşamını, aynı partide İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Gezim Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili talibi oldu.

28 Mart 2004 mahalli seçimlerde Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na AK Parti tarafınca aday yayınlandı ve seçimleri kazanarak Beyoğlu Belediye Başkanı olarak göreve başladı. 29 Mart 2009 tarihindeki mahalli seçimlerde tekrardan aday yayınlandı ve gene seçildi. 30 Mart 2014 tarihinde meydana getirilen mahalli seçimlerde yeniden Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi.

Gençlik yıllarından itibaren sivil cemiyet kurumlarında etken olarak yer aldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Gezi Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) görevler üstlendi.

Belediye Başkanlığı’nın birinci döneminde; Beyoğlu’nda etkinlik gösteren 185 sivil cemiyet kuruluşunu etken olarak yönetime katmak amacıyla Mahalli Sivil Güçbirliği Merkezi’ni kurdu.

2007 senesinde TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) tarafınca e-belediyecilik hususi başarı ödülü verildi.

İstanbul’un merkezinde kaderine terk edilmiş onlarca sokakta yapmış olduğu aydınlatma ve çevre düzenleme emekleri kısa sürede netice verdi ve terk edilmiş sokaklar tekrardan Beyoğlu’nun kültür-sanat ve gezim alanları olarak yaşama döndü. Başkanlığı döneminde Yeşilçam Ödülleri, Galata Moda Festivali, Altıneller Festivali, Sahaf Festivali projeleri Beyoğlu’nun gezim ve kültür endüstrisinin gelişmesine büyük katkı sağlamış oldu. ”Tarlabaşı” bölgesini ihya etmek amacıyla ”Tarlabaşı Yenileniyor” projesini başlattı. Şişhane, Asmalı Mescit, Galata, Talimhane şeklinde bölgelerde gösterdiği çaba karşılığını buldu ve 7 senelik dönemde ortalama 4 bin bina yenilendi, restore edildi ve bir zamanlar terk edilmiş olan bu bölgeler tekrardan çekicilik merkezi haline geldi. Bu emekleri neticesinde 2010 senesinde, Berlin, Tour Expi üyesi gezim operatörleri tarafınca ”En iyi Gezim Bölgesi” ödülüne layık görüldü.

Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi’nde 4 yıldan bu yana ”Liderlik” dersleri vermektedir. Yurt içinde ve yurt haricinde Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Restorasyon Uygulamaları, Kent Planlaması, Kamuda Bilişim Teknolojisi Uygulamaları şeklinde mevzularda pek oldukca konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Arapça ve İngilizce bilen Ahmet Misbah Demircan, 1996 senesinde Ferda Hanımla evliliğe ilk adımını attı. Zeynep,Rana ve Neva isminde 3 kız babasıdır.

Ahmet Misbah Demircan kimdir

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno