Ana Sayfa / müzisyen / Ahmet Özhan kimdir

Ahmet Özhan kimdir

Ahmet Özhan kimdir, Gerçek adı Ahmet Katıgöz olan Ahmet Özhan, 26 Ağustos 1950 tarihinde babası polis olduğundan orada vazife yaparken Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Gene babasının memuriyeti sebebiyle ilk ve orta tahsilini çeşitli il ve ilçelerde yapmış oldu.

1960’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamlamıştır. Ahmet Özhan, Üsküdar Musiki Cemiyeti ve İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitimini sürdürürken, bir taraftan da sahne ve plak emekleri yapmış oldu. İlk ustalaşmış sahne dk Belediye Gazinosunda yapmıştır. Genç yaşta sahneye çıkan Ahmet Özhan 1970’li ve 1980’li yılların popüler Türk Müziği yorumcusu olarak tanınmıştır.

Plak çalışmalarının yanı sıra, beyaz perde filmleri, tv dizi ve konserleri, radyo emekleri ile çeşitli tv kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı ve yönetmen olarak da görevler almıştır. Bir oldukca 45’lik, plak, longplay, kaset, CD emekleri bulunmaktadır.

Fazlaca çeşitli sahne ve plak çalışmalarıyla devam ettirdiği müzik yaşamı 1981 yılından beri İstanbul Radyosundaki görevi ile sürmekte iken, 1991 de kurulan, Kültür Bakanlığı İstanbul Zamanı Türk Müziği Topluluğu’nun kurucusu ve genel yönetmeni olan Ahmet Özhan, klasik ve tasavvuf müziği alanındaki en iyi solistler içinde yer almıştır. Topluluk çalışmalarını Konya Mevlana İhtifalleri’nin yanı sıra, İstanbul Festivali şeklinde etkinliklerde verdiği klasik ve tasavvuf müziği konserleriyle sürdürmektedir.

1980 yılından beri iştirak etmiş olduğu Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984″den beri yer almış olduğu İstanbul Festivali ile Güldeste adlı klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyodan San Francisco”ya kadar pek oldukca yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanat severlere sundu.

1970li yıllarda Bebek Belediye Gazinosunda Emel Sayın‘ın alt kadrosunda sahneye çıkmış olduğu sıralarda, Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan kendisini keşfeder ve “Gel Maksim’de çalış” der. O günden sonrasında Ahmet Özhan, 17-18 yaşlarındayken maksimin yeni prensi olur.

1973 senesinde, başrolünü Hale Soygazi ve Aytaç Armanla paylaşmış olduğu ilk filmi olan “Çocuğumu İstiyorum” da oyunculuk deneyimi yaşar ve arkasından 4 film daha çevirir.

Bir iftar yemeğinde Muzaffer Ozak ile tanıştıktan sonrasında dünyaya değişik bir pencereden bakmaya adım atar. Ve Türk Tasavvuf Musikisi alanında bir oldukca çalışmalara imza atar.

Genel Yönetmeni ve solisti olduğu toplulukla Âteş-i Aşk adlı beş CD”lik tasavvuf müziği albümü, padişâh bestekârların eserlerinden oluşan bir CD ve gene İlâhiyat-ı Kenân adlı bir tasavvuf müziği albümü yapmış oldu.

1998 senesinde Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Hacı Arif Bey, Aliş, Hafız Yusuf Efendi şeklinde müzikal belgesel filmleri çevirdi. 1985 de Singapur”da meydana getirilen Asya Müzik Festivali”nde ülkemizi temsil etti.

Hususi bir tv kanalında dört yıl süreyle Şarkılar Seni Söyler adlı bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yapmış oldu.

Sanatçı Mevlana‘yı anmak için Konya’da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerinede konuk sanatçı olarak katılmaktadır.

Ahmet Özhan’ın Saray/Tekirdağ’da sıla sanatçılar sitesinde bir yazlığı vardır.

7 Nisan 2013 tarihinde Ahmet Özhan]a Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafınca Çanakkale Konservatuarı’nın önerisi ile fahri doktora unvanı verilmiştir.

Ahmet Özhan, 27 senelik eşi Hatice Özhan’dan 28 Ocak 2013 tarihinde boşandı ve Yeşilköy’deki bir ilköğretim okulunda müdür muavinliği icra eden gençlik aşkı Filiz Akbulut ile yaşamaya başladılar.

Birliktelikleri :

1.eşiyle olan evliliği: 1976 senesinde Hale Soygazi ile evliliğe ilk adımını attı, 1985 senesinde boşandı.
2.eşiyle olan evliliği: 1986 senesinde Hatice Özhan ile evliliğe ilk adımını attı, 28 Ocak 2013 tarihinde boşandı. Özgül ve Özcan isimlerinde biri kız, diğeri adam iki evladı vardır.
3.eşiyle olan evliliği: 2013 senesinde Filiz Akbulut ile evlenmek suretiyle beraber yaşamaya başladılar

Albümleri :
2007 – Yüzyılın Şarkıları
2005 – Mevlana’nın Dilinden
2005 – Hüzünlü Gurbet
2003 – Rüya
2003 – Nostalji
1999 – Güldeste 3
1998 – Güldeste 2
1988 – Gel
1987 – Hoşgeldin
1985 – Ömrümün Baharı
1984 – Hüzün
1981 – Güneşin Batmış olduğu Yerde
1978 – Geceler Gariplerindir
1977 – Bir Tanem
1976 – Ahmet Özhan 76
1975 – Günümüzün Sevilen Şarkıları ile Ahmet Özhan
1974 – Ahmet Özhan

Filmleri :
1973 – Çocuğumu İstiyorum
1975 – Bak Yeşil Yeşil
1975 – Ufak Bey
1978 – Çaresiz
1982 – Hacı Arif Bey
1984 – Aliş ile Zeynep
1987 – Gönülden Gönüle
1987 – Hafız Yusuf Efendi
2006 – Sözün Bittiği Yer

Ahmet Özhan kimdir

    Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno