Ana Sayfa / mimar / Ahmet Vefik Alp kimdir

Ahmet Vefik Alp kimdir

Ahmet Vefik Alp kimdir, Ankara MHP Genel Merkez binasını meydana getiren mimar

Ahmet Vefik Alp, 31 Mayıs 1948 tarihinde İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. İstanbul’da Fransız Saint Joseph Lisesi’nden 1967 senesinde mezun olduktan sonrasında Robert Kolej’in üniversite kısmında İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etti. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne geçerek öğrenimine burada devam etti ve 1971 senesinde mimar olarak mezun oldu. Mimarlık yüksek lisansını da aynı okulda 1973 senesinde Yüksek Mühendis Mimar olarak tamamlamış oldu.

1973 senesinde İTU Mimarlık Fakültesinde ‘Asistan’lığa 977 senesinde ABD‘ye gönderilmiştir. Houston, Texas, ‘Rice University’ de, 1978 senesinde Şehiricilik alanındaki projesiyle ‘Master’; 1979 da Mimari ve Şehirsel Psikoloji alanında insanoğlu, binalar ve şehirler arasındaki zihinsel etkileşimleri inceleyen 16 ayda tamamladığı ‘Aesthetic Response to Geometry in Architecture’ araştırması ile de ‘Tabip’ payelerini almıştır

1982 senesinde Suudi Arabistan ‘Kral Fahd Üniversitesi Çevre Tasarımı Fakültesi’ne çağrı edilen Alp burada Mimarlık ve Kent Planlama Bölümlerinde 7 yıl hizmet vermiştir. Bu zamanda hazırladığı ”Riyad Diplomatik Kent’de TC Riyad Büyükelçiliği ve Lojmanları projeleri tamamlanarak kullanıma verilmiştir.

1984 senesinde ‘Doçent’liğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 da Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın himayesindeki (IAA) ‘International Academy of Architecture’ (Internasyonal Mimarlık Akademisi) ‘Profesör’lüğüne getirilmiştir.

1986 senesinde ABD Texas Eyaleti Dr. Alp’e ‘Ustalaşmış Mimar’ lisansı vermiştir. Aynı yıl TSA Texas Society of Architects’ (Texas Mimarlar Cemiyeti) üyeliğine kabul edilen Alp, takiben AIA’ ‘American Institute of Architects’ (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) üyeliğine getirilmiştir. Vatanımızda (A) Grubu Şehirplancı Lisansı sahibi olan Alp 1995 senesinde ABD’den ‘Ustalaşmış iç Mimar’ yetkisini almıştır.
Mimarlık, Şehircilik, Belediyecilik ile Naturel ve Kültürel Mirasın korunması alanında birçok kuruluşun üyesi bulunan Alp bilimsel niteliği olan ve bilimsel emekleri, mimari yapıtlarıyla ulusal ve internasyonal ödül kazanmıştır. Yazıları yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmaktadır

Alp, ABD ve Suudi Arabistan‘a ilaveten İsviçre ve Japonya‘da çalışmıştır. 1990 senesinde kurduğu Alp Mimarlar Tasarım Atölyeleri bünyesinde projelerinden bir kısmı inşa edilerek tamamlanmıştır. Japonya, Yamagata da ‘Türk Pavyonu’, İstanbul Kalamış ‘Marina Park Konutları’, Zeytinburnu Internasyonal Gezim Kurultay ve Tecim Merkezi’, ‘T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ Kampüsü, Kayseri Hilton Oteli, Sapanca Dağ Evleri, Ankara Siyasal Parti Genel Merkezi, Hatay Dörtyol Otel-Çarşı Grubu, Tokyo Kültür Merkezi ve Camii, Malatya Belediye Sarayı, Kuşadası’nda Dinlence Evleri, Bogaziçi’nde Yalılar, Beylikdüzü Otel-Çarşı ve Rezidans-Çarşı Kompleksi ile çeşitli Kültür, Gezim, Spor, Tecim ve Yönetim Merkezleri, Eski Yaratı emekleri, Peyzaj ile Bölgesel ve Kentsel Planlama ve Tasarım emekleri bunlardan bazılarıdır.

1996 senesinde T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ‘Profesör’lüğüne getirilen Alp burada Mimarlık Bölüm Başkanlığı ve Mimari Tasarım

Dünyayı gezerek şehirlerde tetkikler meydana getiren Alp İngilizce ve Fransızca dillerini en üst derecede bilmektedir. Internasyonal Mimarlık Akademisi’nin programı çerçevesinde çeşitli ülkelerde ders vermekte, konuşma ve jürilere katılmaktadır. 1996 senesinde AIA ‘Amerikan Mimarlar Enstitüsü’ Cenup Avrupa Direktörlüğü ne getirilen Profesör Alp bir süre Kültür ve Doğa Varlıkları Koruma Kurulu Üyeliğinde de bulunmuştur.

Suudi Arabistan, Japonya ve Vatanımızda tamamlanmış birçok yapıtı Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday olmuştur. 2001 senesinde Kazakistan Kazgor Design Academy ve IAAEC Doğu Ülkeleri Internasyonal Mimarlık Akademisi üyeliği’ne seçilmiştir.

1994, 1999, 2004 ve 2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na MHP’den aday olan Alp’in Gecekondular için Çekirdek Konut ve Kapsül Evler, Boğaziçi Otoray Tüpgeçiş, TRANSMAR Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer-Viadük, İstanbul Kuşakyol, Altın Üçgen: Üsküdar-Levent Denizaltı Yüzer-tünel, Haliç Sualtı Otoparkı ve Müzekent Istanbul, Geleceğin Şehirleri Ekokentler, Modern Cadde, Zelzele ve Gecekonduya karşı Proje 3G ve Kapsül Evler benzer biçimde çalışmalarından bir kısmı ulusal ve internasyonal basın vasıtasıyla tanınmıştır.

Ek olarak MHP‘li belediye başkanlarının oluşturduğu Mahalli Yönetim Birimleri Derneği’nin başkanlığını yapmış oldu. Dernek başkanı olarak MHP‘nin bazı belediyelerinde emek harcamalar yürüten Alp ve teknik ekibi, Erzincan kent planını da yapmış oldu.

Ahmet Vefik Alp, 1999 – 2002 yılları aralığında koalisyon hükümetinde T.C. Başbakan Başdanışmanlığı görevine atanmış sadece etken emek harcama yapma imkânı bulamamıştır.

2000 senesinde ‘Yüksek Bilim Konseyi’nin teklifi üstüne ‘Internasyonal Mimarlık Akademisi’ 9. Presidium’u tarafınca UNESCO ve Internasyonal Mimarlar Birliği / UIA gözele Akademi’nin 100 şahıs ile sınırı olan olan ‘Büyük Usta’ mertebesine yükseltilmiştir.

Profesör Alp’in TC Malatya Belediye Sarayı ve MHP Genel Merkezi Projeleri 2011; TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Mühendisliği Binası 2012 IPA Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Programında ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilmiştir.

Eserleriyle birçok ödül kazanan Prof. Dr. Alp, Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap Yarımadası ve Basra bölgesindeki mimari mevcudiyetini araştırdı. Osmanlı’nın zamanı mirasını belgeleyen “Doğu Arabistan’da Mimari Miras” adlı kitabını 1990 senesinde tamamladı. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Türkiye ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre’de çalıştı, Japonya’da mimari proje emekleri yapmış oldu. Turgut Özal‘ın isteği üstüne, Tokyo’daki kültür merkezi ve camii projesini hazırladı. Prof. Dr. Alp, Ukrayna’daki Türk-İslam Merkezini projelendirmek suretiyle bu ülkeye çağrı edildi.

Profesör Alp 2011 yılı sonunda RIBA Royal Institute of British Architects (Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Asil Üyeliğine seçilmiştir.

Mayıs 2012 de Sofya da gerçekleşen Interarch 2012 World Triennial of Architecture kapsamında ‘Bölme Cumhuriyet Camii & Dinler Müzesi’ projesi UIA Union Internationale des Architectes (Internasyonal Mimarlar Birliği) Birincilik, IDA International Design Awards (Internasyonal Tasarım Ödülleri) 2012 Ikincilik ödülünü kazanmış ve LICC London International Creativity Competition 2012 de finale kalmayı başarmıştır.

Çamlıca ‘Altın Kubbeli Cami’ projesi LICC 2013 te mimari proje branşında Dünya Birinciliği ne layık bulunmuştur.

2012 senesinde TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstişare Komisyonu Başkanlığı’na atanmıştır.

‘Taç İzmir’ Otel ve Kurultay Merkezi projesi 2013 IDA International Design Awards (Internasyonal Tasarım Ödülleri) nde branşında 2.lik Ödülüne kıymet bulunmuştur.

‘Ekokent Konya’ şehirsel yenileme ve dönüşüm projesine Interarch 2015 internasyonal kongresinde Roma Mimarlar ve Kent Plancıları Odası Gümüş Madalyası verilmiştir.

Prof. Dr. Alp kurucusu olduğu Alp Mimarlar Tasarım Ltd Şti nde projeler üretmekte, Internasyonal Mimarlık Akademisi bünyesinde yurt içi ve haricinde mimarlık şehircilik tasarım atölyeleri yürütmektedir. Ahmet Vefik Alp, Alp Mimarlar Tasarım Ltd Şti kurucu başkanıdır.

Ahmet Vefik Alp, evlidir ve iki evladı vardır.

Kitapları :
1990 – Doğu Arabistan’da Mimari Miras

Üyesi olduğu Kuruluşlar :
– (IAA) Internasyonal Mimarlık Akademisi Üyesi ve Bölge Başkanı (1985)
– (AIA) Amerikan Mimarlar Enstitüsü Üyesi (1986)
– (RIBA) Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü Üyesi (2011)
– Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Mimarlar Odası
– Internasyonal Konut Birliği
– Japon Kent Planlama Enstitüsü
– Internasyonal Geleneksel Çevreleri Araştırma Birliği
– Internasyonal Konut ve Planlama Federasyonu
– Mimarlık Eğitimi Avrupa Birliği
– New York Bilimler Akademisi
– Ağa Han Kültür Vakfı, Mimarlık Vakfı
– İstanbul Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Cemiyeti
– Aydınlar Ocağı, Marmara Toplumsal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı

Projeleri:
– “Taç İzmir” 7 Yıldızlı Otel Ve Kurultay Merkezi, Türkiye
– Altın Kubbeli Cami, Çamlıca
– T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlük Binası, Türkiye
– T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilimsel niteliği olan Kulüp Binası, Türkiye
– Bölme Cumhuriyet Camii Ve Dinler Müzesi, İstanbul, Türkiye
– Radyo Ve Tv Kulesi, Çamlıca
– Kayseri Hilton Binası, Türkiye
– MHP’nin Ankara’da meydana getirilen Genel Merkez binası Ankara, Türkiye
– Boğaz içinde Yalı, Kireçburnu İstanbul, Türkiye
– T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Müh. Kısmı Binası, Türkiye
– T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Kısmı Binası, Türkiye
– T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Elektronik Müh. Kısmı Binası, Türkiye
– Zeytinburnu Internasyonal Gezim Ve Tecim Merkezi, İstanbul, Türkiye
– Sapanca Dağ Evleri, Adapazarı, Türkiye
– İstanbul Büyükşehir Belediye Binası Yarışma Projesi, Türkiye
– T.C. Malatya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Türkiye
– Yamagata Türk Pavyonu, Japonya
– Marina Park Kalamış Evleri, Türkiye
– T.C. Riyad Büyükelçilik Tesisleri, Suudi Arabistan
– T.C. Kültür Merkezi Ve Camii, Tokyo, Japonya
– Esenboğa Havaalanı Yarışma Projesi, Ankara, Türkiye
– Bodrum Havaalanı Yarışma Projesi, Muğla, Türkiye
– Adnan Menderes Havaalanı Yarışma Projesi, İzmir, Türkiye
– İslam Konferansı Teşkilatı İdare Binası Yarışma Projesi, Cidde, Suudi Arabistan
– Halfmoon Bay Dinlence Beldesi, Dhahran, Suudi Arabistan
– Otel Çarşı Kompleksi, Dörtyol, Antakya, Türkiye
– Medine Hacılar Oteli, Medine, Suudi Arabistan
– Netaş Spor Kompleksi, İstanbul, Türkiye

Ahmet Vefik Alp kimdir

    Mimar

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ali Murat Erkorkmaz kimdir

Ali Murat Erkorkmaz kimdir, Ali Murat Erkorkmaz, 21 Eylül 1948 tarihinde istanbul’da doğmuştur. İstanbul Moda ilkokulundan 1959 yılında mezun oldu. Sonra İngilizce eğitim veren Kadıköy Maarif Koleji’ne girdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinden 1970 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra ilk mimarlık stüdyosunu açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno