Ana Sayfa / besteci / Alaeddin Yavaşca kimdir

Alaeddin Yavaşca kimdir

Alaeddin Yavaşca kimdir, Klasik Türk Müziği sanatçısı

Alaeddin Yavaşca, 1 mart 1926 tarihinde Kilis‘de dünyaya gelmiştir. Anası Enver hanım, babası hacı Cemil efendi’dir. Biri tabip diğeri avukat iki ağabeyi ve Saime ve Saliha isminde ablaları vardır. Kilis Kemaliye İlkokulu ve Kilis Ortaokulu’nu bitirdikten sonrasında lise birinci sınıfı Konya‘da yatılı olarak, ikinci ve üçüncü sınıfları da İstanbul adam lisesinde öğrenim görmüştür.

1945 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanıpunca aynı yıl hanım hastalıkları ve doğum ihtisası halletmeye adım atmıştır. 1955 senesinde hanım hastalıkları ve doğum mütehassıs doktor olduktan sonrasında sırasıyla Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi, Zeyneb Kamil Doğumevi, Bölme İlk Yardım Hastanesi, Şişli Etfal Hastanesi‘nde Başasistanlık ve Şef Muavinliği görevlerini yapmış, 1969 senesinde oluşturulan Vakıf Gureba Hastanesi Şeflik imtihanına girmiş, imtihanı kazanıp o tarihten 1976 yılına kadar adı geçen Hastanede Hanım-Doğum Kliniği Şefliği yaparak, bu hastanede olmayan Doğum Bölümünü kurmuştur. 1976 senesinde Haseki Hastanesi Hanım-Doğum Kliniği Şefliğine naklen atanmıştır. Son olarak da 1985 senesinde başhekim olduğu Haseki Hastanesinden 1990 yılına emekli olmuştur. Bir süre muayenehane açmış, özgür hekimlik de yapmıştır.

Alaeddin Yavaşca, Askeri hizmetini Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nde 1955 senesinde tabip olarak yapmış oldu.

Prof.Drsek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığının 19/03/1990 tarihindeki yazısıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Profesörlüğüne atanarak, konservatuar’ın Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı’nı sürdürmüştür. 2005 yılı Nisan ayı sonunda İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan yaş haddinden ikinci kez emekli olarak ayrılmış ve Haliç Üniversitesi’nde göreve adım atmıştır.

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça’nın musiki yaşamı, ilköğretim sıralarında daha 8 yaşlarındayken Batı musikisi keman dersleri ile adım atmıştır. Türk musikisiyle ciddi anlamda tanışması, İstanbul adam lisesinde tahsil görmüş olduğu yıllara rastlar. Tıp Fakültesi yıllarında üniversite korosu emek harcamaları ve koronun solistliğini yapması, kendisine radyonun kapılarını da aralamıştır. 1950 senesinde radyo sanatçılığı imtihanını kazanıp, İstanbul radyosu ailesine iştirak etmiştir.

Alaeddin Yavaşca, : Sadettin Kaynak, Akıllı Arif Ataergin ve Münir Nurettin Selçuk benzer biçimde üç mühim müzik adamıyla meşk etmiş ve Türk musıkîsinin inceliklerini öğrenerek kendisini yetiştirmiştir.

İlk eserini 1951 senesinde bestelemiş olan Alaeddin Yavaşça’nın dini ve din dışı, saz ve söz eseri olarak 600 civarında civarında bestesi vardır. ayin-i şeriften, çocuk şarkısına uzanan geniş bir bestekârlık yelpazesine haizdir.

1967 yılından bu yana çeşitli koroları yöneterek şeflik de yapmıştır. 1976 senesinde kurulan ve eğitim vermeye süregelen Türk müziği devlet konservatuvarında öğretim üyeliği ve ses kısmı başkanlığı da yapmıştır.

Alaeddin Yavaşca’ya Gaziantep Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İTÜ ve Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi’nce Fahri Doktora Ünvanı verilmiş olup 1991 Senesinde Devlet Sanatçısı olarak ödüllendirilmiştir.

Türkiye Yazarlar Birliği 1993 senesinde kendisini senenin kültür adamı seçmiş, aynı yıl içinde Gaziantep Üniversitesi de “Fahri Doktorluk” ünvanı vermiştir.

Ulusal Eğitim, Bakanlığı “Türk Musıkîsi Araştırma Ve Değerlendirme Komisyonu”, Kültür Bakanlığı “Türk Musıkîsi Kurulu” ve Devlet Plânlama Teşkilatı “5. Beş Senelik Türk Musıkîsi Eğitimi Komisyonu” çalışmalarına da iştirak etmiştir.

Yurt haricinde da ABD Birleşik Devletleri’nde, Londra‘da, Almanya‘da; Berlin, Köln, Hamburg ve Aachen’de birçok konserler vermiştir.

Dr. Alaeddin Yavaşça’nın bir uzun çaları (LP), 25 tane 78’lik plağı, 15 tane 45’lik plağı vardır. İstanbul’da kendi isminin verildiği sokakta ikamet etmektedir.

Alaeddin Yavaşca, 26 mart 1980 tarihinde Ayten Yavaşca ile evliliğe ilk adımını atmıştır.

Şarkılarından Bazıları :
– Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
– Ümitsiz bir aşka düştüm
– Ne günah etse açılmaz iki gönlüm arası
– Nerde o günler nerde
– Kız sen ne güzelsin sana gençler tapacaklar
– Boğaziçi şen gönüller yatağı
– Gönlümü aldın güzel
– Ağlar Gezerim Sahili
– Ayrılıktan başka var mıdır söze hacet
– Kimseyi bu şekilde perişan etme Allahım yeter
– Rûhum su gelen yılda bile mâziyi andı
– Şen gözlerinle yüzüme bir baktın
– Sarı mimozamsın sen benim
– Gülen gözlerinin mânası derin
– Kimdir bu hanım saçları ak beni sararmış
– Saçlarını yüzüne dökerek
– Gölümün bülbülüsün aşk bahçemin gülüsün
– Mavi gök mavi deniz
– Ne bildin kıymetin, ne bildin kıymetim
– Geçmesin günümüz sevgilim yasla
– Bu şarkı sana ilişik sevgili dinle
– Senden uzak günlerim zindan oluyor
– Şimdi bahara erdim
– Sevgi deli gönülden gönüle bir akıştır
– Bana iyi mi vazgeç dersin, bir acayip âşığım ben (güneşin kavurduğu)
– Gözlerini gördüğüm an
– Bu tatsız akşam saatinde (hatıralar)

Alaeddin Yavaşca kimdir

    Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Luciano Pavarotti kimdir

Luciano Pavarotti kimdir, İtalyan tenör. Dünyanın en ünlü tenörü olan Pavarotti, dinleyici kitlesi sınırlı olan opera türünü milyonlara sevdirmiş, popülerleşmesinde ve ilgi görmesinde büyük rol oynamıştır. Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve tüm müzik türlerinde verilen Grammy de dahil olmak üzere pek çok önemli ödülün sahibi olmuştur. 60’lı yıllardan bugüne aralarında Placido Domingo ve Jose Carreras gibi diğer tenörlerle birlikte verdiği konserler de dahil, sayısız konser vermiş, albüm yapmış, pop müziğin başarılı isimleriyle ortak projelerde yer almıştır. Pavarotti’nin 2 Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bir konserinde sahneden ayrıldığında seyirci tarafından tam 165 kez alkışlanarak sahneye geri çağrılan tenör, hiçbir müzisyene kolay nasip olmayacak bir ilgi görerek Guinnes rekoru kırmıştı. Guinnes’e geçen bir diğer rekoru ise Placido Domingo ve Josep Carreras’la birlikte kaydettikleri
The Three Tenors in Concert albümünün tüm zamanların en çok satan klasik müzik albümü olarak tarihe geçmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno