Ana Sayfa / Matematikçi / Alan Turing kimdir

Alan Turing kimdir

Alan Turing kimdir, II. Dünya Harpı esnasında Alman şifrelerinin kırılması mevzusunda mühim çalışmalara imza atan ekibe kıymetli katkılar yapmıştır. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılmaktadır. Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere’nin Almanya’yı yenmesinde Turing’in “Enigma” adında olan gizyazı makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması yardımıyla oldu. Bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltere’nin başşehri Londra’da dünyaya gelmiştir. Babası Julius Mathison Turing, Hindistan’ın Orissa şehrinin Chatrapur nahiyesinde İngiliz kolonisi devlet memuru idi. Anası Sara orada iken Alan Mathison Turing’e hamile kaldı ve Alan Mathison Turing’in İngitere’de doğmasını istediklerinden Londra’ya gelmiş olarak şimdi yerinde Colonnade Hotel olan Londra’da Maide Vale’de bir eve yerleştiler. John adlı bir abisi vardır. 6 yaşlarında iken St Michaels okuluna başladı. 1926’da 14 yaşlarındayken Dorset’te meşhur oldukça pahalı bir hususi okul olan Sherborne Okuluna girdi.Öğretmenleri tarafınca da zekasının farkına varılmıştır.

Alan Mathison Turing, Sherborne Okulunda talebe iken bir üst sınıftaki bir talebe olan Christopher Morcom’la yakın arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurdu. Morcom, tüberküloz hastalığı sebebiyle, Sherborne’dan mezun olmadan azca ilkin ölünce, Turing’in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. Buradan mezun olunca 1931’den 1934’e kadar Cambridge Kings Kolej’e gitti. 1935’te üniversite diplomasını alır almaz Kings Kolej’e bilimsel niteliği olan üye seçildi.

28 Mayıs 1936’da sunmuş olduğu “Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması” adlı oldukça mühim bir makalesinde, Eğer bir algoritma ile temsil edilmesi mümkün ise düşünülmesi mümkün olan her türlü matematiksel problemin bu şekilde bir çesit makine kullanılarak çözülebileceğini kanıtlama etmiş oldu. Haziran 1938’de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını kazanmıştır. Ek olarak Eylul 1938 tarihinden itibaren Hükümet Kod ve Gizyazı Okulunda (GCCS) İngiliz gizyazı kod kırma organizasyonunda yarı-zamanlı çalışmıştır. 4 Eylül 1939’da İngiltere’ninde muharebeye dahil olmasının peşinden Alan Mathison Turing askerî hizmet için GCCS’nin harp zamanı üssü Bletchley Park’ta göreve getirildi, 8 Numaralı Kulübe’de (Turing Hut-8) bulunan Alman deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan görevli bölüme başkanlık yapmıştır. Ve Enigma’yı süratli kırmaya destek olacak elektromekanik bir makine tasarladı.

Matematikçi ve bir kriptolog olan Alan Mathison Turing, Almanların şifrelerini kırarak ikinci dünya cenginde kahraman diye deklare edildi.

Harp sonrasında da bilhassa bilgisayar ve suni zeka mantığı üstüne emekler yapanTuring, bilgisayarın olmadığı 1948 senesinde hazırladığı bir programla bu alanda öncülerden biri de olmuştur. Alan Mathison Turing çağıl bilgisayar ve bilişim bilimlerinin hem kuramsal hem de ergonomik düzeyde en büyük öncülerinden birisidir. Ek olarak kendisinin matematik (bilhassa şifrebilim ve hesaplanabilirlilik mevzularında) ve felsefe (bilhassa suni zeka felsefesinde) alanlarındaki çeşitli tartışmalara da oldukça derin tesirleri olmuştur.

Manchester Üniversitesi’nde çalmış olduğu yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile çağıl bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır. Adı ek olarak Princeton’da birlikte çalmış olduğu sav hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik geçmişine geçmiştir. Bu sav bir algoritmayla tanım edilebilecek tüm hesaplamaların döonları ile tanım edilebilecek hesaplamalardan ibaret bulunduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

Alan Mathison Turing, 1941 ilkbaharında vazife yerindeki (Turing Hut-8)arkadaşı hanımefendi Joan Clarke’a evlilik teklifinde bulunmuş oldu nişanlandılar fakat eşcinsel bulunduğunu öğrendiğinde nişan bozuldu.

1948’de Manchester’da Matematik Departmanına Okutman atama edildi. 1949’da Manchester Üniversitesi’ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üstünde çalıştı.

O yıllarda Homoseksüellik İngiltere’de yasa dışıydı ve kabahat sınıfına girmekteydi.1952 de Alan Murray isminde biri ile beraber oldu.Hemen sonra o evini soydu. Polis hırsızları elde etti ve soruşturma esnasında Alan Murray’in Turing ile eşcinsel ilişkisi olduğu gerçeği ortaya çıktı. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 yıl süresince kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. Suçlu bulunması dolayısıyla devletin gizli saklı işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve o zamanlar oldukça gizli saklı olan GCHQ’daki kriptografik mevzular üstüne devam eden danışmanlığı da sona erdirildi.

8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu Manchester’deki evinde ölü buldu. Bigün evvel, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş siyanürlenmiş zehirli elmayı yiyecek suretiyle siyanür zehirlenmesinden 7 Haziran 1954 tarihinde öldüğü açıklandı. Ölümü üstündeki esrar perdesi halen tam olarak aralanmamıştır.

1966’dan beri, Alan Mathison Turing anısına “Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafınca her yıl, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan “Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001’de Manchester’de Whitworth Sokağındaki üniversite binaları içinde bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

Günümüzde, Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intiha

Alan Turing kimdir

    Matematikçi, Şifrebilimci

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Battani kimdir

Battani kimdir, Astronom, astrolog ve matematikçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno