Ana Sayfa / bilim adamı / Alexander Graham Bell kimdir

Alexander Graham Bell kimdir

Alexander Graham Bell kimdir, 1876’da Telefonu buluş eden şahıs

Alexander Graham Bell, Alexander Graham Bell zamanından ilkin okuma yazmayı öğrenmiş ve çocukluğundan itibaren konuşmada tonlamaya ehemmiyet vermişti. Başkalarının aksine sağır annesiyle kısık ses tonuyla konuşurdu. Annesinin kendisini anladığını görünce ses mevzusundaki teorilerini geliştirmeye başladı. Daha 14 yaşlarındayken bilim ve teknolojiyle yakından ilgilenen Alexander Graham Bell, babasıyla gittiği Sir Charles Wheatstone’un konuşma makinesi gösterisinden oldukça etkilenmişti. Babasıyla eve dönüşlerinde kendi makinelerini yaptılar. Alexander Graham Bell, 16 yaşına ulaştığında müzik ve etkili konuşma dersleri veriyordu. 24 Yaşlarında sağır ufaklıklara konuşmayı öğretmeye başladı. İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için ilkin Kanada’ya Ontario’ya göçtü. Hemen sonra babasının ölümünden sonrasında 1872′de A.B.D.’ye göç eden ve Boston Üniversitesine ses fizyolojisi profesörü olarak atanan Alexander Graham Bell, burada bir süre işitme engellilere dil öğretmentı. Hemen sonra kendi okulunu kurdu.

Ünü kısa sürede yayılan Bell, Oxford Üniversitesi‘ne konuk öğretmen olarak çağrıldı. İngiltere’de eline geçen Alman Hermann von Helmholz adlı bilginin işitme fizyolojisine ilişkin kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabilineceği düşüncesi üstünde yoğunlaştı. Bu sırada başka bilim adamları da bu mevzularda emek harcamalar yürütüyordu. Elisha Gray bunlardan biri. İngiltere’den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile beraber çalışmaya başladı.

Harmonik telgraf icadı O’nu tarihe geçirmişti. Bu başarıyla yetinmeyen Bell, arkadaşı Watson ile beraber yapmış olduğu emek harcamalar sonucu sesin bir kablodan iletilebileceğinin bir tek bir hayal olmadığını görmüş oldu ve telefonu çalıştırmayı başardı.

14 Şubat 1876 günü Alexander Graham Bell ve Elisha Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı müracaat yapmış oldu. Bell’e 7 Mart 1876 günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson’u desteğe çağırdı: “Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek isterim.” Bell yardımcısını desteğe çağırırken bilincinde olmadan 10 Mart 1876 günü ilk telefon görüşmesini yapmış oldu. Watson Bell’in sesini “telefon”dan duydu.

“Gramofon”dan kazanılmış olduğu parayı bugün de sağırlar için emek harcamalar yürüten Alexander Graham Bell İşitme engelliler Kurumu’na harcadı. Fransa hükûmeti insanlığa hizmetinden dolayı onur ödülü ve para ödülü verdi. Verilen parayı Washington’da İşitme engelliler için Volta Enstitüsü’nü kurmada kullandı. İlk el telefonunu geliştirmek için Bell teknik sorunları alt etmeye çalışırken bir taraftan da kendisini dava eden Gray’a karşı hukuk savaşı verdi. Telefon atölyeden 4 yılda çıkabildi.

1880 senesinde Bell’e yardım edeir okulun tepesine çıkan Tainer oldukça uzaktan görebildiği Bell’e telefonla seslendi “Bay Bell. Bay Bell. Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.” Bell şapkasını salladığında artık telefon doğumunun arkasından emeklemeye başladı. Sekiz yıl sonrasında Connecticut eyaleti ilk telefon şebekesine haiz şehir oldu. İlk hanım santral memuru da Boston’da çalışmaya başlamış olan Emma Nut oldu.

Alexander Graham Bell, aslına bakarsak sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Bunu başaramadı fakat her gün yeni bir özelliğe kavuşan telefonla birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların birbirlerini duymalarını sağlamış oldu. Telefonu buluş eden Graham Bell’in anası doğuştan işitme engelliydi.

Eşiyle olan evliliği : 1877 de Mabel Hubbart ile evliliğe ilk adımını attı.

Graham Bell belleklerde telefonun bulucusu olarak yer etse de adının öne çıkmadığı emekleri da vardı. Bunlardan biri büyük bir ilgi ile tüm dünyanın izlediği National Geographic dergisindeki yöneticiliğiydi. Deniz ve hava taşımacılığı için projeler gerçekleştirmiş oldu. 1893 senesinde telefon ile ilgili gelişimleri kaleme alan bir yazar gözlemini şöyleki dile getirdi: “Şu anda duyabildiğimiz sanatçı ve şarkıcıları bir süre sonrasında insanlık görmeyi de başaracak.”

1877’de kurduğu Bell telefon şirketi bugün ABD’nin en büyük şirketlerinden biridir. Ek olarak kendi geliştirdiği fonograf için bir, hava araçları için beş, hidro uçaklar için dört ve selenyum piller için de iki patenti vardır.

Alexander Graham Bell kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Michael Faraday kimdir

Michael Faraday kimdir, 19. yüzyılın en büyük bilimadamlarından biridir. Elektromanyetik indüklemeyi, manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu. Elektrolizin temel ilkelerini belirledi. Klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno