Ana Sayfa / başbakan / Alexis Tsipras kimdir

Alexis Tsipras kimdir

Alexis Tsipras kimdir, Yunanistan‘ın 26 Ocak 2015 tarihinde seçilen yeni Başbakanı, Alexis Tsipras, 28 Temmuz 1974 tarihinde Yunanistan‘ın başşehri Atina‘da dünyaya gelmiştir. Atina Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi alarak mezun oldu. Üniversite yıllarında talebe hareketleri içinde etken rol üstlendi.

1980’lerin sonunda ortokulda Yunanistan Komünist Partisi‘nin gençlik örgütü içinde siyasal eylemliliğe ilk adımı attı. Atina Teknik Üniversitesi’nden inezun oldu. Komünist Partisi’den ayrıldı. İlerleyen yıllarda, Syriza partisinin gövdesini oluşturan gruplardan en büyüğü olan Synaspismos içinde mühim roller edindi ve 33 yaşlarında lideri oldu. Partisinden 2006 senesinde Atina belediye başkanlığına aday yayınlandı. Sonrasında ise 2008 senesinde Syriza’nın liderliğine geldi. SYRİZA lideri olarak 2009 seçimlerinde ilk kez milletvekili seçildi.

Sıkı bir solcudur. Arkadaşları Tsipras (Çipras) olan soyadını minik bir harf hilesiyle, Arjantinli devrimci Che Guevara‘ya atıfla, “Che-pras” olarak söylüyordu.

Kravat takmaması dikkat çeken Tsipras’ın en büyük zevklerinden birinin motosiklet kullanmak olduğu belirtiliyor.

Alexis Tsipras, Yunanistan’da 1957-1974 içinde “Albaylar Cuntası” periyodunu yaşamamış ilk siyasal parti lideridir. 1990 Eğitim Bakanlığı’nın liseye geçiş sınavları, öğrencilerin okul dışındaki yaşamları için disiplin cezaları ve tek tip giysisi öngören yasa tasarısı sebebiyle, binlerce okul işgal edilmişti. Üç ay devam eden eylemde 5 şahıs ölmüştü. Tsipras 16 yaşlarında iken tarihe “önlük hareketi” olarak geçen bu talebe direnişi ile adını duyurdu. Talebe isyanını TV’de özetleyen Alexis Tsipras, 1990’da Miçotakis hükümetinin öğrencilerle ilgili kararlarına isyan eden yüz binlerin liderlerindendi. Hükümet tasarıyı geri çekmek mecburiyetinde bırakıldı. Alexis Tsipras, o dönemde Yunan televizyonlarında öğrencilerin taleplerini anlatmış ve halkın da sempatisini kazanmıştı. 1995’den 1997’ye kadar Yunanistan Ulusal Talebe Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş temsilci olarak vazife aldı.

Alexis Tsipras, liseden beri beraber olduğu Peristira Baziana ile 20 yıldan fazla zamandır beraber. Resmi olarak evlenmeyen ve “Beraberlik sözleşmesi” imzalayan çiftin çiftin Orpheus Ernesto Tsipras ve Phoebus Tsipras isminde iki oğlu var.

Alexis Tsipras’ın partisi “Syriza” 25 Ocak 2015 tarihinde Yunanistan‘da meydana getirilen seçimlerde oyların yüzde 36.3’ünü toplayıp 300 milletvekilliğinden 149’unu kazanmıştır. Tek başına iktidar olabilmesi için iki milletvekili daha gerekiyordu. 13 vekil çıkaran ANEL’le koalisyona gitti.

Alexis Tsipras, 25 Ocak 2015 tarihinde Yunanistan‘da meydana getirilen seçimleri kazandıktan sonrasında 28 Ocak 2015 tarihinde Bağımsız Yunanlılar (ANEL) partisiyle Koalisyon hükümeti kurarak Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas‘ın huzurunda her zamanki haliyle -yani kravatsız- çıkarak ve ateist olduğundan İncil’e el basarak dini ant içmeyi reddettiği için bir tek siyasal ant içti. “Yunan halkına hizmet edip anayasayı koruyacağına” dair yemin etti.

2011 senesinde verdiği bir demeçte “Kilise ile dürüst ilişkilerim var. Tanrıgılıyım” demişti.

Yunanistan’ın 150 senelik tarihinin en genç başbakanı olan Alexis Tsipras’in ilk icraatı, 2. Dünya Savaşı‘nda Nazilerin kurşuna dizdiği Yunan direnişinin yüzlerce üyesinin anıtını ziyaret edip kırmızı güller bırakmak oldu.

Alexis Tsipras, 2008 senesinde hayalindeki Yunanistan’ın ve ideal başbakanın iyi mi olması icap ettiğini bir gençlik dergisine verdiği röportajda anlatmıştı.
İşte o röportajından satırbaşları:

– Siyasete girip genç yaşta parti lideri olduktan sonrasında doğal olarak ki hayatım değişti. Kimi zaman kendimle başbaşa kalmak isterim. Olmuyor. Metroya binip insanlara ‘Iyi sabahlar’ demek zorunda olmamayı isterim.

Hayalindeki başbakan

– İnsanlarla samimi olmayı seviyorum. Siyasilerle konuşurken ilk ismimle hitap edilmesini ‘Alexis’ denmesini yeğliyorum.

– Başbakanlar niçin bu kadar ulaşılmaz insanoğlu? Niçin onlara kimse yaklaşamıyor? İran büyükelçisine de zamanınız olmalı, İran’dan gelmiş basit bir göçmene de…

– Tarihte hayranlık duyduğum adlar toplumcu kuramcı ve İtalyan Komünist Partisi kurucusu Antonio Gramsci, ABD’li siyahi hakları savunucusu Rosa Luxemburg, Che Guevara ve Gandhi.

Mao Zedong‘nun fikir tarzını beğeniyorum. Fakat ABD Başkanı Franklin Roosevelt‘in ve neo-liberal ekonominin kurucusu Adam Smith‘in görüşlerinde de bazı mühim noktalar buluyorum.

– Gazetecilerin kamunun gözü önündeki insanları ‘av’ olarak görmesinden rahatsız oluyorum. Yunanistan’da medyanın durumu ağlatısal.

– Marihuana’nın (Esrar) yasadışı olmaktan çıkartılması icap ettiğini düşünüyorum. Kendim asla kullanmadım. Fobim var. Neticelerinden korkuyorum. Fakat kullanan dostlarım var.

– Eşcinsel evliliklerini destekliyorum. Çocuk sahibi olmaları tartışılmalı.

– Kendimi yakışıklı bulmuyorum. En çirkin yerim burnum. Fakat estetiği asla düşünmem!
– Uçaklardan ve uçmaktan korkuyorum. Bununla savaşım etmeye çalışıyorum.

– Mecburi askerliğin, hatta ordunun tamamen kaldırılması icap ettiğini düşünüyorum. Tüm ordular kaldırılmalı. Bu olana kadar insanlara askerlik yerine toplumsal hizmetlerde emek verme hakkı verilmeli.

– Çocukken dondurmacının tezgahından dondurma çalarken yakalanmıştık. Bizi karakola götürdüler. Ailelerimiz geldi. Özür diledik her neyse ki adam iyi biriydi bizi affetti. Bundan hala utanıyorum.

Alexis Tsipras’nın hükümet programında toplumsal hakların artırılması mühim yer tutuyor:
Tsipras’ın 15 Eylül 2014’te Selanik‘te açıklamış olduğu program, partinin hedeflerini net olarak ortaya koyuyor.
Programın ana başlıkları şu şekilde:

Borçların kısmen silinmesi: Syriza kamu borçlarının kısmen silinmesini korumak için çaba sarfediyor. Parti programında 1953’te Almanya’nın borçlarının ortalama yarısının silinip öteki yarısının uzun vadeli krediye çevrilmesi örneği veriliyor. Bunun Yunanistan için de yapılabileceği belirtiliyor. Parti, AB ile tekrardan masaya oturarak, Avrupa’dan alınan kaynağın geri ödenmesinde faiz oranlarının görüşülmesi ve vadelerin uzatılması icap ettiğini ifade ediliyor.

Parasız elektrik: Syriza yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini parasız vereceğini taahhüt ediyor.

Besin ve kira desteği: İhtiyacı olanlara besin ve kira yardımı yapılmasını korumak için çaba sarfediyor.

Sıhhat ve emeklilik maaşları reformu: Parti, parasız sıhhat hizmetini düzelteceğini, emekli maaşlarını iyileştirmek için 13 milyar Euro’luk bir planı devreye sokacağını belirtiyor.

Ulaşım reformu: Yoksulluk sınırı altında yaşayan Yunanlara ve uzun süredir işi olmayan olanlara hususi toplu taşıma kartı verilmesi öngörülüyor.

Zenginlerin vergilendirilmesi: Syriza zenginlerden alınan ve son yıllarda kaldırılan bazı vergilerin geri getirilmesini, kimi yeni vergileri ve gelir vergisi alt sınırının 5 bin Euro’dan 12 bin Euro’ya çıkarılmasını korumak için çaba sarfediyor.

İstihdam programı: Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 25’in, gençler içinde işsizlik oranıysa yüzde 50’nin üstünde. Syriza büyük bir istihdam programını devreye sokmak istiyor. Amaç iki yıl içinde 300 bin yeni istihdam alanı yaratmak.

Ödenemeyecek banka borçlarının silinmesi: Syriza’ya gore yurttaşların bankalara ödeyemediği borçlar silinmeli.

Asgari ücret: Syriza asgari tutarı 751 Euro’ya çıkartacağını belirtiyor.

Demokrasi: Demokrasinin geliştirilmesi ve katılımın güçlendirilmesi hedefleniyor.

Alexis Tsipras kimdir

    • Başbakan,

Politika

    adamı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Ecevit kimdir

Bülent Ecevit kimdir, Mustafa Bülent Ecevit, 1925 doğumlu gazeteci, siyasetçi, şair, yazar. 5 kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma ünvanını taşıyan Ecevit, “dürüst siyasetçi” kimliğinin yanısıra edebiyata düşkünlüğüyle, yazdığı kitapları ve şiirleriyle de hep göz önünde olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türk siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin “Karaoğlan”ıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno