Ana Sayfa / Mimar / Ali Murat Erkorkmaz kimdir

Ali Murat Erkorkmaz kimdir

Ali Murat Erkorkmaz kimdir, Ali Murat Erkorkmaz, 21 Eylül 1948 tarihinde istanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Moda ilkokulundan 1959 senesinde mezun oldu. Sonrasında İngilizce eğitim veren Kadıköy Maarif Koleji’ne girdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinden 1970 senesinde mimar olarak mezun olduktan sonrasında ilk mimarlık stüdyosunu açtı.Bu stüdyoda mimarlığın yanı sıalanlarında çalışmıştır. Birçok kitap, mecmua ve günlük bir çocuk gazetesi yayınlamıştır.

1972 senesinde, kendi adını taşıyan ilk reklam ajansını kurmuştur. Daha oldukca çizgi reklamlarla uğraşarak Türkiye‘de ilk 3 ajans arasına girmiştir. Bu zamanda 16mm bir film laboratuarı ve renkli video stüdyosunu kurmuştur. Reklamların yanı sıra “DÜNYA ÇOCUK ” isminde renkli, 16 sayfa günlük çocuk gazetesi çıkarmıştır. Üstünde uzun bir süredir çalmış olduğu ESOP isminde uzun metrajlı çizgi filmini tamamladı. Bir devrin meşhur sahne yapımcısı Egemen Bostancı için bazı müzikallerde sanat yönetmenliği yapmış, TRT‘nin ilk çizgi dizilerini hazırlamıştır.
50’nin üstünde Müzik aleti çalabilen Ali Murat Erkorkmaz‘ın tasarladığı çizgi filmleri 60’ime girdi. 2000 senesinde İngiltere‘de düzenlenen “20.Yüzyılın Çizgi film Zirvesi”nde en başarıya ulaşmış 10 animatörden biri seçildi. Film efektleri branşında dünya birinciliği almıştır. 4300’den fazla reklam ve kısa filmi, 49 tv dizisi bulunmaktadır.

1980 senesinde Bahreyn‘e, bölgedeki ilk canlandırma stüdyosunu oluşturmak için Arap kökenli bir firmanın ortağı olarak gitmiştir. Burada, hem diziler, hem reklamlar hem de uzun metrajlı filmler üretmiştir. Bunların içinde “Susam Sokağı”nın Arapçası olan “Eftah ya Semsem”, “Hazir Fazir / Hazır Yanıt”, “Jeha (Nasreddin Hocanın Maceraları)” ve “Shasha Saghira / Minik Ekran” sayılabilir. Uzun metraj bir çizgi film olan “Woody ve May” için ilk emekler da burada olmuştur. “QuickEase” isminde dizi ile Annecy festivalinde büyük başarı kazanmış, Sri Lanka, Dubai, Bombay, Kuveyt, Ürdün, İsviçre ve İngiltere‘de atölyeler açarak ülkelerarası bir çizgi emek harcaması başlatmıştır. Bu zamanda, Bahreyn’de Türkiye’nin fahri konsolosluğunu da üstlenmiştir. 1983-1984 yıllarında ABD ve İngiltere’de bazı emekler yaptıktan sonrasında yine Türkiye’ye dönerek “ARTNET”i kurmuş, Türk ve yabancı televizyonlar için çeşitli eğitim dizileri üretmiştir. Canlandırma filmlerin haricinde bilgisayar teknolojisi ile yakından ilgilenip suni zeka programları üretmeye adım atmıştır. Hem kendi stüdyoları hem de başka firmalar için 2500’ün üstünde yazılım üretmiştir. Bunlar ara ve insan simülasyonu için olanlardır.

Bazı uzay projelerinde yer almış, Compishco isminde yazılımı ile insan simülasyonu ve suni zeka konusunu işlemiştir. Müzikle de yakından ilgilenmiş, yüzlerce çocuk şarkısının yanı sıra iki konçerto ve bir opera yazmıştır.

1985 senesinde Dr. Christiaan Barnard ve Dr. Edip Kürklü ile “Bahçeköy Hastanesi” emekleri yapmıştır. 1994 senesinde, ATV için “Babum Şov” dizisini üreterek ilk kez iki boyutlu canlandırmayı gerçek zamanda hareketlendirmeyi başarmıştır. Bu teknolojiden yararlanarak 1995 senesinde uzun diziler üretmiş, ABD‘ye giderek üretimleri için daha geniş bir pazar arayışına adım atmıştır. Cartuna Corporation ve Aniventure isminde iki şirket kurarak Cartuna Show isminde çizgi TV dizisini üretmiştir. Ayrıca Animpression isminde yeni bir yazılım üreterek bunu pazara sunmuştur. Bu teknoloji ile “Tombik and B.B.”, “Magica and the Puzzle Plaza”, “Ezbere Hayir”, “Yuki”, “Mister Simon and Jiggy Jiggy”, “Captain Tripp and Sealy-boy”, “Zig’n’Zag” ve “Tombik and B.B., Next Episodes” dizilerini üretmiştir. Bu dizilerin yanısıra 1999 senesinde “Robolab” isminde uzun metrajlı üç boyutlu filme adım atmıştır.

1999 senesinde MARTI isminde stüdyoyu kurarak yüksek teknoloji ve iki boyutlu canlandırma çalışmalarını birleştirmiştir. 2008 yılına kadar 4400 den fazla reklam ve kısa metraj, 3 uzun metrajlı film ve 49 tv dizisi üretmiştir. 2000 senesinde, 20. yüzyılın en iyi on çizgi filmcisi içinde gösterilerek İngiltere’deki TOONZ conference’ta yer almıştır. 15 Mart 2001’de Londra‘da, Olympia’da meydana getirilen “FX animation Festival”de “2000 sonrası” mevzusu ile dünya devleri içinde birinci sırayı almıştır. 19 Kasım 2001 de yapılması tasarlanan Barcelona zirvesine onur konuğu seçilmiş sadece bu konuşma ABDAfganistan savaşı yüzünden ertelenmiştir.

2008 yılı sonu itibariyle 12 dizi ile 62 ülkede yayına girmeyi başarmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, müzikle de uğraşmaktadır. Piyano için yazdığı iki konçertosu, yüzlerce sonatı, gene piyano, banjo, gitar ve keman için çeşitli emekleri vardır. Yapmış olduğu filmlerin yanısıra çeşitli kuruluşlara da film müzikleri yazmış ve üretmiştir. Çocuklar için yüzlerce müzik yazmış, “Bekir, Tekir ve Kuyruklar”, “Robotica” ve “the Buggies” isminde çizgi müzik grupları yanısıra “Kuklormonia” adlı kukla klasik orkestrasını yaratmıştır. “The Buggies” in parçaları 12 dilde dünyanın her bir tarafında söylenmektedir. Ek olarak, “Ziyaret” isminde bir opera yazmış, bu ilk çizgi sinema-opera filminin yapımına adım atmıştır. Denizle de yakın ilişkisi olmuş, çeşitli boylarda yarış ve seyahat tekneleri yanı sıra bir de minik denizaltı üretmiştir. Bu teknelerin tasarımı için yazılımlar oluşturmuştur.

1984-1988 yılları aralığında havacılık ve Uzay emekleri için projeler üretmiş, Nasa’nın L5 dergisine kapak olmuştur. L5 noktasında kurulması tasarlanan yerleşim birimleri ile uzay gemileri arasındaki koridorları ve astronotların o dönemde kullandıkları ayakkabıları tasarlamıştır. 1988-1998 yılları aralığında bir robot atölyesi kurarak bilgisayar kontrollü robotik emekleri başlatmıştır. Oldukca kırılgan CNC tezgahları, oldukca akslı kamera vinçleri ve deneysel robotların haricinde, tekstil örgü makinelerinin bilgisayarla kontrolleri mevzusunda çalışmıştır. Bursa’da “Artteks” firmasını kurarak Türkiye’nin tekstil desen ihtiyacının büyük kısmının suni zeka ile üretilmesini elde etmiştir. Gene tekstil için renk ayırım ve desen sistemleri üretmiş, bir oldukca halı ve jakar fabrikasının bilgisayar altyapılarını kurmuştur. Elips pergeli, kontrast film banyoları, deniz suyunu arıtma, uçaklarda düşey havalanma, bilgisayarda yeni çizim formatı (pap) mevzularında patentleri vardır. Bilgisayarda yapmış olduğu emekler için ABD’de değişen teknolojinin geleceğini yönlendiren devlet kuruluşu DARPA’da, “Gerçek zamanda canlandırma” mevzusunda Electronic Cafe’de, Walt Disney, Warner Bros., Nickleodeon ve Dreamworks stüdyolarında konferanslar vermiştir.

New York‘ta birleşmiş milletler ana salonunda 23 Nisan kutlamaları organizasyonunda yer almış, dünyanın her yerinde çocuklar için eğitim çalışmalarına iştirak etmiştir. Türkiye’deki bir oldukca vakıf ve derneğin yanı sıra Bahreyn merkezli “Özürlü Çocuklar Vakfı” kurucularından olmuştur. Kimsesiz çocuklar için yapmış olduğu çeşitli etkinliklerin yanı sıra Yalova Topçular’da bir tesis kurmuş sadece devletten izin alamamıştır. Ek olarak, Web altyapılı “Gelecek Sanatları ve Bilimleri Akademisi”ni oluşturarak dünyanın dört bir yanından katılım elde etmiştir. Akademinin geliri ile sokak evlatlarının eğitilmesi için bir altyapı oluşturmuştur. Evlatların zelzele mevzusundaki eğitimleri için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile ortak emekler yapmış, “Depremdede” filmlerini üretmiştir. Ek olarak gene bu kurum ile beraber robotiklerle eğitim veren, okulların gelip ziyaret etmiş olduğu “Deprempark” tematik eğitim parkını kurmuştur. Bir yıl süreyle çıkardığı çocuk gazetesi “Dünya Çocuk” haricinde çeşitli kitaplar yazmış ve yayınlamıştır. “Gel Vakit Gitme Vakit”, “Genç Mühendisler” , “Esop” , “Kağıtkız – Paperlady” bunlardan bazılarıdır. Yeni bilim kurgu romanı ‘Venüste bir İlkbahar Sabahı’ Activeline dergisinde yayınlanmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, devamlı olarak Tüm Dünya ve Activeline dergilerine yazmaktadır. Bunun yanısıra bir oldukca mecmua ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Boğaziçi, Data, İTÜ, Sabancı, Marmara, ODTÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitelerinin yanısıra ABD’de UCLA’de konuşma ve work-shoplar yapmıştır.

2003 senesinde çocuklar için temel ve yaratıcı yazılımlar üretmek için çalışmalara adım atmıştır. MICRO-MACRO isminde 63 yazılımdan oluşan bir emek harcamayı tamamlamıştır. 2003 yılının Eylül ayında Dünya’nın suni zeka ile üretilen ilk dizi filmi olan ROBOLABB’ı Türkiye’de Show TV’de yayına sokmuştur. 2004 yılı başlangıcında ilk interaktif TV çalışmalarını başlatmıştır. Evlatların gösterim esnasında çizgi kişiliklerle konuşabileceği bu programı 2004 Mart ayında Cannes’de Dünya pazarına sunmuştur. İlk suni kabiliyet yazılımı olan LUDWIG’i üreterek müziğin ve insan duygusunun bilgişlerlerce simüle edilmesini elde etmiştir. Suni zeka ile eğitim ve cep telefonlarında çizgi film ve ses konularının yanısıra “COMPISHCO” isminde, bilgişlerde suni insan tasarımı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı bağlamda, “HOMEPISHCO, düşünen ve kabul eden yapılar” projesine adım atmıştır. İnsanın biyolojik yapısının bilgişler çipi olarak vazife görebilmesi, hesaplamalar ve data depolama yapabilmesi mevzularındaki emekleri hakkında birçok ülkede konferanslar vermiştir.

2005 yılı başlangıcında, Barbaros Hayreddin Paşa ve devrin Avrupa’sını mevzu alan uzun metrajlı bir film projesinin hazırlıklarına adım atmıştır. Ek olarak 2005 yılı içinde “Hünkar Beğendi”, “Piko’nun adası”, “Büyülü Halı” ve “Bekir, Tekir ve Kuyruklar” isminde eğitim/eğlence dizilerini üretmiştir. Bekir, Tekir ve Kuyruklar StarTV de yayınlanmıştır.

2006 yılı başlangıcında GO-ALL isminde yazılım paketi ve Toyota için suni zeka altyapılı ve 3D bir Trafik Simulasyon Oyunu üretmiştir. 2007 senesinde da Kanal1’de Nasreddin Hoca Yayında isminde bir canlı dizi yayınlamıştır. Türkiye’nin zamanı değerlerini içeren EGE’nin İncileri isminde bir takım DVD üretmiştir.

2008 senesinde, eski Türkçe belgeleri okuyup transkript edebilen bir suni zeka yazılımı üstünde çalışmalara adım atmıştır. İstanbul Valiliği tarafınca yürütülen ve evlatların Zelzele mevzusunda eğitimlerini hedefleyen 32 film, bir bilgişler oyunu, bir kart oyunu ve aynı amaçlı kitaplar üretmiştir.

2009 senesinde cep telefonlarında oyun üretebilmek amacı ile “GAME” isminde bir yazılım geliştirmiş ve bununla telefon oyunlarında yeni bir grafik altyapı oluşturmuştur. Ek olarak oyuncuların suni zeka içerdikleri “Football Player Online” oyununu üretmiştir.

Gene 2009 yılı içinde avmleri için gelenlerle konuşup yönlendirme yapabilen “SMARTACART” projesini oluşturmuştur. 2010 yılı Mayıs ayından itibaren D-çocuk kanalında günde 1 saat KAPTAN KRAŞ isminde etkileşimli 3D canlı çizgi yayınına adım atmıştır. Aynı şekilde ALAADDİN’İN SİNİRLİ LAMBASI, CAMDA TİMSAH VAR ve AHÇIBAŞI’nın üretimleri gerçekleştirilmiştir.

2013 yılının başlangıcında USA ve Avustralya ile sözleşmeler imzalanarak Barbarossa filminin yapımına başlanmıştır.

Ali Murat Erkorkmaz, Deniz Uzunoğlu ile evli olup Kaan, Pınar ve Can’ın babalarıdır.

Erkorkmaz Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, GİT 317 “Animasyon” dersini vermektedir.

Yönetmenliğini Yapmış olduğu Kısa Filmler :
2013 – Barbarossa
2010 – Kaptan Kraş (Canlı Çizgi Film) (D-çocuk)
2010 – Alaaddin’in Büyülü Lambası (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2010 – Camda Timsah Var (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2010 – Ahçıbaşı (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2000 – Çitlenbik
1999 – Depremdede
1999 – Robolab (Uzun Metrajlı 3D Film)
1998 – Cartuna Show (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Magica and the Puzzle Plaza (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Ezbere Hayır (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Yuki (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Mister Simon and Jiggy Jiggy (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Captain Tripp and Sealyboy (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Zig’n’Zag (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Tombik and B.B. (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Next Episodes (Çizgi TV Dizisi)
1994 – Babum Şov (Canlandırma Dizi Film) (ATV)
1994 – Vak-the Rock (Canlandırma)
1984 – Ziyaret – (İlk çizgi sinema-opera filmi)
1983 – Bekir, Tekir ve Kuyruklar – (Çizgi Müzik Grubu)
1983 – Robotica – (Çizgi Müzik Grubu)
1983 – The Buggies – (Çizgi Müzik Grubu)
1980 – Eftah ya Semsem (Susam Sokağı) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Hazir Fazir (Hazır Yanıt) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Jeha (Nasrettin Hocanın Maceraları) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Shasha Saghira (Minik Ekran) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Woody ve May (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – QuickEase – 1980 …. Uzun Metrajlı Çizgi Film
1979 – Esop (Uzun Metrajlı Çizgi Film)

Ali Murat Erkorkmaz kimdir

    Mimar, Müzisyen, Ressam, Yazar

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Boris Pasternak kimdir

Boris Pasternak kimdir, Doktor Jivago adlı romanın yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno