Ana Sayfa / bakan / Ali Rıza Alaboyun kimdir

Ali Rıza Alaboyun kimdir

Ali Rıza Alaboyun kimdir, 27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak göreve getirildi.

Ali Rıza Alaboyun, 8 Mart 1957 tarihinde Aksaray‘da dünyaya gelmiştir. Baba adı Ziya, anne adı Armağan’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden Maden İşletme Mühendisi olarak mezun oldu. Peşinden ABD‘da The Pennsylvania State University‘de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yapmış oldu.

MTA ve Maden İşleri Genetibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuş oldu. Lüksemburg‘da kurulu bulunan ETİMİNE SA Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kurul Üyeliğinde bulunmuş oldu. AFS Boru Endüstri AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yapmış oldu. 1997 senesinde hükümet değişikliği sebebiyle müşavirliğe atandı.

Ali Rıza Alaboyun, 2002 senesinde 22. dönem, 2007 senesinde 23. dönem ve 2011 senesinde 24. Dönem genel seçimlerde Hakkaniyet ve Kalkınma Partisinden Aksaray milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 2002-2011 yılları aralığında NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulunmuş oldu. 2011 yılından itibaren NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu.

Oldukça iyi derecede İngilizceve Almanca bilen Ali Rıza Alaboyun, evlidir ve 3 evladı vardır.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince kurulmak zorunda olunan geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde olmak için 11 bağımsız saptanca için Ali Rıza Alaboyun, Kutbettin Arzu ve Vecdi Gönül, AK Parti’nin eski vekilleri 3 isim, bağımsız olmak için AK Parti‘den çekilme etti.

Ali Rıza Alaboyun, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıklamış olduğu 63. Hükümet bakanları sıralamasında bağımsız kontenjandan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak yayınlandı. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca yeni kabine onaylandı.

Ali Rıza Alaboyun, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme sonucu gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Anayasa’nın 114. maddesine bakılırsa Ahmet Davutoğlu‘na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun oluşturmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

Ali Rıza Alaboyun kimdir

    Bakan, Siyasetçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ali Kemal kimdir

Ali Kemal kimdir, İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle tanınmış yazar, gazeteci ve siyaset adamı. Polemikte benzerine az rastlanır bir ustalıkta idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno