Ana Sayfa / şarkıcı / Ali Rıza Binboğa kimdir

Ali Rıza Binboğa kimdir

Ali Rıza Binboğa kimdir, 1975 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine “Yarınlar Bizim” şarkısıyla katılarak tanındı.

Ali Rıza Binboğa, 26 Şubat 1950, Kayseri‘nin Sarız kasabası Ördekli köyünde dünyaya gelmiştir. İlkokulu kendi köyünde okuduktan sonrasında Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda parasız yatılı olarak okudu. Üçüncü sınıftan sonrasında Ankara İlköğretmen Okulunda okudu. Okulda müzik seminerlerine girdi. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okuduktan sonrasında 1968 senesinde girmiş olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak 1973 senesinde mezun oldu.

Ali Rıza Binboğa, 1964 senesinde okumuş olduğu Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda iken O yıl Ankara’da düzenlecek olan ”Müzik Semineri’ne katılmak suretiyle öğretmenlik eğitimi veren kurumların bünyesinden seçilen 16 öğrenciden biri olur. Seçilmiş 16 talebe için bir tür konservatuar yerine geçer bu müzik semineri. Piyano, keman ve flüt çalmayı öğrenirler… Piyano hocası Nurhan Büyükgönenç’in emeği fazlaca geçer o günlerde Ali Rıza Binboğaya.

Üniversitedeki eğitim sürerken, Ali Rıza Binboğa devlet Opera ve Balesi’ne de yazılır. Hocası Mutluluk İkesus Altan Ali Rıza Binboğanın iyi bir bariton olacağına iananmaktadır. Ek olarak birde tiyatro eğitimi almak için Dostlar Tiyatrosu’na yazıldı. Dostların Gençlik Tiyatrosu olarak anılan bu programında tiyatro öğrenmeye çalışır, Genco Erkal‘ın başını çekmiş olduğu ana kadro’ya girme hayelleri kurar.

1970 senesinde TRT tarafınca yapılmış bir yarışmada ”Türkü Düzenlemesi” branşında birincilik ödülünü almış ve ”Mehriban”ı solfej hocası Canan Akın’ın bir teklifi ile plak olarak 1971 senesinde çıkardı.

Bu plağının ilgi görmesi ile Türkfon plakçılık Ali Rıza Binboğa’ya plak teklifi ile gelir ve 1972 senesinde ”Kem Gözlerden” ile ”Yaralı Deli Gönül” adlı şarkıları kaydeder. Sadece Ali Rıza Binboğa’nın opera tekniği ile söylemiş olduğu bu plakdan Türkfon’un sahipleri memnun kalmazlar ve plağı piyasaya sürmezler. 1975 senesinde, Yarınlar Bizim şarkısı ortaya çıkıp fazlaca beğenilince bu plağı piyasaya sürdüler.

1975 senesinde İstanbul‘da PTT‘de elektrik mühendisi olarak çalışmakta iken Ankara‘da yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine katılmaya karar vererek Şerif Yüzbaşıoğlu‘nun yardımı ile bantını gönderir. Katılan beş yüze yakın şarkıdan jüri tarafınca seçilen ilk 16 şarkının da içinde yer alır. Sonrasında bu sayı sekize iner ve aralarında Ali Rıza Binboğa’nında bulunmuş olduğu sekiz şahıs 30 Aralık 1974 tarihinde meydana getirilen finalde birincilik için yarışır.

Türkiyenin ilk kez katılacağı 1975 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine “Yarınlar Bizim” şarkısıyla katılarak ustalaşmış müzik yaşamına başladı. O yıl Semiha Yankı, “Seninle bir dakika şarkısı ile yarışmada birinci seçildi ve Eurovision Şarkı Yarışmasında sonuncu oldu.

Ali Rıza Binboğa’nın şarkısı Eurovision seçmelerini kazanamadı fakat Şerif Yüzbaşıoğlu ve Timur Selçuk‘un isteği üstüne, bu şarkının plağı Diskotür’den çıktığında fazlaca sattı. Yeşilçam; fazlaca gecikmeden film teklifi yapmış oldu. ”Yarınlar Bizim” adlı film yapılır.

“Yarınlar Bizim” şarkısı TRT tarafınca soruşturma mevzusu edilir. Ali Rıza Binboğa uzun bir vakit TRT’nin yasaklılar sıralamasında yer alır.

İlk Eurovision tercübemiz 1975 senesinde sonunculukla bittiği için 1976 ve 1977 senesinde yarışmaya katılmayan Türkiye, 1978 senesinde yine katılmaya karar verdiğinde ön elemelere Ali Rıza Binboğa da ”Baharı Beklerim” adlı şarkısı ile katılır ve finale kalır. Aynı yıl bir yüzünde ”Baharı Beklerim”, öteki yüzünde “İlk Öğretmen” olmak suretiyle bir plak daha çıkardı.

1987 senesinde MESAM‘a üye oldu. 1999 yılından beri MESAM Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bugüne dek beş albüm, yedi tane 45’lik plak yapmış oldu.

Ali Rıza Binboğa, evlidir ve 3 evladı vardır. Kızı Busem 1 Kasım 2014 tarihinde Zonguldak Dedeman Otel’de müzisyen Can Tutuğ ile evliliğe ilk adımını attı.

Albümleri (LP):
1976 – Ve Sen Ağlarken
1979 – Yaramaz Çocuk
1985 – Göçmen Kuşlar
1989 – Paylaşmak Ne Güzel
1996 – Kardeşiz Biz

45’lik Plakları:
1971 – Mehriban-N’oldun
1975 – Yarınlar Bizim-Sen de Katıl Bizlere
1975 – Yaralı Deli Gönül-Kem Gözlerden
1975 – Dost Vakası-Ayak Oyunları
1976 – Sevgilimin Derdi-Birlik İçin El Ele
1978 – İlk Öğretmen-Baharı Beklerim
1982 – Türkiye’nin Kızları-Alın Beni de Birlikte

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1975 – Yarınlar Bizim (Rıza) (Beyaz perde Filmi)
1979 – İsyan (Beyaz perde Filmi)

Müzik ekibi :
1975 – Babanın Oğlu (Şarkılar) (Beyaz perde Filmi)

Ali Rıza Binboğa kimdir

müzisyen

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno