Ana Sayfa / astronom / Altan Günbay kimdir

Altan Günbay kimdir

Altan Günbay kimdir, Altan Günbay, 19 Ocak 1931 tarihinde Konya’da dünyaya gelmiştir. Gazi Lisesinden mezun olduktan sonrasında Ankara Devlet Konservatuvarı’nı tamamlamış oldu. Almanya’da eğitim görmüş oldu.

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştı. Sahneye ilk kez 1954 senesinde “Cavalleria Rusticana” operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome benzer biçimde 20 operada başrol oynadı. 1969 senesinde istanbul devlet operası’nın kurulmasıyla beraber istanbul’a nakil oldu. istanbul’da 30 yıl süresince sürdürdüğü solist sanatçılığının yanısıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulunmuş oldu.

1964 senesinde “Şehrazat” filmiyle beyaz perdeye başladı. 250 den fazla filmimizde oynadı. Bir zamanlar Türkiye’nin Yull Bryner‘i olarak tanınmış , aslen kel olmadığı halde bilhassa saçlarını kazıtmıştır. 1966 yapımı “Altın Çocuk” filmimizde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isyeyince filmden sonraki 18 yıl gezmiştir.

Usturaya vurulmuş başı, ince bıyıkları ve karakteristik ifadeleri ile sinemamızın en mühim karakter oyuncularından biridir Altan Günbay. Üstlendiği kötü karakter rollerini başarıyla canlandırmış, ona ün getirmiş fiziğini uzun seneler korumuştur.

Altan Günbay, halen beyaz perde ve dizi çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak Çocuklar Duymasın adlı tv dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır.

“Uykusuz geceler” filminin fon müziği icra eden Günbay , “Buğulu gözler”,”Umuyorum” benzer biçimde bir fazlaca şarkı da besteledi.

1982 senesinde “Beni Unutma”, ve “Seni Kalbime Gömdüm” filmlerinin yapımcılığını yapmış oldu.

Altan Günbay kimdir

    • Dizi Oyuncusu, Müzisyen,

Beyaz perde

    Oyuncusu

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Can Yaman kimdir

Can Yaman kimdir, İnadına Aşk adlı dizide Yalın Aras adlı karakteri canlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno