Ana Sayfa / asker / Arabistanlı Lawrence kimdir

Arabistanlı Lawrence kimdir

Arabistanlı Lawrence kimdir, İngiliz kazıbilimci, asker, casus ve yazar.

16 Ağustos 1888 tarihinde İngiltere‘de Şimal Galler’de doğan Arabistanlı Lawrence‘in aslolan adı Thomas Edward Lawrence’dır. Oxford Üniversitesi mezunu bir arkeologdur.

1916 – 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı yürütülen Arap isyanında, İngiliz bağlantı subayı olarak almış olduğu vazife sebebiyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.

İngilizlerin Orta Doğu’ya yayılma siyaseti istikametindeki faaliyetlerine katılıp, 1910 senesinde Türkiye‘ye geldi. Fırat Nehri kıyısında arkeolojik araştırmalar adı altında, Zeugma‘da kazı yapmış oldu, petrol etüdü, siyasal ve etnolojik bilgiler topladı. Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Mısır‘ı gezip, Arapça ve İslam adetlerini öğrendi. İngiltere’ye dönerek, 1911’de Oxford’da doktorasını verdi. Yeniden Orta Doğu’ya dönerek, Arap devletlerinde çalışmaya başladı.

Ortadoğu’da sulh ve adaletle yargı devam eden bir idareye karşı arapları kandırmış ve galeyana getirmiştir.

Arapların bir bir çok, Osmanlı ve Avrupa’lı devletlerin hakimiyetine karşı verdikleri özgürlük mücadelesine katkılarından dolayı(!) onu bir halk kahramanı olarak kabul etmektedirler. Britanyalılılar da onu en büyük cenk kahramanlarından biri olarak kabul etmektedirler. Lawrence bahsi geçen periyodu, 1926 tarihindeki “Bilgeliğin Yedi Sütunu” (Seven Pillars of Wisdom) adlı otobiyografik eserinde anlatmıştır. Kitabında gerçekle imgesel karıştırmaktan zevk almış olduğu aşikârdır. Kitabında süslü bir anlatımla dile getirmiş olduğu iddiaların bir kısmı sonradan yalanlanmış ve aksi kanıtlama edilmiştir. Türkler hakkında ufak düşürücü bir dil kullanmış, hatta tecavüze uğradığını iddia etmiştir. Daha sonradan bu iddia da yalanlanmış ve çürütülmüştür.

Birinci Dünya Savaşı başladığında İngiliz ordusunda yüzbaşı rütbesiyle vazife aldı. İlk belirleme yeri olan Kahire‘de İngiliz Askeri Haberalma Servisi için çalıştı. Araplarla olan sıcak ilişkileri Lawrence’ı, İngiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki bağlantı subaylığı görevi için biçilmiş kaftan kılıyordu. Ekim 1916’da, Arap millî faaliyetlerini rapor etmesi için çöle gönderildi. Vazifesi, İttifak Devletleri safında harbe sokulan Osmanlı Devleti hakimiyetindeki Arap devletlerinde isyan çıkartmaktı.

Yüzyıllardır Osmanlı hakimiyetinde barış, sükun veni bağlardan daha mühim olduğu propagandasını yapmış oldu. Arap liderleriyle görüşüp, Osmanlı Devletinden kurtulma zamanının geldiği istikametinde faaliyetlerde bulunuyordu. Mekke şerifi Hüseyin bin Ali’nin oğlu Komut Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle beraber Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi. Arapları, Medine‘deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları mevzusunda ikna etti. Abdülaziz bin Sü’ud’a, İngiltere’den külliyetli oranda para, tabanca, cephane, teçhizat ve levazım malzemesi sağlamış oldu. Böylece Araplar, Türk kuvvetlerinin Hicaz’a araç-gereç getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler. Osmanlı askerleri de hem şehri hem de demiryolunu korumak için çaba sarfetmek ve onarım etmek zorunda kalmış olarak oyalandılar. Lawrence, Akaba ve Şam’ın işgalinde de mühim rol aldı. Asi Arapları da Yemen, Filistin, Irak cephelerinde İngilizlerin safında yer aldırttı.

Araplarla geçirdiği vakit zarfında, anane ve yaşantılarına bayağı adapte oldu. Deve ile gezi edip, sıkı bir dostluk kurduğu Prens Faysal’ın armağan etmiş olduğu mahalli giysileri giymeye alıştı.

Arap alemini Osmanlılardan ayırıp, İngiltere’nin sömürgesi haline soktu. Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında İngiliz hükümetini, Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğuna ikna etme mevzusunda oldukça başarıya ulaşmış oldu.

Lawrence, 1918’de cenk muhabiri Lowell Thomas’ın belgesel film ve fotoğraflar çekmesine destek oldu. Savaştan sonrasında bu belge niteliğindeki fotoğraf ve filmlerle dünya turuna çıkan Lowell Thomas, oldukça yüksek kazançlar elde etti. Lowell Thomas’ın Lawrence’ı büyük bir kahraman şeklinde göstermesi, Lawrence’ın da kendi anılarında bölgede daha öncesinden yüzlerce İngiliz ajanısi Lawrence’ın aslen o kadar da hak etmediği bir üne kavuşmasını sağlamış oldu.

Lavrens, Birinci Dünya Savaşın sonrasında Osmanlı Devleti yıkılınca, vazifesini tamamlamış olarak İngiltere’ye döndü.

Birkaç kere adını değiştirdi. John Hume Ross adıyla İngiliz Hava Kuvvetlerine girdi. Casus olduğu anlaşılınca, uzaklaştırıldı. Thomas Edward Shaw adıyla ilkin tank birliklerinde, sonrasında da yine Hava Kuvvetlerinde vazife aldı.

“Bilgeliğin Yedi Sütunu” (Seven Pillars of Wisdom)adlı kitabından başka Çölde İsyan, Darphane adlı kitaplarını ve mektuplarını yayınladı.

Lawrence 26 Şubat 1935’te İngiliz ordusundan emekli oldu. Aynı yıl 19 Mayıs 1935 günü Dorsetshire İngiltere’de motosiklet kazasında 46 yaşlarında öldü.

Arabistanlı Lawrence kimdir

    Asker, Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Barış Doster kimdir

Barış Doster kimdir, Barış Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazar Neşe Doster‘dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno