Ana Sayfa / Arkadaşlık siteleri güvenli mi / Arkadaşlık siteleri güvenli mi, zararlı mı, tehlikeli mi?

Arkadaşlık siteleri güvenli mi, zararlı mı, tehlikeli mi?

Türkiye’de bir dönem oldukca popüler olan fakat Feysbuk ve Twitter şeklinde toplumsal ağların çıkmasıyla beraber eski önemini kaybeden arkadaşlık sitelerinin hala oldukca sayıda üyesi bulunuyor.

Peki bu sitelere kaydolurken yada siteye girip gezinirken acaba bilgisayarımız yada kişisel bilgilerimiz bu durumdan zarar görebilir mi?

Dikkat...

IBM, arkadaşlık siteleri ile “bir bilgisayar korsanı arkadaşlık profilindeki içinde ne olduğu ve resimleri değiştirebilir, kullanıcının yerine geçip diğerleriyle iletişime geçebilir ya da kullanıcının kimliğini fena anlamda etkileyecek şekilde kişisel bilgilerini başka ortamlarda sızdırabilir” dedi.

IBM(International Business Machins), arkadaşlık siteleri kullanıcılarını uyardı.

IBM’in Uygulama Güvenliği Araştırmasındaki analistler, kullanıcıları ihtimaller içinde saldırılara ve tehditlere karşı savunmasız bırakabilecek güvenlik açıklarını belirlemek suretiyle Android aygıtlardaki en popüler 41 dost bulma uygulamasını çözümleme etmek amacıyla yeni IBM AppScan Mobile Analyzer aracını kullandı.

Meydana getirilen analizde, casus yazılımlar ile ilgili,“Kullanıcılar potansiyel bir sevgili adayından ilgi beklerken koruma kalkanlarını aşağı indiriyor.

Bu, tam da bilgisayar korsanları için uygun bir an. Güvenlik açığı olan uygulamaların bazıları kullananların bir güncelleme yapmaları ya da bir iletiyi almaları için tıklatmalarını isteyen bir uyarı göndermek suretiyle bilgisayar korsanları tarafınca tekrardan programlanabilir.

Aslına bakarsak hepsi aygıtlara casus yazılımların yüklenmesi için bir aldatmacadır”dedi.

KREDİ KARTLARINIZ ELE GEÇİRİLEBİLİR

IBM’in arkadaşlık sitelerindeki profilleri ele geçirilmesi konusun yapmış olduğu izahat şöyleki:

“Bir bilgisayar korsanı arkadaşlık profilindeki içinde ne olduğu ve resimleri değiştirebilir, kullanıcının yerine geçip diğerleriyle iletişime geçebilir ya da kullanıcının kimliğini fena anlamda etkileyecek şekilde kişisel bilgilerini başka ortamlarda sızdırabilir.

Ele geçirilen bir hesap başka kullanıcıları da kişisel ve gizli saklı bilgilerini paylaşma mevzusunda ikna etmek suretiyle kullanılabileceğinden, bu durum öteki kullanıcılar için de bir risk unsurudur.”

Uzmanlar, uygulamalardan çalınan kredi kartı numaraları ile ilgili, 41 sık kullanılan uygulamanın %48’inde bir kullanıcının aygıtına kayıtlı satmaca bilgilerine erişimin bulunduğunu, başarısız kodlamayla saldırgan, dost bulma uygulamasındaki bir güvenlik açığından yararlanarak aygıtın mobil cüzdan olanağına kayıtlı satmaca bilgilerine erişebilir ve yetkisiz bir halde alışveriş yapmak suretiyle bu detayları çalabileceğini deklare etti.

Ek olarak, telefon kamerasının ya da mikrofonunun uzaktan denetimi ile ilgili, belirlenen tüm güvenlik açıkları, kullanıcı bir uygulamada oturum açmamış olsa dahi bir bilgisayar korsanının, telefonun kamerasına ya da mikrofonuna erişmesini sağlayabileceğinibelirten IBM, “Bu da saldırganın kullananların konuşmalarına kulak misafiri olarak casusluk yapması ya da gizli saklı iş toplantılarına erişim sağlaması anlamına gelebilir” dedi.

Odatv.com

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress blog sitesi için soru-cevap eklentisi

Question and Answer Sites

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno