Ana Sayfa / müzisyen / Arturo Toscanini kimdir

Arturo Toscanini kimdir

Arturo Toscanini kimdir, ABD’da Metropolitan Opera’da orkesra şefliği yapmış olan Arturo Toscanini, tüm zamanların en iyi şefidir.Arturo Toscanini, 25 Mart 1867 tarihinde Parma, İtalya‘da Claudio Toscanini, Paola Montani çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Parma Konservatuvarı‘nda tahsil gördü, çello eğitimi aldı. 1885 senesinde Reggia Operası’nda viyolonsel çalmaya başladı. Ertesi yıl koro yöneticisi yardımcısı oldu. Aynı yıl Aida’yı ezbere çaldırarak 19 yaşlarında ilk konserini yönetti. Bu vaka dünyada yankılar uyandırdı. 1887 senesinde İtalya’nın Milano kentinde bulunan ve dünyanın en tanınan opera binalarından biri La Scala‘nın orkestrasında viyolonsel çalmaya başladığı sıralarda Giuseppe Verdi ile tanıştı. Verdi’nin Othello’sunun prömiyerinde, Verdi’nin denetiminde çello çaldı. 1898 senesinde La Scala‘nın orkestra yöneticisi oldu. Giacomo Puccini‘nin La Boheme’i ve Ruggero Leoncavallo‘nun Pagliacci’sinin prömiyerlerinin şefliğini yapmış oldu.
1908 senesinde New York‘a giderek Metropolitan Operası‘nın müzik yönetmeni oldu. 1908 – 1915 yıllarında Metropolitan Opera’da şeflik yapmış oldu. 1915 senesinde yine İtalya‘ya döndü. Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaralananlar için konserler verdi, askeri bandolar yönetti. 1921 senesinde bir orkestra ile amerika turnesi yapmış oldu. 1921 senesinde La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu. Ve burada Arrigo Boito‘nun “nerone” (1924), Giacomo Puccini‘nin “turandot” (1926) operalarının ilk sunularını yönetti.

Benito Mussolini ile politik anlaşmazlıkları sebebiyle 1928 senesinde tekrardan ABD‘ye giderek 1936 yılına kadar New York Filarmoni Orkestrası‘nı yönetti. 1930‘da Almanya, Bayreuth’da Vilhelm Richard Wagner festivalini yönetti. 1933’de aynı festival için yine çağrıldıysa da kabul etmedi. 1938‘de Salzburg’da Wolfgang Amadeus Mozart festivallerini yönetti.

1939 senesinde ABD’ya dönerek NBC’de (National Broadcasting Corporation) bir radyo orkestrası kurdu. Fazlaca değişik bestecilerin eserlerini yorumlarken tüm konserlerini ezbere yönetti. Devamlı taviz vermeyen aşırı sert disipliniyle tanınan Toscanini bilhassa İtalyan operalarıyla başarı kazanmıştır.

Arturo Toscanini, 1897 senesinde Carla De Martini ile evliliğe ilk adımını attı. Wanda Toscanini Horowitz, Walter Toscanini, Wally Toscanini, Giorgio Toscanini adlarında evlatları vardır.

Arturo Toscanini, 16 Ocak 1957 tarihinde Riverdale, New York, ABD‘da 90 yaşlarında ölmüştür.

Arturo Toscanini kimdir

    Müzisyen

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erdal Erzincan kimdir

Erdal Erzincan kimdir, Halk müziği sanatçısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno