Ana Sayfa / besteci / Atilla Alpsakarya kimdir

Atilla Alpsakarya kimdir

Atilla Alpsakarya kimdir, Elenor Plak Şirketi’nin ‘eski’ sahibi, besteci ve söz yazarı

Atilla Alpsakarya, 1948 senesinde Konya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da takmamladıktan sonrasında Ankara’ya gitti.

Beste yapımına ağırlık verdi. Bestelerini daha oldukça klavyeli sazlar ve İspanyol gitarla meydana getiren Alpsakarya, 7 yıl süreyle Ankara Radyosu’nda emisyon yapmış oldu. Ayrıca kendi adını verdiği bir orkestra kurdu. Ankara’nın çeşitli gece kulübü ve gazinolarında uzun seneler müzik yapmış oldu. Ankara’da bulunmuş olduğu sıralarda ilk evliliğini Sevinç Karaböcek ile yapmış oldu. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. Temmuz 1974’te boşandılar.

Ankara’dan ayrılıp, İstanbul’a ulaştıktan sonra 1974 senesinde Elenor Plak şirketini kurdu. İlk sanatçıları eşi Sevinç Karaböcek ile Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Huri Sapan, Sevinç Alkan oldu.

İlk olarak Sevinç Karaböcek’in “Niyet / Hatiralar” adlı 45’lik plağının prodüktörlüğünü üstüne alan Atilla Alpsakarya hemen sonra, sırasıyla “Aşk ve Gurur / Gurbet”, “Demiyom mu? / Boşvermişim” adlı plaklarını hazırladı. Sevinç Karaböcek’in seslendirdiği “Boşvermişim” adlı şarkının söz ve müziğini de meydana getiren Atilla Alpsakarya, “Nerden Bilirsin”, “Günahkar Oldum” adlı şarkıların da bestesini yapmış oldu. “Çile” akarya unutulmaz eserlere imza attı.

İkinci evliliğini 12 Eylül 1975’te Gülden Karaböcek ile yapmış oldu ve bu evlilikten de 1979 doğumlu Alpay adını verdiği ikinci oğlu dünyaya geldi. Sevinç Karaböcek‘ten ayrılıp Gülden Karaböcek‘le evlenmesi uzun süre magazin basınını meşgul etti. Bu evlilik yüzünden Sevinç ve Gülden Karaböcek‘in arası açıldı.

1979 senesinde “Istek Taşı” adlı 45’lik plak Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açtı. Gülden Karaböcek‘in satış rekorları kıran “Müzik ve Ben” adlı LP albümünü gösteren Atilla Alpsakarya, “Bir Aşk Bulamadım Ki” ve “Şimdi Artık El Oldun” adlı şarkıların da müziklerini yapmış oldu. Gülden Karaböcek’in fırtınalar koparan “Gülden Fırtınası” adlı LP’inde “Sevgilim” ve “Dertlerin Bayanı” adlı şarkıların söz ve müziğini hazırlayan Atilla Alpsakarya, “O şekilde Yalnız Kaldım Ki” adlı LP’de; “İstemem” ve “Görmedim” adlı şarkıların söz ve müziğine imza attı.

1995 senesinde Alper Önal ve Aslı Hünel‘i müzik yaşamına armağan eden besteci-patron, ayrıca Mükemmel Avcı, Hüner Coşkuner, Sedat Sayan, Nur Ertürk, Hilal Özdemir, Ayşe Tunalı benzer biçimde oldukça sayıda sanatçının da prodüktörlüğünü yapmış oldu.

Üçüncü evliliğini beyazperde oyuncusu Nilgün Saraylı ile yapmış oldu ve bu evlilikten de Atilla Can isminde bir oğlu bulunuyor.

Plandi stüdyosunda yeni sesler üstünde emekler meydana getiren Alpsakarya’nın pek oldukça şarkıda da besteci olarak imzası bulunuyor.

1984 senesinde Müslüm Gürses‘in “YARANAMADIM” adlı LP albümü de Elenor Plak’tan gösterildi.

Ferdi Tayfur‘a şöhret kapılarını açan “Çeşme” adlı ilk albümün de yapımcısı olan Atilla Alpsakarya “Derbeder” ile de büyük satış elde etti. Ferdi Tayfur, “Derbeder” ve “Çeşme” plağı ile Altın Plak kazanmıştır.

Son olarak 2008 MGD Ödül törenine Mükemmel Avcı ile beraber katılan Atilla Alpsakarya; Sevinç Karaböcek, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Gönül Yazar benzer biçimde oldukça sayıda Türkiye’nin mühim starlarına prodüktörlük yapmış oldu. Gönül Yazar, Bülent Ersoy dahil zirvede ki bir oldukça ismin mühim yapıtlarına imza attarak müzikte kalıcı olmalarını sağlamış oldu.

3 Kasım 2008 tarihinde kalp rahatsızlığı sebebiyle İstanbul’da vefat etti.

Birliktelikleri :
1.eşiyle olan evliliği: Sevinç Karaböcek ile evliliğe ilk adımını attı. Temmuz 1974’te boşandılar. Bu evlilikten Alper adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi.
2.eşiyle olan evliliği: 12 Eylül 1975’te Gülden Karaböcek ile evliliğe ilk adımını attı. 26 Ekim 1983’de boşandı. Bu evliliğinden 1979 doğumlu Alpay adlı bir adam evladı oldu.
3.eşiyle olan evliliği: beyazperde oyuncusu Nilgün Saraylı ile evliliğe ilk adımını attı. ve bu evlilikten de Atilla Can isminde bir oğlu bulunuyor.

Atilla Alpsakarya kimdir

    besteci, söz yazarı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Aleksey Igudesman kimdir

Aleksey Igudesman kimdir, Kemancı, müzisyen, besteci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno