Ana Sayfa / Sinema Oyuncusu / Ava Gardner kimdir

Ava Gardner kimdir

Ava Gardner kimdir, Amerikalı beyazperde oyuncusu.Esas adı Ava Lavinia Gardner olan Ava Gardner, 24 aralık 1922’de , ABD’nin Şimal Carolina eyaletinde, pamuk ve tütün çiftçilerinde çalışan yoksul bir ailenin yedi çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Gardner 13 yaşlarındayken, anası vapur işçileri için hizmet veren bir kuruluşta yatılı çalışmak için Virginia’ya ailecek taşındı. Sadece, bu süre içinde 1935 senesinde Ava 13 yaşlarındayken babası hastalanıp ölünce, yine Şimal Carolina’ya taşındılar. 1939 senesinde liseden mezun oldu, yüksek okula başladı.

Anası Mary Elizabeth (‘Molly’) Gardner, kızlık soyadı Baker, İskoç, İrlandalı ve İngiliz y Gardnerdir.
1946’da Burt Lancaster ile çevirilmiş olduğu ve kendisini bir cinsellik sembolü olarak dünyaya tanıtan ‘The Killers’dan ilkin birkaç filmimizde rol almıştı. 1942 senesinde 19 yaşlarındayken, oyuncu Mickey Rooney ile evliliğe ilk adımını attı ve 1943’de boşandı. 1945’de evlendirilmiş olduğu Artie Shaw ile birlikteliği ise bir yıl sürdü. Hemen sonra 1951’de devrin en mühim yıldızlarından Frank Sinatra ile evliliğe ilk adımını attı ve 1957’de gene boşandı. Üç evliliğinden de çocuk sahibi olmadı. 1953 senesinde çevirilmiş olduğu ‘Mogambo’ ile gösterildiği En İyi Hanım Oyuncu Oscar’ını ‘Roman Holiday’ ile aday olan Audrey Hepburn‘e kaptırdı.

1950’lerin sonlarında İspanya’ya taşındı, Hemen sonra ölümüne kadar yaşamış olduğu Londra‘ya taşındı.

Eleştirmenler Ava Gardner’ın en iyi oyunculuk performansını ‘The Night of the Iguana’daki Maxine Faulk rolüyle gösterdiğini söyler. Fakat Gardner bu rolle Oscar‘a aday bile gösterilmemiştir.
1989’da nüzul geçirdiğinde tüm tedavi harcamalarını Frank Sinatra üstlendi. 1990’da, uzun senelerdir yalnız yaşamış olduğu İngiltere’nin başkenti Londra‘da zatürre sebebiyle yaşamını kaybettiğinde 67 yaşındaydı.
Naaşı Londra’dan Şimal Carolina’ya taşınırken yanında yalnız, yaşamının son döneminde onu yalnız bırakmayan bakıcısı Carmen Vargas ve Welsh Corgi cinsel köpeği Morgan vardı.

1995’de ‘Empire’ dergisi tarafınca en seksi 100 yıldız içinde 68’inci yayınlandı.

‘The Killers’da kendi sesini kullanmıştı fakat hemen sonra söylediği tüm şarkılar dublajdı ve Gardner bu durumdan memnun değidi.

‘Çıplak Ayaklı Kontes’ (The Barefoot Contessa) için öğrendiği flamenkoyu yaşamı süresince yapmış oldu. Bazı geceler sabaha kadar durup dinlenmeden dans etmiş olduğu söylenir.

Ava Gardner, 1962’de Mercedes’in ‘Martı Kanat’ adında olan 300 SL modeliyle takla attı ve aracın içinden çıkamadı. Bu vakadan sonrasında Mercedes, 300 SL’nin tasarımında değişim yapmış oldu.

Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı AFI’s 100 Years… 100 Stars listesine girmeyi başarmıştır.
Empire dergisi tarafınca beyazperde tarihinin en seksi 100 Yıldız (# 68) biri olarak seçilmiştir. [1995]

Ava Gardner 25 Ocak 1990 senesinde, Westminster, Londra, İngiltere’de zatürreden (bronşiyal pnömoni) 67 yaşlarında öldü.
O, anne ile babası ve kardeşlerinin yanında, Şimal Carolina Sunset Memorial Park’ta gömüldü.Smithfield nahiyesinde onun onuruna bir müze açıldı.

Ava Gardner kimdir

Beyaz perde

    Oyuncusu

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Oscar Isaac kimdir

Oscar Isaac kimdir, 2013 yılıda “Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle” filmindeki rolü ile tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno