Ana Sayfa / Pop Şarkıcısı / Ayla Dikmen kimdir

Ayla Dikmen kimdir

Ayla Dikmen kimdir, Ayla Dikmen, 25 Mart 1944’te Kütahya’da dünyaya geldi. Babası sigorta müdürü Ali Rıza Dikmen ve anası Bedriye Dikmen’in en ufak çocuklarıydı. Ablası Meral Dikmen ve ağabeyi Oktay Dikmen’dir. İlk, orta okul ve lise eğitimini Aydın’da tamamladı. Lisedeyken okul korosuna katıldıAydın Lisesi’nin radyosunda solist olarak müzikle uğraşmaya başladığında ilk olarak Müzik öğretmeninin derlediği türküleri söylemiş oldu. Peşinden da, büyük zorluklarla dinlemeye çalmış olduğu Kahire Radyosu’ndan öğrendiği Batı müziği şarkılarını (İngilizce olarak) seslendirdi.

Lise bitince Ankara Yüksek Ticari İlimler Akademisi’nde eğitimine devam etmek için Ankara’ya gitti. Bu eğitimi esnasında TBMM‘de ‘stenograf’ olarak da çalışmaya başladı. Peşinden da, ‘yazman’ yetiştiren bir okulda yetişmen öğretmenlik yapmış oldu.

Müzik ile ustalaşmış olarak ilgilenmeye başlaması İlham Gencer yardımıyla oldu. İlham Gencer tesadüfen bir çay partisinde Ayla Dikmen’i dinlemesiyle bu işe kesinlikle ustalaşmış olarak devam etmesi icap ettiğini öğütlüyor. Ancangelleyeceğini düşündüğü için evde bundan asla söz açmaz ve eğitimine ikinci bir üniversite ile devam etmek istediğini söyleyip İstanbul’a gelir, Siyasal Bilgiler’e kaydını yaptırır. Piyanist Yavuz Özışık ile tanıştıktan sonrasında ustalaşmış müzik hayatına İstanbul’da adım atar. Bir radyo programı esnasında Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanışır ve Yüzbaşıoğlu’nun orkestrasında Parla Nur takma adıyla solist olarak çalışmaya adım atar.

1964 senesinde Yüzbaşıoğlu orkestrası ile katılmış olduğu 2. Boğaziçi Müzik Festivalinde en başarı göstermiş şantöz seçilir. 1965 Balkan Melodileri Festivali’;nde ise “Niksarın Fidanları” ile birinci olur. Gösterilen her 45liği ile büyük başarılar elde eden Ayla Dikmen, 1970li ve 1980li yıllarda TRT televizyonundaki pek fazlaca müzik programında yer almıştır.
Ayla Dikmen’in yaşamı süresince yayınlamış olduğu tüm 45’lik plaklar büyük ilgi ile karşılaşmıştır. Niksarın Fidanları, Yanan Mum, Anlamazdın, Nereye, Aşk Defteri ve Zehir Şeklinde Aşkın Var; başlıca hit şarkılarıdır.
Ayla Dikmen, 14 Nisan 1968’de İstanbul’da tanıştığı büyük aşkı İzmirli işadamı ve tüccar Enis Berki ile tam 22 yıl yaşamını paylaştı sadece asla evlenmediler.

Ayla Dikmen, 20 Ağustos 1990 da hemen hemen 46 yaşlarındayken yakalandığı rahim kanserine yenilerek hayata veda etti.

Bir kuşağın kalbini şarkılarıyla fethetmişti Ayla Dikmen. Genç yaşlarında hayata veda ettikten sonrasında da uzun süre unutulmadı.

Çağan Irmak‘ın 2008 yapımı Tenha Adam filminin finalinde çalan “Anlamazdın” adlı hit şarkısı ilk çıkışından 32 yıl sonrasında tekrardan Türkiyede en fazlaca dinlenen şarkılar arasına girmiştir.

45lik plaklarından bazıları :
Niksarın Fidanları / Ay Kız Adın Yamandır (1966)

Merdiven / Mühür Gözlüm (1967)
Ayrılık Şarkısı / Seninleyim (1968)
Sensiz Yaşayamam / Nereye (1970)
Gençlik Gençlik / Sakın Karşımda Ağlama (1970)
Yanan Mum / Al Yanaklım (1971)
Asker Mektubu / Of Aman, Aman (1971)
Kime Ne Düştü / Hadi Gidelim (1972)
Bir Gölge Şeklinde / Sevmeden Kimse Seni (1972)
Sus Dost / Sonsuz Üzüntü (1973)
Aşk Defteri / Öpücük (1974)
Yolcu Yolunda Gerek / Kalbime Kanımla Yazdım Adını (1974)
Çoban Pınarı / Ay Ay Ay (1975)
Tekrardan seveceğim / Kim Dinler Sizi (1975)
Hu Bismillah / Anlamadın Mı (1976)
Benim Kaderim Bu / Hadi İçelim (1976)
Onu Bunu Bilmiyorum Kararlıyım / İlk Ve Son Aşkımsın (1978)

Ayla Dikmen kimdir

    Pop Şarkıcısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno