Ana Sayfa / siyaset adamı / Aytekin Kotil kimdir

Aytekin Kotil kimdir

Aytekin Kotil kimdir, 14 Aralık 1977 – 12 Eylül 1980 tarihleri içinde İstanbul 23.Belediye Başkanı olarak vazife yapmıştır.

Aytekin Kotil, 21 Şubat 1934 tarihinde Gündoğdu, Rize‘de dünyaya gelmiştir. Anası Nuriye Kotil’dir. Aytekin Kotil’in babası Yusuf Ziya Kotil Rize’de çay tarımına ilk geçenlerdendir.

Ailenin meyve bahçeleri de vardı. Ticaretle de uğraşıyorlardı. Necdet, Günay ve Atilla Kotil adlarında kardeşleri vardır. Aytekin Kotil, ilköğretim ve ortaokulu Rize’de tamamlamış oldu.

1950’li yılların başına kadar Rize’de lise olmadığı için Kotil ailesinin evlatları, liseyi İstanbul’da okudu. Aytekin Kotil liseye İstanbul Vefa Lisesi’nde başladı. Sadece, sıhhat durumunun bozulması sebebiyle Rize’ye dönmek ve öğrenimini Rize Lisesi’nde tamamlamak mecburiyetinde bırakıldı.

Aytekin Kotil, bu yıllarda tifoya yakalandı ve bir süre sanatoryumda yatmak mecburiyetinde bırakıldı. 1956 senesinde başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1960 senesinde mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden avukat olarak mezun olduktan sonrasında İstanbul baro avukatlık halletmeye başladı.

1973 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl başkanlığına seçildi. 1977 yılındaki mahalli seçimlerde yeniden aday gösterilmeyen CHP’nin İstanbul belediye başkanı Ahmet İsvan‘ın yerine seçilerek 14 Aralık 1977 tarihinde İstanbul belediye başkanı olarak vazife halletmeye başladı. 12 Eylül 1980 günü askeri darbe olduktan sonrasında görevinden alındı. Kotil’den sonrasında bu göreve orgeneral İsmail Hakkı Akansel geldi.

1987 senesinde Toplumsal Demokrat Halkçı Parti‘den (SHP) istanbul milletvekili olarak seçimlere katıldı.

Aytekin Kotil, 14 Aralık 1987 içinde 18. Dönem İstanbul Toplumsal Demokrat Halkçı Parti milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmuştur. Bu zamanda TBMM Başkan Vekilliği görevinde de bulunmuştur.

1991 yılındaki erken seçimlerde önseçim sonucu 5. sırada yer almış ve milletvekili seçilememiştir.

Aytekin Kotil, 1961 senesinde Nazik Görsev Kotil ile evliliğe ilk adımını attı. Vehbi Serhan Kotil, Gökhan Kotil, Arzu Kotil adlarında evlatları vardır.

Mustafa Sarıgül‘ün eski eşi Aylin Kotil; kardeşi Necdet Kotil’in kız evladıdır.

Aytekin Kotil, 9 Ağustos 1992 tarihinde İstanbul’da 58 yaşlarında karaciğer rahatsızlığından ölmüştür.

Aytekin Kotil adı Şişli‘deki 19 Mayıs Mahallesi’nde bir caddeye verilmiştir. 1993 senesinde Bakırköy’de 96.958 m2 alana haiz Aytekin Kotil Parkı açıldı.

Aytekin Kotil kimdir

    Siyasetçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Deli Halit Paşa kimdir

Deli Halit Paşa kimdir, İkinci Büyük Millet Meclisi’ne Ardahan milletvekili olarak katıldı. Bir tartışma sonrasında meclis koridorunda vurularak hayatını kaybetti. TBMM‘de işlenen ilk cinayetin kurbanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno