Ana Sayfa / asker / Battal Gazi kimdir

Battal Gazi kimdir

Battal Gazi kimdir, Seyyid Battal Gazi, 695 senesinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Malatya Serdarı (komutanı) Hüseyin Gazi’nin erkek evladıdır. Anası Saide Hatun’dur. Değişik kaynaklarda etnik kökeni Türk, Arap yada Anadolu yerli halkından olarak belirtilmiştir. Anadolu’da İslamın yayılmasına büyük katkıları olmuştur.

Battal adının yiğitliğinin, cesaretinin ifadesi olduğu, gazilik ünvanının da gazalarda gösterdiği kahramanlıktan dolayı verildiği belirtilmektedir.

Battal” kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. “Vazgeçti, Caydı” anlamına gelir. Bir harpte yendiği bir düşmanının müslümanlığı kabul etmesi yüzünden onu öldürmekten vazgeçmiş olduğu için o düşmanı tarafınca kendisine bu lakap verilmiştir. Aslolan adı Abdullah’dır.

Battal Gazi hakkında bugüne ulaşabilmiş kaynaklar yalnız mesnevi seçimi yazılmış, birbirini hem destekleyen hem de çelişen olgular içeren destanlar ve halkın hafızasında kalmış olan bilgilerdir.

Battal Gazi Destanı‘nda ve halk konularında, Emeviler zamanında Arap ordusuyla beraber İstanbul’u kuşattığı anlatılmaktadır. Kuşatma hem denizden hem karadan yapılmış, fakat başarısızlıkla neticelenmiştir. Destanda Battal’ın düşmanı, Arap komutanına oyun oynayıp kuşatma başladığında İstanbul’a geçerek imparatorluğunu duyuru eden İmparator Leon’dur. ul kuşatmasının zamanı 717-718 olarak belirtilmektedir. Bizans tarihindeki veriler de bu zamanı doğrular niteliktedir. Ek olarak Bizans tarihinde İmparator III. Leon’un tahta çıkma zamanı 717 olarak belirtilmiştir, bundan dolayı destandaki Leon’un İmparator III. Leon olma olasılığı üstünde durulmaktadır. Destanda Battal Gazi’nin kuşatma esnasında yirmili yaşlarında olduğu söylendiği için, Battal Gazi’nin doğum yılının 680-690 civarı olmasının ihtimaller içinde olduğu düşünülmektedir. Battal Gazi’nin ölüm yılının 740 olduğunda tarihçiler mütabakata varmışlardır.

Battal Gazi’nin yaşamış olduğu dönem, Anadolu’da Türk yada Arap olgusunun olmadığı bir zamandır. Hakkında kaynaklara, şu demek oluyor ki destanlar, mesneviler, menkıbeler ve halk hikayelerine bakıldığında, kendisinin; Bizans’ın zulmünden bıkan halkın hakkını korumak için çaba sarfetmek için halktan bir ordu toplamış olduğu ve Bizans ile savaştığı görülmektedir. Battal Gazi’nin halkın içinden çıkan bir kahraman olması, dışarıdan gelip de akıncılık yapması düşüncesinden daha yüksek bir ihtimâldir.

Battal Gazi’nin zamanı şahsiyetiyle menkıbevi şahsiyeti kaynaklarda ve hafızalarda birbirine karışmıştır. Battal Gazi’den bahseden Ya’kûbî ve Taberî’den başlayarak Evliya Çelebi’ye gelinceye kadar pek fazlaca kaynakta tarih ve menkıbe iç içedir.

Battal Gazi, çalışkanlığı, cesareti ve kahramanlığı yardımıyla komutanlığa, hatta Misis şehri valiliğine kadar terfi etmiştir. Battal Gazi, yalnız Bizans zindanlarına düşen kılıçdaşı alperenleri değil, o dönemin heterodoks Hıristiyan’ı, bugünün Müslüman’ı Boşnakları da Bizans zulmunden kurtarmak için çaba harcamıştır.

Seyyid Battal Gazi, 740 senesinde Battal Gazi ve Melik Gazi 20 bin kişilik bir kuvvetle, bugünkü Afyonkarahisar yakınlarından bulunan eski ”Akroinon” mevkiinde vukua gelen büyük harpte Leon ve Konstantin komutasındaki Bizans ordusu ile çarpışmakta olan İslâm ordusunun yardımına gelirler. Harp fazlaca şiddetli geçer ve her iki taraftan da fazlaca sayıda insan ölür. Bu harpte Battal Gazi şehit olur ve İslâm ordusu Şuhut’a çekilir. Battal Gazi, Akrenion’a ortalama 100 km. uzaklıktaki Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine defnedilir.

Eşi ve iki çocuğunun kabirleri Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Babası Hüseyin Gazi ise Ankara’da Hüseyin Gazi Tepesi’ndeki türbede yatmaktadır.

Görkemli atı Aşkar Devzade’ye atlayıp, eline de dövme çelik kılıcını aldı mı; Anadolu’yu baştan başa geçen Battal Gazi, ünü Orta Asya’dan Endülüs’e kadar yayılmış, zamanı kimliği, efsanevi kişiliği tarafınca yutulmuş bir İslam mücahididir.

Battal Gazi kimdir

    Asker

 

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Hulusi Akar kimdir

Hulusi Akar kimdir, Hulusi Akar, 1952 yılında Kayseri‘de doğmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri 29. Genelkurmay Başkanı. Kara Harp Okulu‘nu 1972 yılında Piyade teğmen olarak bitirdi. 1973 yılında da İstanbul Tuzla’daki Piyade Okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno