Ana Sayfa / şarkıcı / Behiye Aksoy kimdir

Behiye Aksoy kimdir

Behiye Aksoy kimdir, Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendi tarzını oluşturarak sahneye çıkmış olduğu Maksim Gazinosu‘ndaki her galasında Alıntıdır. yarattı. Sahnelerin en şık giyinen sanatçısı ünvanını senelerce hiç kimseye kaptırmayan Aksoy yüzden fazla 45’lik çıkardı. LP sayısı ise 20 civarındadır.

Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul‘da Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Doğum adı Behiye Tetiker’dir. Müzikle iç içe olan annesiyle halası Behiye’nin de piyano ve ut çalmasını ister. Fakat Behiye daha ilkokuldayken hanende (müzisyen) olmayı düşler. İlkokulu İstanbul‘da bitirir Behiye. Sonrasında tüccar babasının işi sebebiyle Ankara‘ya taşınırlar.

Ortaokulu Ankara‘da bitirdikten sonrasında Konservatuvar vazifesi de gören Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı imtihanı açılır. Ankara Radyosu imtihanına girdi ve 200 adayın katılmış olduğu imtihanı 5 şahıs kazanır. O 5 şahıs içinde Behiye de vardır. 1948’de 15 yaşlarındayken Ankara Radyosu’na yetişmen ses sanatçısı olarak girer. 9 yıl süresince şarkı söylediği radyoda yükselir.

1958 senesinde ilk kez Ankara Göl Gazinosu’nda sahnelere adım attı. 28 Ekim 1961 tarihinde Bölme Sineması bitişiğinde oluşturulan Maksim Gazinosunda dönüşümlü olarak Parlak zeka Müren ve Orhan Boran ile beraber program yapmış olup Maksim tarihinin ilk hanım assolistlerinden oldu.

Maksim Gazinosu tarihinde, Parlak zeka Müren‘le yarışan tek kadın şarkıcıdır. Televizyonun etkili olmadığı yıllarda Büyük Myükselir masalardan. Behiye Hanım’dan basın da övgüyle söz eder. Hemen sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sürem süresince çalışıp, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 60’lı yıllarda “Grafson Şençalar” etiketli 78 devirli taş plakları adeta yok satıyordu.

Plaklarında da başarıyı yakalar. Her plağı satış rekorları kırar. Plakları iyi satan şarkıcılar ‘Altın Plak’ ile ödüllendirilir. Behiye Aksoy’un rekoruna altın plak azca gelir. Platin saçlı assoliste ‘Platin taç’ takılır.

Behiye Aksoy 3 kez nikâhlanır. İlk evliliğini besteci Halil Aksoy, ikinci evliliğini film yapımcısı Berker İnanoğlu üçüncü evliliğini ‘Gazinocular Kralı’ Fahrettin Aslan ile yapar. Yaşam boyu ilk eşinin soyadını taşır.

Genç bestecilere talih tanıyan Behiye Aksoy, Ankara Radyosu’nda genç bir besteci ve yorumcu olarak vazife icra eden Yıldırım Gürses‘in eserlerini gazino sahnelerinde okuyarak O’nu şöhrete ulaştırmıştı.

Erman Film Şirketinin teklifi üstüne kendisini gazinolarda seyretme olanağı bulamayan halkı ile birkaç filmimizde bile olsa buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya teklif edilmeyen üstün dereceli bir ücret ile 1967 senesinde yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yapmış olduğu, başrolünü İzzet Günay ile paylaşmış olduğu “Kederli Günlerim” isminde filmimizde rol aldı.

1973 senesinde satış rekoru kıran “Falcı” plağı ile aynı adı taşıyan Prodüktörü Berker İnanoğlu olan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaşmış olduğu ‘Falcı’ filmini çevirir.

Behiye Aksoy, gazino periyodunun sona erdiği 1980’liya çekildi.

2001 senesinde alzheimer hastalığına yakalanan Behiye Aksoy ne yazık ki şimdi asla kimseyi hatırlayamamaktadır. 2011 senesinde birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir.

2001 senesinde yakalandığı alzheimer hastalığı sebebiyle bir süre tedavi gören Behiye Aksoy, kalmış olduğu huzurevinde 31 Mayıs 2015’de yaşamını yitirdi.

Birliktelikleri :

1.eşiyle olan evliliği: 29 Aralık 1951 tarihinde Avukat – Udi Halil Aksoy‘la evliliğe ilk adımını attı. 1952 yılının Şubat ayında tek evladı olan Ahmet Kazım Aksoy dünyaya geldi. 31 Ekim 1963 tarihinde boşandı.
2.eşiyle olan evliliği: Ocak 1973 senesinde film yapımcısı Berker İnanoğlu ile evliliğe ilk adımını attı. 17 gün devam eden evlilik sonunda Aksoy eşine bir mektup bırakarak evi terk etti ve arkasından açmış olduğu boşanma davası neticesinde 1974 senesinde boşandı.
3.eşiyle olan evliliği: 1974 senesinde Uzun seneler beraber olduğu Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ile evliliğe ilk adımını attı. 4 ay evli kaldılar.

Filmleri :
1967 – Kederli Günlerim
1973 – Falcı
1975 – Deli Deli Tepeli (konuk oyuncu)
1976 – Lanetli Seneler

Albümleri :
Behiye Aksoy (Şençalar Plak)
Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak)
Kıskanırım (Atlas Plak)
1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak)
Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak)
Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak)
Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak)
Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak)
Davet (Önder Plak)
Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak)
Nankör (Mükemmel Plak)
Ölmeyen Nağmeler – Buket 1 (Mükemmel Plak)
Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik)
Ayrılamayız Artik
At Kadehi elinden
Elbet bigün buluşacağız
Bir Kara Sevda
Bir acayip yolcu

Behiye Aksoy kimdir

    Ses Sanatçısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno