Ana Sayfa / fotoğrafçı / Bennu Gerede kimdir

Bennu Gerede kimdir

Bennu Gerede kimdir, Ustalaşmış fotoğrafçı olarak İstanbul‘da yaşıyor.

Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 tarihinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Anası yönetmen-senarist Canan Gerede, babası Dr. Selçuk Gerede’dir. Nişantaşı’nın o meşhur caddesinin adı, dedesinin adını taşıyor. Büyükbabası, Kurtuluş Savaşı gazisi, bununla beraber Mustafa Kemal Atatürk’ün yaveri, eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede‘dir. Bennu adının manası Mısır’dan gelmiş. Ablası Şiva Fas‘da yaşamaktadır. Bennu Gerede altı aylık bebekken babasının işi sebebiyle ailecek New York‘a taşındılar. Babası Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 yıl New York‘da vazife yapmış oldu.

Lisans egitimini ABD. Newyork’da bulunan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üstüne aldı. Eğitimini tamamladıktan ablası Şiva ile beraber İstanbul’a geldi. Mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yapmış oldu. Ayrıca anne ve babası ölene kadar asla boşanmamış fakat ayrı yaşamaya başlamışlardır. Bennu ve ablası Teşvikiye’de annesinde kalmaktadır. Bennu Gerede, sonrasında bir süre Fransa‘nın güneyine yatılı okula gitti, 4 yıl daha fotoğrafçılık üstüne eğitim aldı. Hemen sonra da Türkiye’ye dönerek eğitimini almış olduğu fotoğrafçılık üstüne çalışmaya başladı. Bennu Gerede, uzun seneler New York‘ta yaşadı. Dünyanın çeşitli devletlerinde birçok fotoğraf sergileri açtı, fotoğraflarını sergiledi.

Bennu Gerede, oyunculuğa ilk adımını 1989 senesinde TRT için çekilen “İz Ardında” dizisinde canlandırdığı Füsun karakteriyle attı. İlk beyazperde filmi, 1991 senesinde çekilen, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan‘ın yapmış olduğu” Kurt Kanunu” adlı filmdir.

Aşk Ölümden Soğuktur adlı İkinci filmimizde Kadir İnanır ile başrolde yer aldı. Bu filmin yönetmeni olan ve senaristliğini da yazan anası Canan Gerede Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yönetmen Bergen‘in öyküsünü anlatıyordu.

Bennu Gerede, 1999 yılının yılbaşında Amsterdam‘da tanıştığı fotoğrafçı Koray Erkaya ile 1999 senesinde Mısır‘da sina çölünde Bedevi geleneğine gore evliliğe ilk adımını attı. New York‘ta 2000 senesinde “Daren” ve “Dilan” isminde ikiz oğulları oldu. 2001 senesinde “Miro” Adını verdikleri bir oğlu daha oldu. 2006 senesinde ayrıldılar.

Max dergisinin Aralık 2002 sayısına yarı çıplak kapak resmi olmuştur.

Bennu Gerede, bir dönem en yakın arkadaşı Zeynep Tunuslu‘nun 2001 senesinde ayrılmış olduğu eşi Ahmet Ağaoğlu’yla 2006 senesinde aşk yaşamış, bu birlikteliğinden 2007’de bir de Kai isminde 4. oğlu oldu.

Bennu Gerede‘nin ikizleri de dahil olmak suretiyle tam dört oğlu var.

Bennu Gerede, 19 mart 2010 tarihinde Cem Büyükhanlı ile evliliğe ilk adımını attı. 6 Mayıs 2011 tarihinde boşandılar.

2013 senesinde Panama’da meydana getirilen, Acun Ilıcalı‘nın hazırlayıp sunmuş olduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Ünlüler takımında Bennu Gerede de yarıştı.

Filmleri :
1989 – İz Ardında
1991 – Kurt Kanunu
1994 – Aşk Ölümden Soğuktur
1997 – Ağır Roman (Konuk Oyuncu-Fotoğrafçı)
1998 – Parçalanma

Bennu Gerede kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Erol Atar kimdir

Erol Atar kimdir, Türkiye’de birçok ünlünün fotoğraflarını çekmiş fotoğrafçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno