Ana Sayfa / şarkıcı / Bergen kimdir

Bergen kimdir

Bergen kimdir, Arabesk-fantezi şarkıcısı
Türk müzik tarihinin kült olmuş efsaneleşmiş kraliçesidir Bergen.

Bergen, 15 Temmuz 1959 tarihinde Mersin‘de dünyaya gelmiştir. Aslolan adı Belgin Sarılmışer‘dir. Bergen 7 yaşlarındayken, anne ve babasının boşanması neticesinde anası Sebahat Çakır’la 1966 senesinde Ankara‘ya taşındılar. Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’nu bitirdikten sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı Piyano kısmına girdi fakat maddi sıkıntılar sebebiyle ayrılıp yaşını büyülterek bir süre 1976 senesinde PTT‘de işgören olarak çalıştı. Bu zamanda yaşamış olduğu bir aşk hadisesi yüzünden PTT’deki işini de bırakmak mecburiyetinde bırakıldı.

1977 senesinde dayısının oğlu Göksel Sarılmışer ile Mersin’de evliliğe ilk adımını attı, 4 yıl evli kaldı. 1981 senesinde boşandı. Harkek evladı oldu boşandığında çocuğunu kocası alıp beraber Hollanda‘ya gitmiştir.

1979 senesinde dostlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü’nde öylesine sahneye çıktı. Kulüp sahibi İlhan Feyman tarafınca beğenilince orada emek vermesi için teklif aldı. Teklifi kabul edip Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile beraber Türk Sanat Müziği, Türk Hafifçe Müziği ve devrin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne aldı. Bir senelik çalışmanın peşinden Feyman Gece Kulübü’ndeki işi bittiğinde Adana‘daki Kuyubaşı Gazinosu’ndan gelen; sekiz aylık emek verme karşılığında verilecek bir otomobil teklifini kabul etti. Fakat iş bitiminde otomobil elinden alınır ve borç içinde bırakılır.

Ankara’dan sonrasında iş için 1981 senesinde Adana’ya giden Bergen, burada Halis Serbes‘le tanıştı ve bir yıl sonrasında da 1982 senesinde evliliğe ilk adımını attı. Aslına bakarsak mafyalaşmış müzik piyasasının Bergen’i elinde tutmak adına Halil serbes adlı bu şahsı kullanarak sahte bir karı-koca senaristliği uyduruldu, resmiyette asla evlenmedi.

1982 senesinde Atlas Plak’tan ilk longplayı olan “Şikâyetim Var”ı çıkardı. Kocasından sertlik görmeye dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden firar etti. Ekim 1982’de İzmir‘de çalışırken sahnede kocasının azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı.

31 Ekim 1982’de İzmir Alsancak’daki New York Gece Kulübünde çalmış olduğu sırada kocası tarafınca yüzüne attırılan bir kova dolusu kezzap sonucu iki gözünü de yitirdi. Vücudun büyük bir kısmı da yandı. Sonrasında sol gözü görme yetisi kazanmıştır. Sağ gözünün hasarı yüzünden saçlarını sağ gözünün üstüne atmasıyla, bazense güneş gözlüğüyle olan imajıyla akıllarda kaldı.

Halil serbes iki aylık firardan sonrasında yakalanıp tutuklanarak İzmir Buca kapalı Cezaevine konuldu.

Bergen, tedavi sonrası Kibariye‘yi meşhur eden “Kimbilir?” şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafınca ikna edilip Özşeker’in sahibi olduğu İzmir Pırlanta Pavyon’da 1985 yılına kadar sahneye çıktı.

1985 senesinde plak yapımcısı Yaşar Kekeva‘nın daveti ile İstanbul‘a giderek “İnsan Severse” adlı longplay’i çıkardı. Sonrasında 1986 yılının sonlarına doğru yapmış olduğu “Acıların Hanımı” ile şöhrete kavuştu.

Albümün oldukca beğenilmesiyle plak şirketi tarafınca Nisan 1987’de “1986 yılı Albümü En Oldukca Satan Arabesk Hanım Sanatçı” unvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset‘le ödüllendirildi.

Albümleri yayınlanırken bir taraftan da konser ve sahne çalışmalarını sürdüren Bergen sahneye çıkarken yanmış gözünün üzerine saçının bir perçemini atarak acılarını olmasa bile yüzünü kamufle ediyordu.

1987 senesinde Ideal Erakalın‘ın senaristliği ve yönetmenliğiyle “Acıların Hanımı” filmimizde Yalçın Gülhan, Asuman Arsan ve Meral Niron‘la başrolde oynadı.

Şarkılarıyla halk tarafınca oldukca beğenilen Bergen, 1987 senesinde konser için gittiği Adana’da uğramış olduğu bıçaklı saldırıdan son anda kurtuldu. Bir dönem sahneye de çıkmayı bıraktı. Nisan 1989’da kocasından da resmen boşandı.

Haziran 1989’da sahnelere yine çıkmaya başladı. Ayrıca “Seneler Affetmez” adlı albümünü yapmış oldu. Albümün tanıtım turnelerinde Adana Pozantı’dayken 14 Ağustos 1989 tarihinde boşandığı eşi Halis Serbes tarafınca kurşunlanarak 30 yaşlarında öldürüldü. Memleketi Mersin‘e gömüldü.

Anadolu turnesi kapsamında Samsun‘dan Kayseri‘ye geçen Bergen, buradaki çalışmasını tamamlayarak Mersin‘e gitmek için yola çıkar. Boşandığı eşinin kendilerini takip ettiğini fark eden sanatçı ve anası emniyeti arayarak durumu bildirir, önlem alınacağını öğrenince yollarına devam ederler. TarsusPozantı E-5 karayolunun Çamalan Yaylası mevkiindeki Gülek Kasabası’nda bulunan Aspava Lokantası’nda gece 04:00 sularında Halis Serbes, Bergen ve annesinin karşısına çıkar. Halis Serbes ile tartışan Bergen, otomobile binmek suretiyle hareket ettiğinde Halis Serbes’in silahından çıkan altı kurşunun hedefi olur ve aracın sürücü koltuğuna kanlar içinde yığılır.

Bergen’in anası Sabahat Çakar’ı da 3 kurşunla yaralayan Halis Serbes kaçar. Vaka yerinde yaşamını kaybeden Bergen’in naaşı Tarsus Devlet Hastanesi morguna kaldırılır. Anne Sebahat Çakır’sa yoğun bakımda tedaviye alınır. Vakadan birgün sonrasında Mersin’deki Akbelen mezarlığında toprağa verilir.

Bergen’in katili Halis Serbes, Almanya‘da yakalanır. Türk makamları Serbes’in iadesi için emek verme başlatılarak Ağustos 1991 tarihinde Türkiye’ye getirilir. 12 Mart 1992 tarihinde çıkarıldığı mahkemede 1 yıl 3 ay yargı giymesine karşın vakit aşımı, Almanya’da mahkûmiyet süresi şeklinde “hafifletici sebeplerle” 7 aylık bir mahkûmiyetle özgür bırakılır. Mahkeme çıkışında karara isyan eden anne Sebahat Çakır’ın ” Kızımın mezarda kemikleri sızlayacak, beni de tehdit ediyorlar” şeklindeki demeçleri basında yer alır.

Halis Serbes şimdi Adana’da özgür meslek sahibi. İkinci eşinden olan dört çocuğuyla beraber mutlu mesut bir halde yaşamaktadır.

1994 senesinde fotoğrafçı Bennu Gerede‘nin anası yönetmen Canan Gerede‘nin yönettiği “Aşk Ölümden Soğuktur” adlı bir filmimizde Bergen‘in yaşamı anlatıldı. Tuncel Kurtiz‘inde rol almış olduğu filmimizde Kadir İnanır “Ali” ismiyle Halis Serbes’i, Bennu Gerede ise “Belgin” adıyla Bergen’i canlandırdı.

Filmi :
Acıların Hanımı

Albümleri :
1982 – Şikayetim Var
1983 – Kardeşiz Alınyazısı
1985 – İnsan Severse
1986 – Acıların Hanımı
1987 – Onu da Yak ALLAH ım
1988 – Sevgimin Bedeli
1988 – İstemiyorum
1989 – Seneler Affetmez

Bergen kimdir

müzisyen

    , solist

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İsmail Türüt kimdir

İsmail Türüt kimdir, İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde Rize, Ambarlık köyünde doğmuştur. Bir abisi ve bir erkek kardeşi ile bir kız kardeşi vardır. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Annesi Hamdiye Tstafa Türüt, çay fabrikasında işçi idi. İlkokul çağında yaz aylarında Cimil Yaylasında çobanlık yapardı.

1979 yılında 14 yaşında iken İstanbul‘a geldi. İlk olarak Bahçelievler’de bir yakınının sahibi olduğu markette işe girdi. Bir yıl çalıştıktan sonra bu kez Bebek’te bir fırında çalışmaya devam etti. Bu arada da hem çalışıp hem de çay bahçelerinde, düğün salonlarında ve üçüncü sınıf gazinolarda uvertür olarak çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno