Ana Sayfa / Şiirler / Bertolt Brecht, Köpek Balıkları İnsan Olsaydı

Bertolt Brecht, Köpek Balıkları İnsan Olsaydı

Köpek balıkları insan olsaydı, ufak balıklara daha iyi davranılırdı.

Bay K.’nın ev sahibinin ufak kızı ,’’Köpek balıkları insan olsaydı ufak balıklara daha iyi davranırlar mıydı?’’diye sordu. Bay K.,’’Evet,’’ dedi.’’ Köpek balıkları insan olsaydı, denizin dibinde ufak balıklar için sağlam sandıklar yaptırır, sandıkların içine bitkisel olsun hayvansal olsun, her çeşit yiyecek koyarlardı.

Sandıklarda daima taze su olmasına dikkat ederler, her türlü sıhhat tedbirlerini alırlardı. Mesela bir balığın kanadı yaralansa, balığın vaktinden ilkin köpek balıklarının elinden çıkmaması için onun yarasını derhal sararlardı. Minik balıkların üzülmemesi için arasıra büyük su eğlenceleri düzenlerlerdi. Bundan dolayı neşeli balıkların eti, kederli balıkların etine nazaran daha tatlı olur. Büyük sandıkların içinde okullar da bulunurdu elbet. Minik balıklar bu okullarda, köpek balıklarının boğazından iyi mi geçileceğini öğrenirlerdi. Mesela, bir kenarda tembel tembel yatan köpek balıklarının nerede bulunduğunu öğrenmek için coğrafya dersine gereksinimleri olacaktı. Şüphesiz en mühim mevzu, ufak balıkların terbiye yönünden eğitilmesi sayılırdı.

Minik bir balığın isteyerek kendini feda etmesinin en büyük ve en güzel bir şey olduğu, bilhassa küçükler için güzel bir gelecek hazırlandığını söyledikleri vakit köpek balıklarına inanmak gerektiği onlara öğretilirdi. Boyun eğerek öğrenirlerse söz verilen geleceğin güvencede olduğu ufak balıklara durmadan söylenirdi. Minik balıklar tüm alçakça, maddeci, bencil ve Marksist eğilimlerden sakınmak, aralarından birisi bu şekilde eğilimlere kapılırsa onun köpek balıklarına derhal suç duyurusu edilmesi gerekirdi.

Köpek balıkları insan olsaydı, yabancıların balık sandıklarını ve yabancı balıkları fethetmek için onlar içinde savaşlar olurdu elbet. Bu savaşları da her insanın kendi ufak balığı yapardı. Köpek balıkları, onlarla başka köpek balıklarının ufak balıkları içinde büyük ayrımlar bulundugunu ufak balıklara öğretirlerdi. Bilinmiş olduğu şeklinde, haklarında bir yargı verilirken ufak balıklar ses çıkarmazlar. Fakat onlar, oldukca çeşitli dillerde susarlar ve bu yüzden birbirlerini anlayamazlar. Harpte düşman tarafınca olan ve başka dilde susan birkaç ufak balık öldüren her ufak balığa deniz yosunundan ufak bir nişan takılır, kahraman ünvanı verilirdi. Köpek balıkları insan olsaydı, onlarında bir sanatı olurdu elbet. Köpek balıklarının dişlerini parlak renklerde gösteren, onların boğazlarını zevk bahçelerine benzeten, bu boğazlarda meydana getirilen görkemli şenlikleri özetleyen güzel resimler olurdu.

Denizin dibindeki tiyatrolarda, kahraman olmak isteyen ufak balıkların köpek balıklarının boğazından iyi mi geçmiş olduğu anlatılırdı. O şekilde güzel müzikler yaratılırdı ki, bando en önde giderken müziğin melodileriyle kendinden geçen, tatlı düşlere dalan ufak balıklar, köpek balıklarının boğazlarına akın akın girerlerdi. Köpek balıkları insan olsaydı, onların dini de olurdu. Bu din, köpek balıklarının karnında gerçek hayata kavuşacaklarını ufak balıklara öğretirdi.Köpek balıkları insan olsaydı ,tüm ufak balıkların bugünkü şeklinde eşit olması da son bulurdu. Minik balıkların bazılarına yüksek memuriyetler verilir ve bunlar diğeri ufak balıkların üstleri olurdu. Bundan dolayı böylece daha iri lokmalar bulabilirlerdi. Birazcık büyükçe olan, bazı makamlar elde eden ufak balıklar, ötekiler içinde düzeni sağlar, öğretmen, subay, sandık yapım mühendisi vb. olurlardı. Kısacası köpek balıkları insan olsaydı, denizin içinde bir kültür meydana gelirdi…

 

Bertolt Brecht

İzdiham

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kalp ile alakalı şiirler, kalp hakkında güzel anlamlı şiir örnekleri

İki kalp arasında en kısa yol:
Birbirine uzanmış ve zaman zaman
Ancak parmak uçlarıyla değebilen
İki kol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno