Ana Sayfa / Bilgisayarda olması gereken en önemli programlar nelerdir / Bilgisayarda olması gereken en önemli programlar nedir, listesi

Bilgisayarda olması gereken en önemli programlar nedir, listesi

1. Dosya Sıkıştırma ve Arşivleme Programları

WinRAR : RAR arşivleyici ve arşiv yönetim programları içinde dünya üstünde en fazlaca tercih edilen program olan WinRAR tecrübe etme sürümü ile size destek olabilir. RAR formatının yanında ZIP, TAR, CAB, ARJ, ACE, GZip, JAR, ISO, 7-Zip şeklinde formatlarda WinRAR tarafınca destekleniyor.

WinZip :
 Windows üstündeki ilk dosya sıkıştırma ve arşivleme programı olan WinZip ZIP dosyalarını açma özelliği ile fazlaca popülerleşmesinin peşinden aynı kategoride çıkan ücretli ve parasız alternatiflerine kullanıcı yitirdi. Fakat geliştirilen yapısı ve popüler dosya sıkıştırma formatlarına olan yardımı ile program halen fazlaca tercih ediliyor.

2. Anti-Virüs Yazılımları

Bilgisayarınızda en temel ve en önemli güvenlik unsuru olan antivirüs yazılımları bilgisayar üstünde yaptığınız işlerinizi, kişisel arşiv yada bilgilerinizin korumayı amaçlayan size en fazlaca gereken programların başlangıcında geliyor.

Kaspersky Anti-Virus : Dünyanın en iyi antivirüs yazılımları arasından sıyrılıp en zirvede yer edinen bu program Kaspersky firmasının güvenlik yazılımlarından biri. Sisteminizi her türlü virüs, solucan, trojan, spyware, malware, adware şeklinde fena niyetli yazılımlardan korumuş olan Kaspersky Anti-Virus devamlı güncellenen yapısı ile en güncel tehditlere karşı devamlı hazırda. Senelik lisans parasını sonuna kadar hak ettiğini düşündüğümüz program bir bilgisayarın vazgeçilmezlerinden biri olarak nitelendirilebilir.

avast! Free Antivirus: Tüm formatları tanıyıp tarayabilme özelliği yardımıyla sizi her türlü tehdite karşı korumuş olan Avast ev kullanıcıları için olan parasız sürümü, güncellenen yapısı, yerleşik ve web koruması özelliklerinin yanında mütevazi ve kolay arayüzü ile dikkat çekiyor. Ödül almış teknolojisi, Türkçe arayüzü ile ücretli antivirüs yazılımlarına güzel bir parasız alternatif olan bu program sizi korumak için elinden geleni yapıyor.

3. Ek Güvenlik ve Sistem Takip Yazılımları

CCleaner :
 Bilgisayarınzıdaki gereksiz dosyaları ve kalıntıları silerek sisteminizden daha istikrarlı bir performans alabilceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu mevzuda ön plana çıkan program ise CCleaner. Üç ana bölümden oluşan programın temizlik bölümünde ilk olarak diskinizdeki gereksiz dosyaları, uygulamaların ve programların oluşturduğu geçmişleri, kalıntıları, sistem dosyalarını temizleyebilirsiniz. Programın öteki bölümlerinde ise uygulamaların, kısayolların vb. dosyaların hatalarını tarayabilir ve düzeltebilir, program kaldırma işlemi gerçekleştirebilir, başlangıçta çalışan programlarınızı düzenleyebilirsiniz. Ek olarak sisteminiz hakkında detaylı bilgiyede CCleaner yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Ad-Aware : RAM, registry, hard disk, ve harici depolama aygıtlarını tarama kabiliyeti ile malum ve casus yazılımları, data-mining, reklam ve seyretme komponentlerini bulmanızda sizlere en başarıya ulaşmış ve en süratli çözümleri sağlayabilen bir program olan Ad-Aware sistem güvenliğinizi tamamlamak için birebir diyebiliriz. Sisteminizi tertemiz halde tutmanıza ve web gezintilerinizde sizlere en iyi gizliliği sunan bu program parasız sürümüyle bilgisayarınıza tam tarama yapabilmenize de olanak sağlıyor. Devamlı olarak güncellenen yapısıyla en güncel web tehditlerine karşıda hazırlıklı oluyorsunuz.

4. Çoklu Ortam Araçları, Medya Oynatıcılar, Fotoğraf Göstericiler ve Fotoğraf Editörleri

Winamp : Mp3 denince akla gelen ilk isim parasız medya oynatıcısı Winamp olur. Bu programın dünya üstündeki her bilgisayarda yüklü olabileceğine inanmak bile mümkün. Heralde devamlı olarak gelişen bilgisayar ve teknoloji yaşamına Winamp’ta kendini geliştirmeye devam ediyor. Ses ve video dosyalarının en popüler formatlarını destekleyen program ile müzik dinlerken ana görünümdeki tuşlar size en kolay şekilde yönetim imkanı sağlıyor. Oluşturduğunuz playlistin keyfini çıkartırken ekolayzır ve yükselteç ayarları ile daha tatminkar sesler elde edebilirsiniz. Winamp ile ek olarak binlerce online web radyosu ve televizyonuna bağlanabili,r uçsuz bucaksız bir gösterim denizinde arzu ettiğiniz müzikği dinleyip istediğiniz görüntüleri seyredebilirsiniz.

Picasa : Haiz olduğunuz fotoğraf arşivini Google’ın sağlamış olduğu parasız bir servis olan Picasa yazılımı ile düzenleyebilir, fotoğraflarınızdaki rahat düzeltme işlemlerini bu fotoğraf editörü ile rahatça yapabilirsiniz. Web albüm desteği, rahat fotoğraf ayarları, popüler temel efektler ve daha fazlasını fazlaca mütevazi ve kolay bir arayüz ile Türkçe olarak sizlere sunan Picasa dijital fotoğraf makineniz yada cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflarınızı yada fotoğraf arşivlerinizi sizin için tertipli ve daha güzel hale getirmek için hazır. Bilgisayarınızda devamlı bulunması gereken, gerekseme duyabileceğiniz güzel bir yazılım.

5. Alternatif Tarayıcılar ve İnternet Araçları

Firefox : Dünyanın en popüler ikinci web tarayıcısı olan Mozilla Firefox 500 milyon indirme sayısı barajını aştığı bugünlerde, alışkanlıktan yada Windows kullanmanın getirmiş olduğu zorunluluktan meydana gelen Web Explorer kullanımına karşı fazlaca büyük bir alternatif bulunduğunu kanıtlamış durumda. 4 senedir getirmiş olduğu yeni özellikler ile başarıya ulaşmış bir halde gelişimine devam eden bu açık kaynak kodlu program uzantı desteği, arayüz desteği , Active X desteği ve daha bir fazlaca seçeneği içinde bulundurmasıyla ön plana çıkıyor. Başarıya ulaşmış eklentiler ile donatabileceğiniz kişiselleştirilmiş Firefox’unuz ile web keyfinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.Firefox : Dünyanın en popüler ikinci web tarayıcısı olan Mozilla Firefox 500 milyon indirme sayısı barajını aştığı bugünlerde, alışkanlıktan yada Windows kullanmanın getirmiş olduğu zorunluluktan meydana gelen Web Explorer kullanımına karşı fazlaca büyük bir alternatif bulunduğunu kanıtlamış durumda. 4 senedir getirmiş olduğu yeni özellikler ile başarıya ulaşmış bir halde gelişimine devam eden bu açık kaynak kodlu program uzantı desteği, arayüz desteği , Active X desteği ve daha bir fazlaca seçeneği içinde bulundurmasıyla ön plana çıkıyor. Başarıya ulaşmış eklentiler ile donatabileceğiniz kişiselleştirilmiş Firefox’unuz ile web keyfinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.

6. Chat ve İletişim Araçları

Windows Live Messenger : Arkadaşlarımızla, ailemizle yada işimiz ile ilgili kişilerle kontakt kurmanın ve haberleşmenin en kolay yollarından biri ise haiz olduğumuz bir e-posta adresini .NET Passport adresine kaydettirerek kendi kontakt adresimizi belirleyebildiğimiz Messenger programı.. Vatanımızda şu anda chat ve iletişim mevzusunda en popüler vasıta olan yazışarak anlık kontakt kurmamıza olanak elde eden aynı anda görüntülü ve sesli görüşme yapabildiğimiz, çoklu konuşma desteğiyle tek pencerede aynı anda onlarca kişinin söyleşi edebildiği, dosya gönderme, oyun oynama fazladan özelliklerinde bulunmuş olduğu parasız Windows Live Messenger rahat ve mütevazi yapısıyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Kullanıcılar tarafınca merakla beklenen yeni sürümleri devamlı geliştirilen bu program MSN Messenger olarak yaşamımıza girmişti

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress blog sitesi için soru-cevap eklentisi

Question and Answer Sites

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno