Ana Sayfa / İş adamı / Bill Gates kimdir

Bill Gates kimdir

Bill Gates kimdir, William Henry Gates III, ya da daha oldukca malum adı ile Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu Amerikalı işadamı. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve firmanın başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine gore 2004‘te Gates dünyanın en varlıklı kişisiydi.

Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarıya ulaşmış şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington’da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, hemen hemen oniki yaşlarındayken hususi bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile beraber boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üstünde emek vererek geçiriyordu.

Civarlarındaki bir firmanın büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki dost kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar mevzusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972‘de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve denetim sistemi için programlar üreterek derhal 20.000 dolarlık satış yapmış oldu. Gates bundan bir yıl sonrasında TRW adlı tabanca işletmesinde yetişim görmüş oldu, arkasından da babasının önerisi üstüne Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı.

Kişisel bilgisayarlar 70’li yılların ortasında hemen hemen gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en mühim modeli hemen hemen standart bir kullanma programına haiz olmayıp sadece tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allen’ın, Altair için 1964‘te geliştirdikleri program dili BASIC yardımıyla bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üstüne tahsilini bırakarak Allen ile beraber Albuquerque/New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonrasında General Electric benzer biçimde firmalar, sürekli müşterileri içinde bulunmaktaydı. Gates 1977‘de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore benzer biçimde PC (Personal Computer – Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ek olarak FORTRAN, COBOL ve Pascal benzer biçimde program dillerini geliştirmekle, Microsoft’a bir üstünlük ve internasyonal pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978’den sonrasında ilkin Japonya olmak suretiyle) sağlamış oldu. Gates 1979‘da yalnızca 13 çalışanıyla ortalama 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

1980‘den sonrasında PC pazarına girip Gates’i bir PC işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, süratli yükselişleri sürüp gidegeldi. Microsoft’un kısa zamanda tasarladığı MS-DOS (Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletme Sistemi) 80’li yıllarda dünya genelinde satış rekorları kırdı (120 milyonhfuz tutarak öteki donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha oldukca şirket IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi tüm bilgisayarlar için standart hale geldi. Ayrıca 1.000 çalışanı olan şirket, 80’li yılların ortasından sonrasında Avrupa’da şubeler kurdu. Firmanın başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine ehemmiyet veriyordu. Tüm çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son aşama başarıya ulaşmış emekler ortaya koyuyordu. Multiplan Cetvel Hesap Programından (1982) sonrasında, 1983‘te ilk kez fareyi (mouse) kullanan WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Bilhassa WORD Avrupa’da oldukca satılırken, ABD’de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, sadece yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft’un yazılım alanındaki kati başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (mesela WORD ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986‘da anonim şirkete çevirdi. Aradan oldukca geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa kıymeti 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWS’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 senesinde başlamıştı. WINDOWS’u piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonrasında bir pazarlama kampanyasıyla başarıya ulaşmış oldular. Microsoft bu sistemi devamlı olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. Gates bilhassa WINDOWS’u daha rahat ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya ehemmiyet veriyordu. Microsoft 1993‘te emsalsiz piyasanın lideriydi (senelik ciro: 3,75 milyar dolar; borsa kıymeti: 20 milyar doların üstünde).

1975 ile 2006 yılları aralığında Microsoft firmasının tüm yönetimsel kararları Bill Gates tarafınca alınmaktaydı. Gates, 2006 senesinde şirketteki mesuliyet yükünü aşama aşama azaltacağını duyuru etti. Firmanın üst düzey yöneticilerinden Ray Ozzie ve Craig Mundie içinde görevlerini paylaştıran Gates, Forbes dergisinin 2009 senesinde yayınladığı araştırmaya gore 60 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en varlıklı adamı konumunu hala korumakta.

Gates 1994 senesinde, Melinda French ile evliliğe ilk adımını attı. Çiftin Jeniffer, Rory ve Phoebe isminde üç evlatları bulunmakta. Meşhur iş adamı, golf ve tenis oynamayı sevmekte, iyi bir okuyucu olarak bilinmektedir. Ek olarak Leonardo da Vinci tarafınca yazılmış olan el yazmalarının koleksiyonunu da yapmaktadır.

Bill Gates ve karısı, Bill&Melinda Gates Foundaiton adı altında, hayır işleri düzenlemek suretiyle bir vakıf kurmuşlardır. 2000 senesinde kurulan vakıf, bağış yapılabilen, saydam yönetimli en büyük hayır işleri kuruluşlarından birisidir. Bill ve Melinda Gates, senelik 28 milyon dolarlık bağış miktarları ile ABD’nın en eli açık hayırseverleri içinde sayılmaktadırlar.

Bill Gates kimdir

    İş adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Eczacıbaşı kimdir

Bülent Eczacıbaşı kimdir, Ezacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkanı, iş adamı.

yorumlayın

  1. dünya hayatına iyi yada kötü çok kazançları olmuş birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno