Ana Sayfa / Dizi Oyuncusu / Bora Gencer kimdir

Bora Gencer kimdir

Bora Gencer kimdir, Türk Pop Müziği sanatçısı.

Bora Gencer, 14 Nisan 1965‘te İstanbul‘da hayata merhaba dedi. İlkokulu Maçka İlköğretim Okulu’nda okudu. Caz piyanisti olan İlham Gencer‘in oğlu olan Bora Gencer, müzik dolu bir evde büyüdü. Anası babasının ikinci eşi Necla Gencer’dir. Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı iki kardeşi vardır. Dünyaca meşhur opera sanatçısı Leyla Gencer, babası İlham Gencer’in amcasıyla evliydi.

Daha ufak yaşta müziğin içinde olması ve ailesina 200 puan üstünden 193 puanla devrin en yüksek puanıyla girdi. Enstrüman olarak piyanoyu oldukca sevmesine karşın gene ailesinin iyi mi olsa ailede hepimiz piyano çalıyor, konservatuarda da destek ders piyano demesiyle kemanı seçerek keman kısmına yazıldı.

7 yıl konservatuvar eğitiminden sonrasında babasının teklifiyle beraber ustalaşmış müzik hayatına başladı. Mayıs 1985 senesinde vatani görevini yerine getirmek için Erzincan 59.cu topçu tugayına katıldı,usta birliğini de gene Erzincan da subay ordu evinde tamamladı. İstanbul’a döndüğünde askerde tanıştığı organizatör arkadaşı Kerem Erdem tarafınca gelen teklifle İsrail‘e gitti ve müziğini orada icra etti. Sonrasında İstanbul’a dönen sanatçı Türkiye‘nin nezih mekanlarında ve konser salonlarında yüzlerce programlar gerçekleştirmiş oldu.

1991 senesinde annesini trafik kazasında kaybeden sanatçı yaşamının en büyük yıkımını yaşadı. 1994 senesinde Halis Bütünley ve Garo Mafyan ile tanışan Bora Gencer, 1995 yılının ilk aylarında Mega Müzik imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı ilk albümünü çıkardı.

Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkı kısa zamanda sevildi. 1995 senesinde çeşitli tv ve radyo programlarına katılan sanatçı o dönemde tek başına Anadolu turnesine çıktı. Bora Gencer’in turneleri hemen sonra da yurt içi ve yurt dışı devam etti. Gezim arkadaşları içinde Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin benzer biçimde adlar de vardı.

Ustalaşmış gezme ve konser çalışmalarının haricinde çeşitli yarışmalara da katılan sanatçı, Pamukkale Festivali’nde ağabeyi İlhan Gencer ile birlikte almış olduğu dereceyle Mısır‘da Internasyonal Kahire Müzik Yarışması’nda birincilik kazandılar. Sonrasında Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu. 1999 senesinde sanatçı “Bir Tanrı Bilir” adlı ikinci albümü Elenor Müzik’ten piyasaya çıktı. Aslen 10 şarkıdan oluşan ve bitmiş olan albümünü Kerim Tekin‘nin anısına yaşasaydı onun okuyacağı bir şarkıyı da koyarak 12 şarkıya çıkarttı ve ilk klibini de Kerim’in sevilmiş olduğu şarkıya “Niçin Allahıma“a çekti.

Sanatçının üçüncü albümü “Baştan Çıktım” ismiyle 2001 senesinde Prestij Müzik’ten çıktı.

Bora Gencer,ses ve saz sanatçılığının haricinde ara sıra değişik tv ve radyo kanallarından gelen tekliflerle dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmıştır Bunlardan bazıları; “Havuz Show” adlı çocuk programı, “Alabora Reality Show“, “İstanbul’da Bir Güzel“,”Delidolu” adlı müzikal, “Bizlere Ne Oldu” adlı dizi bunlardan bir kaçıdır. Yönetmen Umut Efekan‘nın bu dizisinde Fatma Girik,Merih Akalın, Tanju Gürsu ve Altan Günbay benzer biçimde isimlerle beraber rol alan sanatçı, dizide Sibel Can‘ın sevgilisini rolüyle karşımıza çıktı.

Bora Gencer, şu ana kadar 5 albüm, Sibel Can ile 1 başrol dizi, 2 tane başrol TV filmi, 3 değişik radyo da; Evren fm, Radyo Contack ve Radyo time da, radyo programları, Flash TV de “Alabora” isminde Reality show, İstanbul TV de; “İstanbul’da bir güzel” isminde talk show tadında bir program, Tgrt de “Havuz show bizim show” isminde çocuk programı’, 3 festivalde ödül, Kemer altın nar Onno Tunç müzik yarışmasında 3.cülük, Pamukkale festivalinde 3.cülük ve 2. Internasyonal Kahire müzik festivalinde Mısırda 1.lik, son zamanlarda Boray’la hanıma dair isminde bir program Show max ve Beyaz tv de, ek olarak aynı isimle bir mecmua ve sahne emek harcamaları var.

2012 senesinde Hande Subaşı ile başrol “Kamelyalı Hanım” müzikalinde oynadı.

2007 senesinde “Aşık Oldum” adlı dördüncü albümle beraber Bora Gencer’in Baş rol oynadığı iki tv filmi “Kaçak Gelin” ve “Aşk Başa Ulaşınca” gösterime girdi.

Bora Gencer, digitürk 51. kanalda “Emredersin Komutanım” İsimli eğlence programında her hafta Çarşamba akşamları 20.30 da sunuculuk yapmış oldu.

2008 yılının başlarında Kanal T isminde bir kanalda uzun süre Bora Bora Show isminde 1 program yapmış oldu bu programa Ayşenur Yazıcı, Erol Büyükburç, Ayten Alpman, Hande Subaşı, [[Ece Gürsel], Şebnem Shaefer, İlham Gencer, Okan Bayülgen, Hakan Aysev, Çiğdem Tunç benzer biçimde konuklar çağrı edildi. Sonrasında format değiştirilerek askerlik Anıları isminde bir program yapmış oldu bu yeni programa da Orhan Ayhan, Ayhan Bermek, Mustafa Kemal Atatürk’ün torunu (Mustafa Kemal Atatürk’ün Içsel Kızı Ideal Adatepe‘nin Oğlu) Ahmet Doğançay benzer biçimde tanınmış simalar katıldı.

2009 senesinde yönetmen Metin Güngör‘ün çekmiş olduğu “Renklerde Kaybolan Yaşam” adlı beyaz perde filmimizde oynadı. Türk Sineması’nda ilk kez bir ressamın yaşamının biyografik şekilde ele alındığı filmin yapımcılığını Fikret Mualla benzer biçimde ressam olan Metin Güngör üstlendi. Metin Güngör, Renklerde Kaybolan Yaşam’ın hem senaristliğini yazdı, hem yönetti hem de meşhur ressamı oynadı. Filmimizde, Bora Gencer’in yanı sıra, Okan Bayülgen, Şebnem Schafer, Bedri Baykam, Selen Görgüzel benzer biçimde sanatçılar vazife aldı. Bora Gencer filmimizde, Nazım Hikmet‘i canlandırdı.

Bora Gencer, 27 Nisan 2008 tarihinde Alman vatandaşı olan Hülya Yaman ile evliliğe ilk adımını attı. Ayaz (d.2008) isminde bir oğlu var.

Albümleri :
1995 – Öptüm Seni Şeker
1999 – Tanrı bilir
2001 – Baştan Çıktım
2007 – Aşık Oldum
2012 – Sabır

Film ve dizileri :
2009 – Renklerde Kaybolan Yaşam (Beyaz perde Filmi)
2008 – Aşk Başa Ulaşınca (TV Filmi)
2007 – Kaçak Gelin (TV Dizisi)
1999 – Bizlere Ne Oldu (TV Dizisi)

Bora Gencer kimdir

    Dizi Oyuncusu, Pop Şarkıcısı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Mert Kılıç kimdir

Mert Kılıç kimdir, 2010 – 2014 yılları arasında “Şefkat Tepe” dizisinde oynadığı rolü ile tanınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno