Ana Sayfa / iş adamı / Can Paker kimdir

Can Paker kimdir

Can Paker kimdir, Makine Mühendisi, Yönetici Ve Sivil Toplumcu

Nafiz Can Paker 1942 senesinde Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Eskişehir’de geçti. Selanik göçmeni, Orman Yüksek Mühendisi Tüccar Yapınman Hasan Pei ise Türkiye’nin ilk kimyagerlerinden kabul edilen Müzehher Paker’dir. Gazeteci Mehmet Barlas‘ın eşi olan Canan hanım da kız kardeşidir. İstanbul Robert Koleji bitirdikten sonrasında, 1962 senesinde başladığı Berlin Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini 1973 senesinde tamamlamış oldu. Peşinden Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı. Colombia Üniversitesi’nden “MBA” sahibidir. Açılımı “Master of Business Administration” Türkçe karşılığı ise iş idaresi şu demek oluyor ki işletme alanında yüksek lisans derecesidir. Bir öteki deyişle, MBA yüksek lisans derecesine karşılık gelen bir yöneticilik eğitim programıdır.

1969 senesinde eğitiminin arkasından mesleki yaşamına Kimya sanayiinin mühim firmalarından Türk Henkel’de başlayarak bu kurumda değişik görevlerde bulunmuş oldu.Henkel’e 1970olarak başladı, 15 yıl sonrasında genel müdür oldu. 2004 yılının eylül ayında Türk Henkel Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı şeklinde birçok sivil cemiyet kuruluşunun yönetiminde yer aldı. Can Paker 1997 senesinde TESEV (Türkiye Toplumsal ve Ekonomik Etudler Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Robert Kolej Mütevelli Heyeti, 1998 senesinde Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Türk Henkel Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ek olarak 2001 senesinde George Soros tarafınca kurulan Açık Cemiyet Enstitüsü Türkiye Danışma Kurulu üyeleri içinde bir dönem yer almış ve danışma kurulu başkanlığı yapmıştır.

2001 senesinde Sabancı Tüm ortaklık Yönetim Kurulu üyesi oldu.

2007 yılının Mayıs ayında “Liberal Fikir Topluluğu” tarafınca “Özgürlük Onur Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.

Can Paker, bir dönemde CHP genel başkanı Deniz Baykal‘ın danışmanlık görevini de üslenmiştir.

Can Paker, 28 yaşlarında askerlik sonrası 1970 yılından beri Mihriban Paker ile evlidir. Kerim isminde bir oğlu vardır.

Can Paker, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafınca açıklanan ve sulh sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanoğlu listesine Doğu Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Can Paker kimdir

    İş adamı, Yönetici

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Bülent Eczacıbaşı kimdir

Bülent Eczacıbaşı kimdir, Ezacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkanı, iş adamı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno