Ana Sayfa / iş adamı / Cem Uzan kimdir

Cem Uzan kimdir

Cem Uzan kimdir, Cem Uzan Türk işadamı ve siyasetçi

Cem Uzan, tam adı Cem Cengiz Uzan’dır. 26 Aralık 1960 tarihinde Boşnak bir aileden gelen Kemal Uzan ve Melahat Uzan çiftinin oğulları olarak Adapazarı’nda dünyaya gelmiştir. Ayşegül isminde bir kız kardeşi ve Hakan Uzan (d.1967) isminde adam kardeşi vardır.

İstanbul Hususi Alman Lisesi’ni bitirmiş, ABD’da Pepperdine Üniversitesi’nde işletme eğitimi almıştır.

Şirketlerine (Telsim, Yıldız TV şeklinde) BDDK tarafınca el konulmuş olması ile Türkiye gündemini ve bilhassa Motorola şirketi ile olan davası edeniyle internasyonal gündemi yoğun bir halde meşgul etmiştir.

Genç Parti’nin kurucusudur. Kurulmasından kısa bir süre sonrasında 3 Kasım 2002 seçimlerinde beklenmedik bir başarı elde etmiştir. Bu başarısı Genç Parti’yi Meclis’e taşıyamamış olsa da, AKP’nin tek başına iktidar olmasına dolaylı olarak katkıda bulunmuş olduğu görüşü dile getirilmiştir.

2002 yılının yazları siyasete girerek Genç Parti’yi kurdu ve genel başkanı oldu. Partisi, kurulmasından üç ay sonrasında katılmış olduğu 3 Kasım 2002 genel seçiminde %7.25 oranında oy aldı. Uzan Grubu şirketlerine 2004 senesinde TMSF tarafınca el konulmuş olması sebebiyle Türkiye gündeminde yine yoğun bir halde yer aldı. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 genel seçiminde %3.03 oy oranı almış, sadece iki seçimde de milletvekili çıkartamamıştır.

Uzan Ailesi’nin yönetiminde bulunmuş olduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te ayrıcalık sözleşmeleri Haziran 2003’te iptal edildi, 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konuldu. Aile şirketlerine 2004 senesinde, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati önlem sonucu bulunan 219 şirketinin yönetimine Tutum Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafınca el konulmasına dek babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan‘la beraber Türkiye’nin ekonomik olarak en kuvvetli ailelerinden birinin üyesiydi.

Cem Uzan, Ekim 2009’da, Türkiye’yi kaçak yollarla terk ederek gittiği Fransa’da siyasal sığınma başvurusunda bulunmuş oldu. Günümüzde siyasal sığınmacı olarak Fransa’da Paris‘de yaşayan Cem Uzan; Almanca, Fransızca ve İngilizce’yi ana dili şeklinde konuşmaktadır. Genç Parti Genel Başkanı olarak siyasete devam etmektedir.

Türkiye’de ilk hususi televizyonu (Yıldız TV) kurdu, ilk tematik Tv.(Teleon TV), ilk video müzik kanalını (Kral TV) kurdu, ilk Türk sineması Tv.(Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) tv kanalları, ilk hususi radyo (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını icra eden (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını icra eden (Metro FM) ve ilk slow müzik yayını icra eden (Joy FM) açtı.

1999 senesinde Yıldız gazetesini gösterim hayatına soktu.

Birliktelikleri :

1.Birlikteliği : ilk evliliğini Şebnem Berker’le yapmış olup bu evlilikten Sinan Kemal ve Dilara Gizem adlarında 2 evladı vardır.
2. Birlikteliği : İkinci evliliğini 5 Kasım 1997 tarihinde Alara Zeynep Koçibey’le Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde yapmış, bu evliğinden de Emre Renç ve Yasemin Paris isminde 2 evladı daha olmuştur. 2009 senesinde boşandılar.
3. Birlikteliği : üçüncü evliliğini ise 28 Kasım 2012 tarihinde takı tasarımcısı Fransız sevgilisi Fanny Blanchelande ile yapmıştır.

Cem Uzan kimdir

    İş adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yasin El Kadı kimdir

Yasin El Kadı kimdir, Yasin El Kadı, 23 Şubat 1955 tarihinde Suudi Arabistan‘da doğmuştur. Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir. Suudi Arabistan’lı iş adamıdır. ABD. Şikago‘da mimarlık okudu. Daha sonra ABD‘de bir mimarlık şirketinde çalıştı. O yıllarda Usame bin Ladin ile tanıştı. Usame bin Ladin ailesinin sahip olduğu inşaat firmasında çalışmak üzere ABD’de eğitim görmüş mühendisleri bulmak üzere Chicago’ya gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno