Ana Sayfa / Şair / Cemal Süreya kimdir

Cemal Süreya kimdir

Cemal Süreya kimdir, Cemal Süreya, 1931 doğumlu, Türk ozan. Aslolan adı Cemalettin Seber olan Süreya, İkinci Yeniler’in ileri gelen kuramcılarındandır.

1931 senesinde, o zamanlar Tunceli’ye bağlı olan ve daha sonradan Erzincan’a geçen, Pülümür ilçesinde dünyaya gelen ve Dersim İsyanı sebebiyle, göç etmek zorunda bırakılan ailesiyle sürgüne gönderildi.

1947 senesinde Bilecik Ortaokulu’ndan, 1950’de de Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olan Süreya, 1954‘te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat Kısmı’nü bitirmesinin arkasından Maliye Bakanlığı‘nda müfettişlik hayata geçirmeye başladı. Temmuz 1965’te görevinden ayrılarak 1961’de kuruculuğunu yapmış olduğu Papirüs dergisini tekrardan çıkarmaya süregelen Süreya o sırada yaşamını, yapmış olduğu Fransızca çevirileri yardımıyla idame ettiriyodu.

1971 senesinde yeniden Maliye Bakalığı’ndaki işine dönen Süreya 1978 senesinde Kültür Bakanlığı‘nda Kültür Gösterim Kurulu Danışma Üyesi oldu. 1982 senesinin Şubat ayında müşavir maliye müfettişliğinden emekli olmasının arkasından yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük ve çevirmenlik de icra eden Süreya, Papirüs’ü üç kez çeşitli aralıklarla çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Siyaset, Yeni Millet, Aydınlık, Saçak, 15 günlük Yazko Somut ve haftalık 2000’e Doğru dergilerinde de köşe yazıları yazdı.

1983 senesinde, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği görevini üstüne alan Süreya emekliliğinden sonrasında bir dönem, Oluşum, Türkiye Yazıları, Saçak ve Maliye Yazıları benzer biçimde dergilerin kültür-sanat bölümlerinde yöneticilik de yapmış oldu.

İlk şiiri olan “Şarkısı-beyaz” Ocak 1953‘te, Mülkiye dergisinde gösterilen Süreya, şiire lisedeyken aruz denemeleriyle başlamasının arkasından üniversite yıllarında özgür vezinle yazmaya yöneldi.

Şiirlerindeki biçim, muhteva ve ifade özellikleri ile kısa sürede okuyucuların dikkatini çeken Süreya, 1950’lerin başlangıcında oluşan İkinci Yeni şiir akımına katıldı. Zaman içinde İkinci Yeni hareketinin önde gelen şairlerinden biri pozisyonuna gelen Süreya, şiirde anlamsızlığı korumak için çaba sarfeden görüşleri benimsemedi; geleneğe karşı olmasına karşın geleneğin yeniliklerini kullanmayı seçti. Doğu ve Batı şiirinin birbirini tamaladığı değil, birbirine karşı geldiği noktada yer almayı seçen Süreya, şiirinde cinselliği işlerken toplumsal ve etik değerlere de sırt çevirmemeye çalıştı.

Yazılarında sorunları çözümlemeye çalışmak yerine yeni sorular sorma üslubunu benimseyen Süreya, denemelerinde de kendi görüşlerini belirtmektense öteki şairlerin düşencelerini incelerdi. Siyasal mevzulara da değinen Süreya’nın, Özgürlük Şov ve Milliyet Sanat’ta piyasaya sürülen günlüğü, otobiyografi, anı ve tecrübe etme türlerinin bir sentezidir.

Üvencinka eseriyle, Arif Damar ile beraber 1958 yılının Yeditepe Şiir Ödülü’nün sahibi olmaya hak kazanan Süreya’nın Göçebe adlı eseri ise 1966 Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Toplu şiirleri 1984 senesinde Sevda Sözleri adı altında basılan Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde İstanbul‘da yaşamını yitirdi. Yaşamı süresince 4 kere evlenen ve 29 değişik evde oturan Süreya’nın bu yaşam seçimi şiir ve yazılarına da yansıdı. 4 Kasım 1989 imza tarihindeki miras yazısında, eşine bıraktığı iki halı, kütüphane, çiçeklerin tümü, büyük ayna, tüm kitaplarının telif hakkının yarısı, kendisini ve tüm notlarını eşine bıraktığını belirten Cemal Süreya adına, ölümünden sonrasında bir şiir ödülü verilmeye başlandı.

Süreya’nın yaşamı ölümünden sonrasında Feyza Perinçek ve Nursel Duruel tarafınca, 1995 senesinde, Cemal Süreya / Şairin Yaşamı Şiire Dahil ve 1997’de de Cemal Süreya Arşivi adıyla iki kitap olarak yayımlandı.

Eserleri

Düzyazı

Şapkam Dolu Çiçekle (1976)
Günübirlik (1982)
Onüç Günün Mektupları (1990, ö.s.; YKY 1998)
99 Yüz (1991; YKY 2004)
999. Gün / Üstü Kalsın (1991)
Folklor Şiire Düşman (1992)
Uzat Saçlarını Frigya (Günübirlik’in yeni basımı: 1992)
Aydınlık Yazıları / Paçal (1992)
Oluşum’da Cemal Süreya (1992)
Papirüs’ten Başyazılar (1992)
Günler (999. Gün’ün genişletilmiş basımı: YKY 1996)
Güvercin Curnatası (Cemal Süreya ile konuşmalar: haz. Nursel Duruel, YKY 1997; genişletilmiş basım: YKY, 2002)
Toplu Yazılar I: Şapkam Dolu Çiçekle ve Şiir Üstüne Yazılar (YKY 2000)

Şiir

Üvercinka (1958; Yeditepe Şiir Armağanı)
Göçebe (1965; 1966 TDK Şiir Ödülü)
Beni Öp Sonrasında Doğur Beni (1973)
Sevda Sözleri (Uçurumda Açan ile beraber toplu şiirleri: 1984)
Sıcak Nal ve Sonbahar Bitigi (1988; Behçet Necatigil Şiir Ödülü)
Sevda Sözleri (tüm şiirleri: 1990, ö.s; YKY 1995)

Cemal Süreya kimdir

Ozan

    , Yazar

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno