Ana Sayfa / bakan / Cenap Aşçı kimdir

Cenap Aşçı kimdir

Cenap Aşçı kimdir, 27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Gümrük ve Tecim Bakanı olarak göreve getirildi.Cenap Aşçı, 1967 senesinde Aksaray‘da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı’nden 1988 senesinde mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini ABD Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Branşında 2002-2004 yılları aralığında yapmış oldu. Kasım 2001-Şubat 2002 döneminde ABD Birleşik Devletleri’nde NAFTA örgütünün yapısı, dış tecim hacmi ve üye ülkelerin ekonomik gelişmesine tesiri mevzularında araştırma çalışmasını, yüksek lisans eğitimi esnasında ek olarak ABD Birleşik Devletlerinin Terörizmin Finansmanın Önlenmesi ve Kara Parayla Savaşım Kurumunun yapısı, örgütlenmesi ve savaşım şekilleri hakkında araştırma ve araştırma çalışmasını yapmıştır.
1989 senesinde Gümrük Müfettiş Yardımcılığı’na, 1993 senesinde Gümrük Müfettişliği’ne, 2000ettişliği’ne atandı. Müfettişlik, Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı yapmış olduğu dönemde; ihracatı teşvik, yatırım teşvik, devlet yardımları, ihracatın kolaylaştırılması, işlemlerin basitleştirilmesi mevzularında emekler yapmıştır.

Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, 2011 yılının kasım ayında Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığına, Gümrükler Genel Müdürlüğü görevlerini müteakiben 26 Ağustos 2015‘de Gümrük ve Tecim Bakanlığı Müsteşarlık görevine atandı.

Avrupa Birliği-Türkiye üyelik müzakereleri öncesi tarama emek harcamaları kapsamında Gümrük Birliği Faslı Emek harcama Grubu, Avrupa Birliği Nakit Kontrolleri Emek harcama Grubu ile Almanya-Türkiye Gümrük İdareleri Eşleştirme Projesi İdari Yapının Güçlendirilmesi Grubu üyeliklerinde bulunmuştur.

EGO Genel Müdüçlendirilmesi, kurum mevzuatının oluşturulması, İhaleKanunu ve Kamu Mali Denetim Kanunun uygulamaların kurumsal olarak yerleştirilmesi, Toplu İş Sözleşmelerinde genel koordinatörlük, Işgören ve İşçi Disiplin Kurulu Başkanlıkları, Ankara Afet Koordinasyon Merkezinde EGO Genel Müdürlüğünün temsili, görevlerini ifa etmiştir.

Cenap Aşçı, 2011 ve 2015 yılı genel seçimlerinde 2 kez AK Parti milletvekili aday talibi olmuş fakat listeye girememiştir. Milletvekili aday talibi olmak için devlet memurluğundan çekilme eden Aşçı, listelerde yer bulamamasının arkasından görevine geri dönmüştü.

Cenap Aşcı evli ve 3 evladı vardır.

Cenap Aşçı, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıklamış olduğu 63. Hükümet bakanları sıralamasında bağımsız kontenjandan Gümrük ve Tecim Bakanı olarak yayınlandı. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca yeni kabine onaylandı.

Cenap Aşçı, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme sonucu gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Anayasa’nın 114. maddesine gore Ahmet Davutoğlu‘na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun oluşturmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

Cenap Aşçı kimdir

    • Bakan,

Siyasetçi

    , Siyasetçi

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Mahir Ünal kimdir

Mahir Ünal kimdir, Kültür ve Turizm Bakanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno