Ana Sayfa / asker / Cevat Abbas Gürer kimdir

Cevat Abbas Gürer kimdir

Cevat Abbas Gürer kimdir, Asker ve politika adamı.

Mustafa Kemal’in başyaveri olan Cevat Abbas, 1887 senesinde Niş’te hayata merhaba dedi. Mustafa Kemal ile Samsun yolculuğuna seçilenler arasındaydı. Harp Okulu’nu 1908 senesinde tamamladı. İtalya, Balkan ve I. Dünya Savaşlarında bulunmuş oldu. Üsteğmen rütbesiyle katılmış olduğu Çanakkale Cenginde, Mustafa Kemal, Cevat Abbas’ı buyruk subayı olarak karargahına aldı. 1916’da yüzbaşılığa terfi etti. 16 Mayıs günü Samsun’a gitmek suretiyle Bandırma Vapuru’na binerken, merkezi Erzurum’da bulunan 9. Ordu Müfettişliği başyaveriydi.

Cevat Abbas, Samsun’dan Erzurum’a varıncaya kadar Mustafa Kemal’in yazışma işlerini yönetti. Sivas Kongresinde, Anadolu ve Rumeli Savunma-i Hukuk Cemiyeti mensuplarının Meclisi Mebusan seçimlerine girebilmeleri görüşü benimsenince Bolu’dan milletvekili seçildi ve İstanbul’a gitti. Meclisi Mebusan dağıtıldıktan sonrasında Ankara’ya döndü ve Birinci TBMM’ne Bolu milletvekili olarak katıldı.

Erzurum’da çekilme etmesiyle son gören askerlik yaşamı, 1920’de tekrardan başladı ve yüzbaşı rütbesiyldı. Yozgat Ayaklanmanın bastırılmasında gösterdiği çalışmalarından dolayı kendisine İstiklal Madalyası verildi. Rütbesi 1923’te binbaşılığa yükseltildi. 1924’te kurulan İş Bankasının kurucuları ve hisse sahipleri içinde Cevat Abbas da vardı.

Cevat Abbas Gürer’in 1941 yılına kadar milletvekilliği yapmış oldu. Mustafa Kemal’le ilgili hatıralarını, Sonsuz Şef Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün Varlıklı Tarihinden Birkaç Yaprak (1939) adlı kitapta topladı. 1943 senesinde Yalova’da öldü.

Cevat Abbas Gürer kimdir

    • Asker,

Politika

    adamı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Namık Kemal kimdir

Namık Kemal kimdir, Asıl adı Mehmet Kemal olan yazar 21 Aralık 1840‘da Tekirdağ‘da doğdu. Babası II. Abdülhamit döneminde müneccimbaşılık yapmış Yenişehirli Mustafa Asım Bey‘di. Küçük yaşta annesi Fatma Zehra Hanım‘ı kaybetmesi üzerine dedesi Ratib bin Osman‘nın yanında büyüdü. Dedesinin kaymakam ve vali olmasından dolayı Anadolu’nun ve Rumeli’nin çeşitli şehir ve kasabalarını dolaştı ve özel eğitim ile Arapça ve Farsça dersleri aldı. Dedesiyle 12 yaşında Kars’a, bir yıl sonra da Sofya’ya giden Namık Kemal, 18 yaşına gelince İstanbul’a yerleşti. İlk şiirleri de bu dönemde yazmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno