Charles Perrault kimdir, Yazdığı Uyuyan Güzel, Kül Kedisi Sinderella, Kırmızı Başlıklı Kız şeklinde çocuk hikâyeleri ile tanınmıştır.Charles Perrault, 12 Ocak 1628 tarihinde Paris, Fransa’da zengin bir aile olan Pierre Perrault, Paquette Le Clerc çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Charles Perrault, ilkin Beavuais Koleji’nde tahsil gördü, hemen sonra Orleans’da hukuk öğrenimi görerek 1651 senesinde mezun oldu. Paris’te bir süre avukatlık yapmış oldu.

1654 senesinde kitaplarını yazmaya başladı. Öncelearles Perrault, çocuk hikayeleri yazmaya ise garip bir nedenle adım atmıştır. Kendi çocuklarına anlatacak doğru muntazam bir öykü bulamayan Perrault, çocuk yönelik keyifli ve eğitici hikayeler yazmaya adım atmıştır.

Çocuk hikayeleri mevzusunda kısa sürede büyük başarılar elde eden meşhur yazar, hemen sonra gelecek nesillere ışık tutan Külkedisi (Cinderella), Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız’ı yazmıştır.

1671 senesinde Fransız Akademisi’ne üye seçildi. Ayrıca çeşitli masallar yazmaya başlamıştı. Kısa zamanda Fransa’nın ve dünyanın en meşhur masal yazarlarından biri oldu. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendir.

Charles Perrault, “Les Contes de Ma Mère l’Oye” (Peri Masalları, 1697) adı altında derlediği çocuk masallarını yayımladı. Perrault’ya gerçek ününü, oğlunun adıyla yayımladığı bu masal kitabı kazandırdı. Yarı yarıya unutulmuş halk masallarına dayanan bu yapıtta “Parmak Çocuk“, “Kırmızı Şapkalı Kız“, “Çizmeli Kedi“, “Kül Kedisi” vb. şeklinde sonradan tüm dünyada tanınan masallar yer alıyordu.

Charles Perrault, 1672 senesinde Marie Guichon ile evliliğe ilk adımını attı. 1678 senesinde boşandı.

Charles Perrault, 16 Mayıs 1703 tarihinde Paris, Fransa’da 75 yaşlarında ölmüştür.

Bazı kitapları :
La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel)
Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız)
Cendrillon (Külkedisi)
Le Chat botte (Çizmeli Kedi)
Mavi Sakal
Parmak Çocuk

Charles Perrault kimdir

    Yazar

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE