Ana Sayfa / filozof / Christian Wolff kimdir

Christian Wolff kimdir

Christian Wolff kimdir, Aydınlanma çağının da meşhur bir düşünürüdür. 1679-1754 yılları aralığında yaşamış olan Alman rasyonalist felsefeci.

Christian Wolff, 24 Ocak 1679 tarihinde Wrocław, Polonya‘da dünyaya gelmiştir.

Babası dericilikle uğraşan aydın biri idi. Liseden sonrasında Breslau Üniversitesinde tanrı bilim ve felsefe okuduktan sonrasında Friedrich Schiller Jena Üniversitesinde matematik ve fizik öğrenim görmüştür.

1703 senesinde mezun oldu.

Leipzig Üniversitesinde doçent oldu. Leibnitz‘in önerisi ile Halle Üniversitesinde matematik, fizik ve felsefe profesörü oldu.

Akıl ilkelerine dayalı bir görüş yöntemi benimsemesi ve felsefe sorunlarının açıklanmasında gösterdiği başarı aşırı dincileri ve tanrıbilimcileri öfkelendirince, Christian Wolff dinsizlikle suçlandı.

Bu suçlamaya katılan Prusya yönetimi onu ülkeden çıkardı.

Christian Wolff, 1740 yılına kadar Marburg Üniversitesinde matematik, fizik ve felsefe okuttu.

1740 senesinde tekrardan Halle Üniversitesine atandı ve ölene kadar orada vazife yapmış oldu.

Emsalsiz bir düşünür olmayan Christian Wolff, Leibnitz felsefesinin yılmaz savunuculuğu ve felsefeye yönelik dizgesel yaklaşımıyla ün kazanmıştır.

Felsefenin varoluşu değil de, aslı mevzu alması icap ettiğini belirten Christian Wolff, felsefedeki tüm kabul ve sonuçların Leibnitz‘in özdeşlik ve yeter niçin ilkelerinden türetilebilir bulunduğunu iddia etmiştir.

O, tıpkı Leibnitz benzer biçimde, evrende yeter niçin ilkesinin geçerli bulunduğunu savunmuş ve bunun, evrende her şeyin aklın egemenliği altında olduğu anlamına geldiğini düşünmüştür.

Tümdengelim yöntemini dini doğruların kanıtlanmasını da kapsayacak şekilde genişleten Christian Wolff, dini de çelişmezlik ilkesine bağlamış ve vahye dayanan dinin akla aykırı olan detayları kapsayamayacağını öne sürmüştür.

Christian Wolff’un akla ve inanca, özgürlük ve otoriteye aynı derecede kıymet veren dini ve etik felsefesi, ara sıra Immanuel Kant‘ın da saygısını kazanmıştır.

Christian Wolff, ontoloji terimini felsefede ilk kullanan filozoftur. Wollf’un ontolojiden anladığı, Tanrı’nın, ruhun ve dünyanın varlığını kanıtlamak isteyen ispatçı bir metafizikti.

Hem de aydınlanma çağının da meşhur bir düşünürüdür.

Christian Wolff, 9 Nisan 1754 tarihinde Halle, Saksonya-Anhalt, Almanya‘da 75 yaşlarında ölmüştür.

Christian Wolff kimdir

Felsefeci

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Knidoslu Eudoxus kimdir

Knidoslu Eudoxus kimdir, Knidos’lu Eudoxus, M.Ö. 408 yılında Knidos’da doğmuştur.( Knidos Muğla’nın Datça ilçesinin en batı ucudur.) Knidos’lu Eudoxus, birçok bilgin gibi, gençliğinde çok fakirlik çekmiş biridir. Eudoxus oranematiğini zirveye ulaştırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno