Ana Sayfa / Chrome adres çubuğu kısayolları ve özellikleri / Chrome adres çubuğu kısayolları ve özellikleri

Chrome adres çubuğu kısayolları ve özellikleri

chrome, ipucu, adres çubuğu, url

Google Chrome kendisini her anlamda geliştirdi. Son yıllarda hızıyla rakiplerine fark atan Google Chrome şimdilerde hem güvenlik hem de kullanışlılık ve eklenti desteğiyle Firefox ve IE şeklinde rakiplerini bu alanlarda da geride bırakıyor.

Chrome’un en mühim avantajlarından birisi de adres çubuğunun fazlaca işlevli olması. Adres çubuğundan yapabileceklerinin pek çoğunun aslına bakarsak bilincinde bile değilsiniz.  Aşağıda kısa özet şeklinde Chrome adres çubuğu kısayollarını siz kıymetli ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Birimleri dönüştürün

Temel matematik işlemlerini Chrome’un adres çubuğunda yapabilirsiniz. Üstelik Enter’a basmanıza gerek yok. Benzer şekilde birimleri de dönüştürebilirsiniz.

Tüm yapmanız ihtiyaç duyulan ısı için 50 c = f, yada 50 feet = inches şeklinde bir eşitlik yazmak. Google şu an birimlerin Türkçesini anlamadığı için, İngilizce yazmanız gerekiyor.

Tarayıcı penceresini not defterine dönüştürün

Bu ipucu, çağdaş web tarayıcılarının çoğunda çalışıyor. Hızla not almak istediğinizde aşağıdaki komutu adres çubuğuna yazabilirsiniz (yer imlerine de ekleyebilirsiniz):

data:text/html,

Kolay bir dosya gezgini için

Chrome’u bir dosya yöneticisi olarak kullanmanız için pek geçerli bir niçin olmasa da, bunu yapmanız mümkün. Windows’ta C:/ yada Mac ve Linux’ta file://localhost yazarak PC’nizdeki klasörlere göz atabilirsiniz. Bunun yanında dosyaları Chrome’un adres çubuğuna sürükleyerek onları Chrome’da açabilirsiniz.

Sürükle bırak ile anahtar kelime arayın

Tecrübeli kullanıcılar, site: arama operatörünü kullanmayı bilirler. Sadece Chrome’da aynı işlevi adres çubuğuna bir web sitesinin adresini yazdıktan sonrasında tab düğmesine basarak da kullanmanız mümkün.

Gmail yada Google Drive’ı arayın

Gmail yada Google Drive şeklinde belirli bir uygulamaya geçiş yapmak için birkaç kez tıklamanız kafi. Adres çubuğunu kullanarak bu hizmetler içinde arama yapmak da fazlaca kolay. Bunu yapmak için ilkin minik bir hazırlık yapmanız gerekiyor.

1. Adres çubuğuna sağ tıklayın ve Arama motorlarını düzenle’ye tıklayın.

2. Google Drive isminde yeni bir arama motoru ilave edin.

3. Hatırlayacağınız bir anahtar sözcük seçin. “Gdrive” şeklinde.

4. URL olarak şunu girin:

http://drive.google.com/?hl=en&tab=bo#search/%s

Gmail için şu URL’yi kullanabilirsiniz:

https://mail.google.com/mail/ca/u/0/#apps/%s

Google Drive yada Gmail hesaplarınızı aramak için gmail.com yada docs.google.com yazabilir ve Tab tuşuna basarak aramanızı başlatabilirsiniz.

Yeni eposta penceresi açın

Yeni gelen epostalarınıza bakmakla uğraşmadan, direkt olarak yeni bir eposta mı göndermek istiyorsunuz? Adres çubuğuna mailto: yazarak yeni bir eposta yazma penceresi açabilirsiniz.

Sitelerin güvenlik bilgilerine bakın

Şüpheli bir internet sayfasına rastlarsanız, adres çubuğunun sol tarafındaki kilit yada sayfa simgesine tıklayarak onun hakkında daha çok informasyon edinebilir, sitenin çerezlerine göz atabilir, javascript’i ve açılır pencereleri engelleyebilirsiniz.

Sekmelerin içinde yeni bir sekme açın

Yeni sekmeleri nerede açtığınıza ehemmiyet veriyorsanız, adres çubuğundaki URL’yi tutup sekmeler içinde istediğiniz yere sürükleyebilir, böylece yeni sekmeyi istediğiniz yerde açabilirsiniz.

Not: İpuçlarından bir kısmı bazı işletim sistemlerinde yada Chrome versiyonlarında çalışmayabilir. 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

WordPress blog sitesi için soru-cevap eklentisi

Question and Answer Sites

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno