Ana Sayfa / şair / Çiğdem Talu kimdir

Çiğdem Talu kimdir

Çiğdem Talu kimdir, Feriha Çiğdem Talu, 31 Ekim 1939 tarihinde İstanbul’da hayata merhaba dedi. Babası Mehmet Muvakkar Ekrem Talu ve anası Melek Haslet Uncu’dur. Abisinin adı Ahmet Erdem Talu’dur. Çiğdem Talu, bununla beraber Ercüment Ekrem Talu’nun torunu, Recaizade Mahmut Ekrem’in torununun kız evladıdır. Gazeteci Umur Talu’nun ablasıdır.

Arnavutköy Amerikan Koleji’nden sonrasında İsviçre’de Ecole Benedict’te filoloji eğitimi görmüş oldu. İstanbul’a dönünce 17 yıl Hususi Işık Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Çiğdem Talu, 1972 yılından itibaren kendisine büyük ün sağlayacak olan şarkı sözü yazarlığına başladı. 1972’de “Ağlıyorum Gene” adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer‘in “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üstüne, başta Yeliz ve Füsun Önal olmak suretiyle her insana şarkı sözü yazmaya başladı. 1975’de ilk kere yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal (“Küçük Kuş”), Yeliz (“Hayalimdeki Adam”) ve Uğur Akdora (“Anılar”) için yazdığı şarkılarla katıldı.

1975 senesinde meşhur besteci Melih Kibar (d.1951-ö.2005) ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar.

Çiğdem Talu – Melih Kibar İkilisinin yapmış olduğu 1976′da Erol Evgin’in seslendirdiği “İşte Öyleki Bir şey” adlı şarkıyla Altın Kelebek Müzik Ödülü aldı. Ve bu şarkının görülmemiş seviyede ilgi görmesi üstüne Erol Evgin ile devamlı olarak çalışmaya başladılar. Ek olarak bu ikili beraber 273 hafifçe müzik parçası yapmış oldu ve AST ve Egemen Bostancı adına da çeşitli oyun müzikleri ve müzikaller hazırladı. Çiğdem Talu, Erol Evgin‘den başka aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer‘in de bulunmuş olduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı. Türk müziğine onlarca güfte bıraktı. “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikalinin sözlerini yazdı Melih Kibar‘da besteledi.

2006 senesinde Çiğdem Talu’nun bazı şarkıları albüm haline getirilerek satıldı.

Çiğdem Talu, felesefeci, edebiyatçı, yazar, çevirmen ve eleştirmen Selahattin Hilav (d.1928-ö.2005) ile evliliğe ilk adımını attı. Bu evliliğinden Zeynep adlı bir kızı dünyaya geldi. Kızı Zeynep in doğumundan bir süre sonrasında boşandı. Zeynep Talu da şarkı sözü yazarı olarak annesinin yolunda başarıyla aşama kaydediyor.

Çiğdem Talu ile Melih Kibar 12 yaş faktöründen dolayı hiç kimseye söyleyemedikleri aşklarını tanıştıkları 1975 yılından öldüğü 1983 yılına kadar sükunet içinde yaşadılar.

Çiğdem Talu, 28 Mayıs 1983 tarihinde göğüs kanseri hastalığından 44 yaşlarında İstanbul’da vefat etti.

Çiğdem Talu kimdir

Ozan

    , söz yazarı

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Edmond Rostand kimdir

Edmond Rostand kimdir, Şair ve oyun yazarı olan Edmond Rostand, en çok Cyrano de Bergerac isimli tiyatro oyunu ile bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno