Ana Sayfa / fotoğrafçı / Coşkun Aral kimdir

Coşkun Aral kimdir

Coşkun Aral kimdir, Internasyonal harp fotoğrafçısı, seyyah, serüven insanı, belgesel yapımcısı

Coşkun Aral, 1 Mayıs 1956 tarihinde Siirt‘de doğup büyümüştür. Anne tarafı tüccar, hatırı sayılır bir Arap ailesi. Baba tarafı ise 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün teşvikiyle bölgenin ilk un fabrikasını kurmuş, Siirt eşrafından zengin biridir. Ortaokuldayken tatillerde Siirt’te, Savaşım Gazetesine çırak olarak verildi. Zatürree, raşitizm şeklinde hastalıkları olunca tedavi için ortaokuldayken İstanbul‘a halasının yanına gönderildi. İstanbul Mecidiyeköy Lisesi’nden mezun oldu.

Siirt’te, Savaşım Gazetesi ile süregelen gazetecilik yaşamı Türkiye’dekiünyadaki değişik mecmua ve televizyonlarla devam etti. Coşkun Aral, gazetecilik eğitimi almadı. Hekim olmak istiyordu fakat gazetecilik mesleğini de aklının bir köşesinde tutuyordu. İzleri takip eden ve iz bırakan bir insan olmak onun olmazsa olmaz prensiplerinden biri oldu. İlk fotoğraf makinesiyle kuzenin yardımıyla tanıştı ve “fotoğraf çekmek niçin mesleğim olmasın” dedi. Şuanda 3 bin saatin üstünde belgesel arşivi, birkaç milyonluk da fotoğraf arşivi bulunuyor.

Coşkun Aral, basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 senesinde Iyi sabahlar ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 senesinde Iktisat ve Siyaset gazetesinde devam etti.

1 Mayıs 1977 senesinde İstanbul Bölme meydanında olan kanlı olayların çekmiş olduğu fotoğrafları Sipa Press aracılığı ile tüm dünyada yayımlandı. Bu vakaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini yapmış oldu. 1980 senesinde ilk kere Sipa Press Ajansı adına Türkiye haricinde görevlere gitti.

Bu aradaaberler Ajansı, Milliyet, Özgürlük gazeteleri ile freelance çalıştı. 1980’den itibaren Times, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca şeklinde dergiler adına 1980 senesinde Polonya‘daki meşhur Gdansk görevinde ve 1980 yılından itibaren devamlı olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Şimal İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. İran, Irak vakalarında vazife yapmış oldu. 14 Ekim 1980 tarihinde kaçırılan bir uçakta, ilk kez hava korsanlarıyla röportaj gerçekleştirmiş oldu.

1980 senesinde 12 Eylül darbesini daha ilkin yapmış olduğu arşiv çalışmalarıyla meşhur Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce internasyonal mecmua sayfalarında yayınlanmasını sağlamış oldu.

Türkiye’nin ilk informasyon ve belge kanalı İZ TV‘yi 2006 senesinde kurdu. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca şeklinde dergiler adına harp fotoğrafçısı olarak mesleğine devam ediyor. Türkiye’de Mehmet Ali Birand‘ın 32. Gün adlı programında başlatmış olduğu harp TV muhabirliğini ve 1995’te ATV’de başladığı “Haberci” adlı tv haber belgeseli yapımcılığını da sürdürüyor. Maltepe Üniversitesi‘nde dersler veriyor.

Internasyonal harp fotoğrafçısı, seyyah, maceracı, belgesel yönetmeni ve son olarak da yiyecek kitabı yazarıdır. Coşkun Aral, annesine, “Yiyeceklerini anlat sana bir kitap yapayım” dedikten sonrasında ve Ariston’un desteğiyle geliri TEV’e verilmek suretiyle ilk yiyecek kitabını çıkarttı. İkincisi yolda.

1983/85 yılları aralığında çekmiş olduğu harp fotoğrafları Paris‘te FNAC’da sergilendi. Aynı yıllarda NewYork‘ta Time Life Galerisi‘nde harp fotoğrafları sergilendi. 1988 senesinde Ara Güler ile beraber Danimarka ve Finlandiya‘da bir sergi açtı. 1993 senesinde Almanya‘nın Düsseldorf kentinde yabancılar kültür merkezinde“Cenk ve İnsan” temalı bir sergi hazırladı.

1983 senesinde aralarında National Geographic’in meşhur fotoğrafçısı Reza Deghati ve Yan Morvan‘nın da bulunmuş olduğu dört harp fotoğrafçısı ile beraber hazırladığı “Galile’de Sulh“ adlı harp fotoğraf albümü Edition de Minuit tarafınca gösterildi. Lübnan savaşını mevzu alan bu kitap, ondan sonra Almanya ve Cezayir‘de basıldı. Gene New York‘ta Pantheon yayınevi tarafınca son devrin en iyi 31 harp fotoğrafçısını içeren War Torn kitabında yer aldı.

1988 senesinde foto muhabiri ve kameraman olarak Mehmet Ali Birand‘la birlikte Abdullah Öcalan ile röportaj yapmış oldu. PKK’lıların Bekaa’daki askeri talimleri, ateş ederken görüntüleri ve Abdullah Öcalan’ın meşhur futbol maçı da onun görüntüleridir.

Afganistan‘da vazife yapmış olduğu sırada bulunmuş olduğu kamyon mayına çarpıp havaya uçunca ağır yaralandı.

1988 senesinde Türkiye: Bin millik Büyük Macera adlı serüven fotoğraf albümü gösterildi. 1995 yılıne Yayınevi tarafınca biri ‘Cenk Tehlikeli Işık’, diğeri ‘Dünyanın En Tehlikeli Bölgeleri’ adlı iki kitabı gösterildi.

Coşkun Aral, 2002 senesinde Müge hanım ile evliliğe ilk adımını attı. Deniz (d.2002) isminde bir kızı vardır.

Ödülleri :
1980-1981 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri, Fotoğraf Dalı
1984 – Nokta Dergisi, Doruktakiler Ödülü
1996 – Magazin Gazetecileri Derneği, “Başarı Ödülü”
1996 – Radyo ve Tv Gazetecileri Derneği, “Cengiz Polatkan Ödülü”
1997-1999 – İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi, “En İyi Belgesel Ödülü”
1998 – Uygar Gazeteciler Derneği, “En Başarı göstermiş TV Programı Ödülü”
1998 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri, Belgesel Dalı
1998 – Sedat Simavi Ödülleri, “En İyi Belgesel Ödülü”
1998-1999 – Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, “En İyi Belgesel Ödülü”
2001 – Gazi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, “Çocuk Haklarına Saygılı En İyi TV Programı”
2005 – Uygar Gazeteciler Ödülü

Kitapları :
– 1983 senesinde aralarında National Geographic’in meşhur fotoğrafçısı Reza ve Yan Morvan’ın da bulunmuş olduğu dört harp fotoğrafçısı ile beraber hazırladığı “Galile’de Sulh” adlı harp fotoğraf albümü Edition de Miniut tarafınca gösterildi. Lübnan savaşını mevzu alan bu kitap, ondan sonra Almanya ve Cezayir’de basıldı.
– Gene New York’ta, Pantheon Yayınevi tarafınca son devrin en iyi 31 harp fotoğrafçısını içeren “War Torn” kitabında yer aldı.
– 1988 senesinde “Türkiye: Bin Millik Büyük Macera” adlı serüven fotoğraf albümü gösterildi.
– 1995 senesinde ABD Birleşik Devletleri’nde, Fielding Worldwide Yayınevi tarafınca biri “Cenk Tehlikeli Işık”, diğeri “Dünyanın En Tehlikeli Bölgeleri” adlı iki kitabı gösterildi.
– 2000 yılının Temmuz ayında ise, Aral’ın harp fotoğrafçılığı yapmış olduğu yıllardaki çalışmalarını içeren “Sözün Bittiği Yer” isminde fotoğraf albümü gösterildi. Albümde, son 20 yılda dünyamızda yaşanmış olan savaşların tamamına yakını içeriyor.
– 2003 senesinde Alkım Yayınları’ndan harp anılarını derlediği Ölümün Yakasında İliştirilmiş Hayatlar adlı anı kitabı gösterildi.
– 2010 senesinde Hotpoint – Ariston’un sponsorluğunda TEV yararına satışa sunulan “Annemin Yiyecekleri” adlı geleneksel yiyecek tariflerinin yer almış olduğu kitabı gösterildi.

Yapmış olduğu Filmler :
– Haberci (her biri 45 dakikalık 190 bölümden oluşan belgesel dizisi)
– Global Vision ve Go East Go West (Almanya’da gösterilen belgesellerin yapımcılığı)
– Savaşın Tanıkları (her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)
– Türkiye Notları (her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)
Abidin Dino Portresi (biyografik belgesel)
– Pamir’den Van’a Özgürlüğün Nal Sesleri (belgesel film)
– Anadolu Aslanı: Kangal (belgesel film)
– Sonsuz Mavilikler Ülkesi Bodrum (belgesel film)
– Dünya Güncesi (her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)
– Türkiye Notları (her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)
– Haberci İz Ardında (her biri 30 dakikadan oluşan 13 bölümlük belgesel dizisi. (TRT TÜRK’te gösterildi.)
– Ülke Rehberi (her biri 4 dakikadan oluşan 52 bölümlük ülke tanıtıcı rehber durumunda dizi. TRT TÜRK’te gösterildi.)
– İstanbul’a Dokun (Türkiye’nin ilk 3D belgesel filmi, İZ TV)

Coşkun Aral kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno