Ana Sayfa / müzisyen / Dido kimdir

Dido kimdir

Dido kimdir,      Dido Florian Cloud de Bounevialle Armstrong… Dido’nun sahneye çıkarken niçin bu kısa adı seçtiğini şimdi daha iyi anlamış olmalısınız… Genç müzisyen, meşhur Faithless grubunun simgesi ve başarı göstermiş müzik yapımcısı Rollo’nun kardeşi olarak 25 Aralık 1971’de Londra’da dünyaya geldi. İlk enstrümanı ses kayıt aleti, İlk gittiği konser ise bir Santana ve Pat Metheny performansıydı. 10 yaşlarında Londra Guildhall Müzik Okulu’na girdi. Kısa sürede kendini gösteren, piyano ve kemandaki kabiliyetiyle dinleyenleri kendine fanatik bırakan bu ufak kız, yirmili yaşlarında adından iyice söz ettirmeye başlamış olacak ve alçakgönüllülüğünden hiçbir şey kaybetmeden tüm dünyanın tanımış olduğu bir yıldız olma başarısını gösterecekti.

Dido, amatör müzisyenlerle emekler yaparken bir taraftan da ağabeyinin albüm koleksiyonundan faydalanarak çeşitli müzikal öğeleri çözümleme etmeye çalışıyordu. Londra tabanlı birkaç grupta vokallik yaptıktan sonrasında Rollo’nun projesi olan “Faithless” topluluğuna katıldı. “Reverence” adlı albümleriyle inanılmaz bir başarıya ulaşmalarının arkasından Dido katkılı vokalleriyle 1,5 yıl süresince dinleyenlerini büyülemeye devam ettiler. Dido, grubun ikinci albümüne de mühim katkılar sağlamış oldu ve kendi şarkılarını yazmaya başlayarak solo kariyeri için de pozitif bir adım atmış oldu. Bu zamanda kaydettiği demolar, Cheeky ve Arista kayıt şirketleri tarafınca 1999’da gösterildi.

Genç müzisyen, akustik pop ile elektronik tabanlı müziği bir araya getirip kuvvetli sesiyle ustaca şekillendirdiği parçalarını aynı yıl bir albümde topladı. Bu ilk albüm, “No Angel” adını taşıyordu. Arista Kayıt Şirketi etiketiyle 99 yazında piyasaya sürülen ve BMG tarafınca oldukca sayıda ülkeye dağıtımı meydana getirilen çalıu “Here With Me”, acıklı melodilere haiz “Thank You” ve garip sözleriyle dikkat çeken “Don’t Think of Me”nin de içinde bulunmuş olduğu birbirinden güzel 12 şarkıyla müzik eleştirmenlerinin takdirini topladı. Enstrümental çeşitliliğin üst düzeyde tutulduğu ve birkaç müzik türünün bir arada uyumlu halde işlendiği “No Angel”ın yapımcılığını, şarkıcının ağabeyi Rollo, Rick Nowels, Duncan Bridgeman ve Sister Bliss üstlendi.

Albümde yer edinen “Here With Me” adlı parça, Amerikan televizyonlarının meşhur dizisi Roswell’de çalınmaya başlarken “Thank You” ise, baş rolünü Gwyneth Paltrow’un oynadığı “Sliding Doors” filminin tema müziği olarak kullanıldı. Şarkıcıya basının gösterdiği ilginin şaşırtıcı derecede artması, Eminem’in “Stan” adlı single emek vermesi için yorumladığı “Thank You” adlı parçanın çıkışıyla gerçekleşti.

Vatanımızda de büyük ilgi gören ve haftalarca listebaşı olmayı başaran Dido, 30 Eylül 2003’te ikinci albümü “Life For Rent”i (“Kiralık Yaşam”) çıkardı. Albüm; akustik gitarlarda Adam Zimmon, Paul Herman, gitar ve klavyede Rick Knowles, gitarda Rusty Anderson, Dave Randall, piyano, klavye ve programda Sister Bliss, klavye ve perküsyonda Mark Bates, basta Aubrey Nunn, davullarda Andy Treacy, Mako Sakamoto, perküsyonda Carlos Paucar ve geri vokallerde Pauline Taylor’ın katkılarıyla kaydedildi.

Fanatiklerinin sabırsızlıkla beklediği “Life For Rent”, çıkışının arkasından birbirine zıt oldukca sayıda tepkiyle karşılaştı. “No Angel”dakilere oranla daha ağır ve yoğun birer yapıya haiz olan şarkılar, bir kesim tarafınca ‘bunaltıcı ve bunaltıcı’ olarak nitelendirilirken hatrı sayılır bir kitlenin de büyük takdirini topladı. Sonucu, tüm dünya müzikseverlerinin genel ilgisi ve satış sayıları belirleyecek.

Şarkı listesinin başlangıcında bulunan ve albümde video klibi çekilen ilk parça olan “White Flag”, Dido’ya 2004 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Hanım Pop Vokal Performansı” branşında adaylık kazandırdı.

Yorumların yönü ne olursa olsun Dido; etkisinde bırakan sesi, özemli hanım şarkıcıları arasındaki yerini aldı. Onun müzik piyasasındaki kalıcılığını gelecekte yapacağı çalışmaların kalitesi belirleyecek.

Dido kimdir

    Müzisyen

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ozan Doğulu kimdir

Ozan Doğulu kimdir, Ozan Doğulu, 13 Ocak 1972 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası besteci Yurdaer Doğulu, annesi Serpil Doğulu’dur. Canan Doğulu adında moda ve tasarım ile ilgilenen bir kız kardeşi vardır. Şarkıcı Kenan Doğulu‘nun da abisidir. 4 yaşındayken babası onu konservatuvara yazdırmış, 78 yılında ise kendi müzik okulu açınca oraya başlamışlar. ABC’den önce Do-Re-Mi’yi öğrenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno