Ana Sayfa / şarkıcı / Dilek Türkan kimdir

Dilek Türkan kimdir

Dilek Türkan kimdir, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı ve tango yorumcusudur.

Dilek Türkan, 25 Mayıs 1978 tarihinde Balıkesir‘de dünyaya gelmiştir. Bir abisi vardır. İlköğretimsir’de tamamladı. İlk müzik çalışmalarına Balıkesir Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. 1994 senesinde başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ses eğitimi bölümünden 1999 senesinde mezun oldu. Öğrenimi süresince Alaeddin Yavaşca ve Tülûn Korman ile repertuar; Güher Cenup ve Ferşan Başaka ile şan; Fatma Gökdel, Şehnaz Uğurel ile nazariyat çalıştı.

Ayrıca 1996 senesinde TRT İstanbul Radyosu’nda İstisna Akitli Ses Sanatçısı olarak vazife almaya başladı. TRT Televizyonu’nda ve İstanbul ve Ankara radyolarında programlara katıldı, çeşitli konserlerde solist ve korist olarak vazife aldı.

1999 senesinde Akasya Koleji’nde 2 yıl ve Alman Kolejinde 1 yıl olmak suretiyle müzik öğretmenliği yapmış oldu. 2003 senesinde TRT‘de program yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Eski Sesler, Sanatçılarımızdan Birer Şarkı ve Şarkılardan Bir Demet adlı programlar hazırladı. Kudsi Erguner‘in kurduğu İstanbul Hanımları grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa‘da, Yansımalar grubu ve İncesaz grubu ile de yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi.

Dilek Türkan, Kalımlı Duyarlar‘ın Kemenjazz projesinde, Yarkın Ritm Grubu’nun Kervansaray projesinde, İncesaz grubunun Mazi Kalbimde ve Kalbimdeki Deniz albümlerinde solist olarak yer aldı. Yansımalar Grubu ile Son Osmanlı Yandım Ali filmimizde Sensiz isminde şarkıyı seslendirdi ve İncesaz topluluğunun yapmış olduğu dizi müziklerinde yer aldı. Sultan’s Minstrels grubu ile 2004 senesinde Yahudi Kültürü Avrupa Günü sebebi ile düzenlenen gecede, Osmanlı periyodu Yahudi bestecilerin eserlerini seslendirdi. 2006 senesinde Hollanda‘da düzenlenen Akdeniz Festivali’nde verdiği konser, Hollanda Devlet Radyosu’nda yayımlandı.

2008 senesinde Türk Hava Yolları‘nın 75. müessese yıldönümü sebebi ile CRR konser salonunda düzenlenen gecede Macar Radyo Senfoni Orkestrası ve İnce Saz grubu ile sahne aldı. 2005 senesinde kurulan Cemal Reşit Rey İstanbul Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi. 2006 senesinde Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun açmış olduğu imtihanı kazanmıştır ve halen görevine devam etmektedir.

Dilek Türkan, 8 yıl solistliğini yapmış olduğu İncesaz grubundan 2013 senesinde ayrıldı.

Dilek Türkan, müzisyen Derya Türkan ile evlidir. Elif isminde bir kızı vardır.

Solo Albümleri :
2011 – Aşk Mevsimi

Dilek Türkan kimdir

    Ses Sanatçısı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özay Gönlüm kimdir

Özay Gönlüm kimdir, Türk Halk Müziğinde bir ekol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno