Ana Sayfa / Dunning Kruger Sendromu / Dunning Kruger Sendromu

Dunning Kruger Sendromu

İki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar ilkin bir kuram ortaya atmış şöyleki ki ;
“Bilgisizlik, gerçek bilginin aksine, kişinin kendine olan itimatını artırır.”
Ve bunun üstüne bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda meydana getirilen çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· Niteliksiz insanoğlu ne seviyede niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanoğlu, niteliklerini abartma eğilimin-dedir.
· Niteliksiz insanoğlu, hakikaten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanoğlu, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Cornell Üniversitesi’ndeki öğrenciler içinde bir kontrol yapılmış oldu ve klasik “Iyi mi geçti?” sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi…
Soruların yüzde 10’una bile cevap veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların “testin yüzde 60’ına doğru cevap verdiklerini” düşündükleri; hatta “iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları” ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90’ından fazlasını doğru yanıtlayan-lar ise “en alçak gönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70′ ine doğru cevap verdiklerini düşünüyorlardı.
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu’nun metni yazıldı:
“İşinde oldukça iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ şahıs, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslına bakarsak yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir hastalık duymaz! Aksine her şeyin hakkı bulunduğunu düşünür!
Sadece bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.
Sonuçta, ‘yetersiz muhterisler’ daima ve her yerde daha süratli yükselirler…
Ayrıca, hakikaten bilgili ve yetenekli insanoğlu emek verme hayatında ‘fazla alçakgönüllü’ davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler… Doğal beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler… Muhtemelen üstleri tarafınca da ‘tutku eksikliği’ ile suçlanırlar…”
N’olur fazla mütevazi olmayın!…
“Siz de çevrenize şöyleki bir bakın” diyeceğim fakat inanırım bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti…
Bence Dunning ile Kruger’in, bu çalışmalarıyla 2000’de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi’nin Ig Nobel’ini alma sebebi “bilgisiz olmamalarıydı”.
Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel’in bir sözüyle bitiriyorum:
“Dünyanın problemi, akıllılar hep şüphe içindeyken aptalların küstahça kendilerinden güvenli olmalarıdır.”

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

2012 Geçerli DNS Adresleri, Güncel DNS Numaraları

2012 Geçerli DNS Adresleri, Güncel DNS Numaraları 2012 Güncel Dns Adresleri  2012 Yılı Güncel Dns …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno