Ana Sayfa / ressam / Edouard Manet kimdir

Edouard Manet kimdir

Edouard Manet kimdir, 19.yüzyılda çağıl yaşamı mevzu alan resimler halletmeye başlamış ilk ressamlardandır. Gerçekçilik akımından izlenimciliğe geçişte mühim bir rol oynadı.

Fransız Edouard Manet, çevresinde görnlayışla tuvaline aktaran meşhur bir ressamdır.

Edouard Manet, 23 Ocak 1832 tarihinde Paris‘te dünyaya gelmiştir. Varlıklı ve meşhur bir avukat olan babası Auguste Manet Fransız bir yargıçtı, anası Eugénie-Desirée Fournier İsveç Prensi Charles Bernadotte’nin torunuydu. Bu zenginlik içinde rahat ve mutlu bir çocukluk periyodu geçirdi.

12 yaşlarında iken Rollin Koleji’ne girdi. Yaşamı süresince arkadaşlık etmiş olduğu Antonine Proust ile burada tanıştı. Genç yaşlare müze ve sergileri gezmeye başladı. Sanata olan düşkünlüğü, babasının tepkisi ile karşılandı. Baba Manet, oğluna iki meslekten birisini seçmesini söylemiş oldu: Ya hukukçu ya da bahriye subayı olmasını istedi.

Lise tahsilini tamamladıktan sonrasında, güzel sanatlar akademisine girmek istediği halde, ailesinin diretmesiyle denizcilik okuluna verilmek istendi. Birinci kez, giriş sınavlarını kazanamadı. İkincisinde de başarı gösteremeyince 1848′de bir şilebe atlayıp Brezilya‘ya gitti. Rio de Janeiro‘da üç ay kaldı.

Fransa‘ya döndüğü vakit, bu güzel ülkeden defterler dolusu fotoğraf ve taslak getirmişti. Genç Manet, bunların hepsini, orada karşılaşmış olduğu naturel güzelliklerin ilhamı ile yapmıştı. Israrın boşuna bulunduğunu anlayan babası Edouard Manet’i 1850′de o devrin gözde ressamlarından olan Thomas Couture‘ün atölyesine verdi. Genç Manet, bu atelyede 6 yıl çalıştı.

Sadece, öğretmeninin verdikleriyle yetinmedi. Başkalarından da fotoğraf dersleri aldı ve bilhassa Louvre Müzesi‘ne giderek eski ustaların, Venedikli ressamların eserlerini inceledi. Hem kompozisyon bilgisini arttırdı hem de tekniğini ilerletti. Manet için en büyük esin kaynağı, (o vakit tane olduğu benzer biçimde, atölyeye kapanıp mitoloji ve din mevzularında büyük tablolar yapmak değil) tabiatın kendisiydi.

İtalya‘ya 1853 ve 1856′da iki seyahat yapmış oldu. Ek olarak Hollanda, Almanya ve Avusturya‘ya gitti. 1856′da Thomas Couture‘ün atölyesini bıraktıktan sonrasında M Bilhassa Claude Monet ile olan dostluğu esnasında o da açık havada fotoğraf halletmeye başladı.1856-1867 yılları aralığında açmış olduğu yada katılmış olduğu her sergide, bundan önceki sergiye bakılırsa geliştiği, sanatında ilerlediği görülüyordu. 1865′te İspanya‘ya gitti, bilhassa Francisco Goya‘yı inceledi. 1863′te resmi sergiye kabul edilmeyen «Kırda Öğle Yemeği» adlı tablosunu, «Reddedilmişler Sergisi»ne koydu. Bu tablosundan dolayı mahkemeye verildi, eleştirmenler ve fotoğraf sanatından anladığım zanneden izleyiciler bu tabloyu «rezalet» diye nitelendirdiler; «ahlâka aykırı» buldular. Resimde, giyimli iki adamın yanında bir kadının çırılçıplak oturması, dönemin ahlâk anlayışına uymamıştı.

Çalışmalarını hiçbir akıma ya da gruba katılmadan, bağımsız olarak sürdüren Manet, sonradan izlenimciler adında olan Claude Monet, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley benzer biçimde ressamlara esin deposu oldu.

1865′te teşhir etmiş olduğu «Olympia» adlı tablosu daha büyük gürültülere niçin oldu. Fakat, Manet genç ressamlar üstünde daha da etkili duruma geldi. Sonraları izlenimciliği (empresyonizm) kuracak sanatçılar, Manet’nin eserlerini «temel» ve «hareket noktası» olarak kabul ettiler. Cemiyet anlayışına ve fotoğraf geleneklerine «reaksiyoner» bir tavır takınan Manet, resmi donmuş kalıplardan kurtarmış, o zamana kadar başka türlü düşünülemeyen kurallara karşı çıkmıştı. Fakat, hiçbir vakit, ışığı çözümlemek, rengie bırakmak benzer biçimde, empresyonistlerin ve neo-empresyonistlerin prensiplerine katılmıyordu.

1870 senesinde Fransız-Alman Savaşı’na katıldı. Sonrasında çıkan iç harpte, ailecek Paris‘ten uzakta, sayfiyeye çekildi.

Uzun seneler birlikte yaşamış olduğu Suzanna Leenhof adlı piyanistle, sadece babasının ölümünden sonrasında evlenebildi. Modeli Victorine Meurend ve ressam hanım Berthe Morisot benzer biçimde güzellerle devamlı aşk yaşamı yaşadı.

1881 «Sergi»sinde bir altın madalya, 1882′de Légion d’Honneur Nişanı’nı aldı. Manet’nin birbirinden güzel tablolarından bazıları, Louvre’un yanı sıra Avrupa‘nın ve ABD‘nin belli başlı müze ve galerilerinde, ek olarak İngiltere‘de Londra‘daki Ulusal Galeri’de sergilenmektedir.

Edouard Manet, 1863 senesinde piyanist Suzanne Leenhoff ile evliliğe ilk adımını attı. Evlenmeden ilkin 10 beraber olmuşlardı. 1852 senesinde Leon Koella Leenhoff adını verdiği evlilik dışı bir evladı olmuştu.

Bir kaza sonrasında sol ayağı kangren olunca kesilen Edouard Manet, 30 Nisan 1883 tarihinde 51 yaşlarında frengi ve romatizma sebebiyle Paris’te ölmüştür.

Başyapıtlarından Kırda Öğle Yemeği ve Olympia, kendisinden genç ressamlara esin deposu oldu.

Tanınmış Eserleri: Kırda Öğle Yemeği (1863 Paris, Louvre), Olympia (1865 Paris,Orsay Müzesi), Flüt Çalan Çocuk (1866; Paris, Louvre), Meksika İmparatoru Maximilian in İdamı (1867; Mannheim, Kunsthlle), Atölyede Yiyecek (1868, Münih, Yeni Pinakothek), Yüzen Atölyesinde Fotoğraf Icra eden Manet (1874), Nana (1877; Hamburg, Kunsthalle), Folies Bergère Barı (1882; Londra, Courtaud Enstitüsü).

Edouard Manet kimdir

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Frida Kahlo kimdir

Frida Kahlo kimdir, Meksikalı ressam. Gerçek adı Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón‘dur. Resimleri sürrealist akımla ilişkilendirilse de keskin ve acı gerçekliği yansıtmaktadır. Fırtınalı bir hayatı olmuş, hastalığı, resim sanatına kattıkları, ilişkileri ve yeteneğiyle dikkat çekmiştir. Pablo Picasso’nun “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dediği sanatçının 70 eserinin 50’si ressama hayranlığıyla bilinen Madonna tarafından satın alınmıştır. Oto portreleriyle tanınan Frida’nın hayatı, yönetmenliğini Julie Taymor‘ın yaptığı ve
Salma Hayek‘in sanatçıyı canlandırdığı 2002 tarihli Frida filmiyle beyaz perdede hayat bulmuştur. Kahlo, yaşarken ünlü olmuş, resimlerinin çoğu satmış nadir sanatçılardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno