Ana Sayfa / astronom / Edwin Hubble kimdir

Edwin Hubble kimdir

Edwin Hubble kimdir, Evrenin genişlediğini kabul eden Gökbilimci’dur.

Edwin Hubble, 20 Kasım 1889 tarihinde Marshfield, Missouri, ABD‘de dünyaya gelmiştir. Anası Virginia Lee James, babası John Powell Hubble’dır. 1910 senesinde Chicago Üniversitesi‘nde Fen Bilimleri Kısmı’nden mezun oldu. Peşinden burslu olarak gittiği İngiltere’de, Oxford Üniversitesi‘nde bu kez hukuk okudu 1912 senesinde mezun oldu. Döndükten sonrasında Kentucky Eyaleti’nin Louisville kentinde bir hukuk bürosu açtı ve 1914 yılına kadar bu hukuk bürosunda avukat olarak çalıştı. Üniversite yıllarında boks ve atletizm ile ilgilendi.

1914 senesinde Chicago Üniversitesi Yerkes Gözlem evinden doktora emek harcaması ve asistanlık önerisi alınca öğretim üyesi olarak çalışmayatronomi branşında doktorasını tamamladı. Aynı yıl harbe alındı, Fransa‘ya gönderildi. Harp dönüşü 1919 senesinde bu kez Mount Wilson Gözlemevi’nde çalışmaya başladı. I. ve II. Dünya Savaşı yılarında ki askerlik görevi haricinde da, o tarihten sonrasında tüm yaşamını astronomiye adadı.

California Eyaleti’ndeki Pasadena civarlarında, Hale’in girişimi ve çabasıyla kurulmuş olan bu gözlemevinde yaşamının sonuna değin sürdürdüğü gözlemleriyle evrenin gizlerini çözmeye çalışan Hubble, II. Dünya Savaşı’ndan sonrasında Mt. Wilson ve Mt. Palomar gözlemevlerinin araştırma komitesi başkanlığını da üstlenerek geniş çaplı araştırma programlarının gerçekleştirilmesinde etkili oldu.

O zamanlar bir çok gökbilimci, tüm evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret bulunduğunu düşünüyordu. Fakat Hubble, Andromeda Gökadası’nın ucunda bazı yıldızlar görmüş oldu ve onların Samanyolu’nun oldukca ötesinde oldukları tahmininde bulunmuş oldu. Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada bulunduğunu, dolayısıyla bizimkinin haricinde başka gökadaların da var bulunduğunu kanıtladı.

1924 senesinde diğeri gökadaların da dünyanın içinde bulunmuş olduğu gökada (Samanyolu) şeklinde milyonlarca yıldızdan oluştuğunu kanıtladı ve gökadalar arası uzaklıkları ölçtü. 1925 senesinde ilk gökada sınıflandırmasını yapmış oldu.

1929 senesinde gökadaların hızını Milton La Salle Humason ile açıklayarak meşhur Hubble-Humason Yasası’nı ortaya koydu. Evrenin genişlediğine ilişkin kuramı ortaya attı. Hubble ek olarak Bigbang teorisinin en büyük ispatçılarından biridir. Şundan dolayı yıldızların ve gezegenlerin dünyadan uzaklaştığını buldu ışık tayfı yardımıyla. Sonrasında tüm gezegenlerin birbirlerinden uzaklaştığını buldu.

Bu da evrenin genişlediği anlamına geliyordu. Aslına bakarsak Albert Einstein kuramsal olarak evrenin durağan olamayacağını ispatlamış sadece dönemin görüşlerine ters dmin pişmanlığı” olarak açıklamıştır. Ve evreni bir balon, üstündeki noktaları ise birer gezegen olarak kabul edersek balon şiştikçe gezegenler birbirlerinden uzaklaşacaktır. Buna dayanarak balonun gazını salarsak şu demek oluyor ki zamanı geri alırsak gezegenler birbirlerine yaklaşacak ve 0 (sıfır) hacim ve sonsuz yoğunluğu oluşturacaktı. Evrenin başlangıcında Bigbang şu demek oluyor ki büyük bir patlama ile olacağını tahmin etmiştir.

Ek olarak Hubble, ışık tayfı konusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizlerden uzaklaşmaları icap ettiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın artışı da dikkatini çekti.

Adını taşıyan devasa bir teleskop, 1990 senesinde uzaya fırlatıldı.

Edwin Hubble, 26 Şubat 1924 tarihinde Grace Burke ile evliliğe ilk adımını attı.

Edwin Hubble, 28 Eylül 1953 tarihinde San Marino, Kaliforniya, ABD’de 64 yaşlarında ölmüştür.

Kitapları:
1934 – Red Shifust in the Spectra of Nebulea (Bulutsuların Tayfında Kırmızıya Kayma),
1936 – The Realm of the Nebulea (Bulutsuların Ülkesi),
1937 – The Observational Approach to Cosmology (“Kozmolojiye Gözlemsel Yaklaşım”),
1961 – The Hubble Atlas of Galaxies (Hubble’ın Gökada Atlası)( ölümünden sonrasında)

Edwin Hubble kimdir

Gökbilimci

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno