Ekrem Pakdemirli kimdir, Türk siyasal yaşamının mühim adları içinde yer almıştır.Ekrem Pakdemirli, 13 Nisan 1939 tarihinde İzmir‘de dünyaya gelmiştir. ODTÜ Makine Mühendisliği’ni tamamlamış oldu. Aynı okulda Master derecesi aldı. Londra Imperial College Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

DPT Müsteşar Yardımcılığı, 9 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Gömü ve Dış Tecim Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı, Büyükelçilik, XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Manisa Milletvekili ile Ulaştırma, Maliye ve Gümrük, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapmış oldu.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Ülker markasının sahibi Yıldız Tüm ortaklık Yönetim kurulu üyeliği yapmış oldu. Bununla birlikte Sıkıntılı Tüm ortaklık’te yönetimde idi.

Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Devlet Bakanlığı görevlerinde de bulunan Ekrem Pakdemirli Nuran Hanım ile evli ve 5 çocuk babasıydı.


Turgut Özal
periyodunun önde gelen isimlerinden eski bakan Ekrem Pakdemirli, anılarını “Özal’ın Mirası” adıyla kitaplaştırmıştı. Pakdemirli, Turgay Yavuz‘un yazıya döktüğü ve Ufuk Yayınları’ndan çıkan kitapta Pakdemirli, münakaşa yaratacak birçok mevzuyu da gündeme taşımıştı.

Yıldız Gazetesinde yazılar yazdı.

Ekrem Pakdemirli, 21 Ekim 2015 tarihinde Manisa‘nın Akhisar ilçesindeki bahçesinde kendi icadı/üretimi olan zeytin toplama aparatının tanıtımı için zeytin üreticileriyle bir arayla vardığında, başına traktörün yük kaldırmak için kullanılan parçasının çarpması sonucu ağır yaralandı. Arkasından Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesine kaldırıldı.

Ekrem Pakdemirli, 31 Aralık 2015 tarihinde Manisa‘da tedavi görmüş olduğu hastanede 76 yaşlarında ölmüştür.

Kitapları :
2013 – Özal’ın Mirası

Ekrem Pakdemirli kimdir

    Bakan, Milletvekili, Siyasetçi

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

One comment on “Ekrem Pakdemirli kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE