Ana Sayfa / cumhurbaşkanı / Emile Lahoud kimdir

Emile Lahoud kimdir

Emile Lahoud kimdir, Émile Jamil Lahoud, eski General, 1936 doğumlu ve 15 Ekim 1998‘den bu yana Lübnan Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı. Bununla beraber ustalaşmış bir scuba dalgıcı ve yüzücü.

Arap ülkelerindeki tek Hristiyan devlet başkanı olan Lahoud’un vazife süresi, Lübnan yasalarına bakılırsa 6 senelik tek bir dönemden oluşması gerekirken, meclis tarafınca meydana getirilen anayasa değişikliği ile 3 yıl uzatıldı.

Émile Jamil Lahoud, 12 Ocak 1936‘da Lübnan’ın Beyrut kentinde iki çocuklu Hristiyan bir ailenin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Lübnan bağımsızlık hareketi liderlerinden General Jamil Lahoud ve eşi Ermeni asıllı Adrenee Bajakian‘ın öteki oğulları, Yüksek Hakkaniyet Divanı Başkanı, Yargıç, Nasri Lahoud ise 1934 senesinde, Jamil’den 2 yıl ilkin doğmuştu.

Çocukluğunun ilk yıllarından itibaren Lübnan’ın bağımsızlık mücadelesine şahit olan Émile Lahoud, ilköğretimi La Sagesse‘de tamamladı.

Ortaöğretimine başladığı Brummana High School‘u bitirmesinin arkasından, 1 Ekim 1956‘da babasının adımlarını izleyerek, Askeri Akademi’ye katıldı (deniz kuvvetleri). 19581960 yılları aralığında Büyük Britanya‘da vapur mühendisliği eğitimi aldı. Sonraları katılmış olduğu kurslar ve almış olduğu eğitimler yardımıyla bilimsel nitelikli kariyerini geliştirdi:

Kimyasal Bakteriyolojik Işınım Koleji, (Chemical Bactirio Radiation College, A.B.D.), 1967-1968.

Gemicilik kursu, (Naval Staff, Rhode Island, A.B.D.), 1972-1973.

Vapur Kumanda Koleji, (Naval Command College, Rhode Island, A.B.D.), 1979-1980.

1967‘de üyesi olduğu Lübnan Mühendisler Topluluğu’nun 1998 senesinde onursal başkanı oldu ve Ekim 2002‘de The Royal Institution of Naval Architects tarafınca onursal yoldaş diye deklare edildi.

Lübnan Sivil Savaşı’nın son yıllarında (19751990), General Michel Aoun komutasında hizmet eden Émile Lahoud, orduda birçok mevkide vazife yapmış oldu. 1983 yılına kadar ordu karargahında personel ile ilgili görevlerde çalıştı.

1983 – 1989 yılları aralığında Müdafa Bakanlığı Askeri Komite Başkanlığı görevini yürüttü ve 1985 senesinde Tuğamiralliğe, 28 Kasım 1989‘da ise Korgeneralliğe terfi ederek Lübnan Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevine getirildi. 1998 yılına kadar bu görevi yürüten Lahoud, aynı yıl Lübnan Cumhurbaşkanı oldu.

Ordudaki kariyeri süresince, Lübnan ordusunun tekrardan inşa edilişinde ve tertipli bir ordu kurumunun oluşumunda büyük katkılar sağlamış oldu.

Ellinin üstünde takdir belgesi, nişan ve madalyayla ödüllendirildi. Sadece söz mevzusu süreçte ve devlet başkanlığı esnasında, Suriye ile içinde bulunmuş olduğu koordinasyon ve yakınlık, internasyonal ortamlarda eleştirilere yol açtı.

Her ne kadar cumhurbaşkanlığı süresinin anayasa değişikliği ile uzatılmasının, ülkesindeki demokrasiyi güçlendirdiğini iddia etse de, Suriye Devlet Başkanı Başar El-Esad‘ın ülke politikaları üstündeki tesiri, başta A.B.D. olmak suretiyle bazı devletlerin tepkisini çekti.

Birçok basın kurumunca çoğunlukla “Suriye yanlısı Devlet Başkanı” olarak söyleniş edilen Lübnan Cumhurbaşkanı Émile Lahoud; film izlemeyi, müzik dinlemeyi ve okumayı sevmektedir.

Ek olarak ustalaşmış bir scuba dalgıcı ve yüzücü olan Lahoud’un 1955 senesinde yüzmede Lübnan şampiyonluğu vardır.

Émile Lahoud, 1967‘den bu yana Andree Amadouni ile evli ve biri kız olmak suretiyle üç çocuk babasıdır. 1969 doğumlu kızı Carine, Elias Michel El-Murr ile evlidir.

1975 doğumlu olan oğlu Émile Jr., babası şeklinde iyi bir yüzücüdür ve onun da Lübnan şampiyonluğu bulunmaktadır. 1977 doğumlu minik oğlu Ralph ise 1988 Seoul Olimpiyatları‘na katılan en genç atlet ünvanına haizdir.

Emile Lahoud kimdir

    Cumhurbaşkanı

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

François Hollande kimdir

François Hollande kimdir, Fransa Cumhurbaşkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çocuk porno