Ana Sayfa / Biyografi / siyaset adamı / Emmanuel Macron kimdir

Emmanuel Macron kimdir

Emmanuel Macron kimdir, Emmanuel Macron, 21 Aralık 1977 tarihinde Amiens, Fransa‘da dünyaya gelmiştir. Tam adı Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron’dır. Babası bir nörolog, anası pediatrist’dir. Kendisinden iki yaş büyük adam kardeşi ve 5 yaş ufak kız kardeşi vardır. Macron, küçüklüğünde piyano dersi aldı. İlk eğitimini Cizvit ve Katolik kilisesinin kontrolündeki okullarda alan Macron, hemen sonra abisi ile beraber Paris‘te lise ve üniversiteyi okudu. Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nde, Siyasal Etüdler Enstitüsü’nden politika bilimi mezuniyet belgesi aldı. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden 2001’de mezun oldu, 2002-2004 yıllarında Ulusal İdare Okulu’nda (ENA) eğitim görmüş oldu. 10 yıl Amiens konservatuvarında piyano eğitimi almıştır.2004 senesinde (ENA)Ulusal İdare Okulu’ndan mezun olduktan sonraacron’un yolları bu süreçte, 1980’den bu yana “Fransa siyasetinin gizli saklı gücü” olarak görülen ekonomist ve yazar Jacques Attali ile kesişti. Devrin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy‘ye iktisat alanında bir düzeltim paketi raporu hazırlayan Attali, Macron’u yardımcısı olarak yanına aldı. Fransa yönetiminin “akıl hocası” Attali ile tanışması sonrasında devlet memurluğundan çekilme eden Macron, kariyerini hususi sektörde devam ettirerek Rotschild Bankasında işe girdi. 2008 senesinde Rothschild & Cie grubunda ticari bankacı olarak vazife aldı.

Emmanuel Macron, 2007 senesinde Brigitte Trogneux ile evliliğe ilk adımını attı.

Yurttaşlar Hareketi’nde (MDC) militanlığa süregelen Emmanuel Macron, 2001 senesinde Toplumcu Parti’ye katıldı ve 2006-2009 yıllarında etkin oldu. 2006 yılından itibaren Jean Jaurès Vakfı’nda vazife almış ve aynı yıl Jean-Pierre Jouyet vasıtasıyla François Hollande ile tanıştırılmış ve 2010’dan itibaren Hollande’ın yakınında yer almıştır.

15 Mayıs 2012‘de François Hollande‘ın cumhurbaşkanı seçildiğinde cumhurbaşkanlığı genel yazman yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014’ten geçerli olmak suretiyle Temmuz 2014’te bu görevden ayrıldı.


Emmanuel Macron
, 2. Manuel Valls Hükümeti’nde 24 Ağustos 2014 – 30 Ağustos 2016 tarihleri içinde Fransa Iktisat, Endüstri ve Dijital Iktisat Bakanı olarak vazife yapmış oldu. 2016’nın nisan ayında isim ve soy isminin baş harfleriyle süregelen En Marche (Yürüyüş) Hareketi’ni kuran Macron, aynı yıl ağustos ayında da Iktisat Bakanlığından çekilme ederek cumhurbaşkanlığı seçimleri için bağımsız adaylığını duyuru etti.

23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Fransa‘daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmuştur. 23 Nisan 2017 günü meydana getirilen İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kalmıştır.

7 Mayıs 2017 tarihinde meydana getirilen 2.tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Fransa‘nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

Emmanuel Macron kimdir

    Siyasetçi

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir

Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir, Tunceli ili Ovacık ilçesi Türkiye Komünist Partisi (TKP) Belediye Başkanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE