Ana Sayfa / politikacı / Enver Aysever kimdir

Enver Aysever kimdir

Enver Aysever kimdir, Yazar, Tiyatro yazarı, Tiyatrocu, tv program yapımcısı, sosyolog, politikacı

Enver Aysever, 1971 senesinde İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu İstanbul’da, Göztepe ve Erenköy semtlerinde geçti. Yedi yaş minik bir kız kardeşi vardır. Göztepe Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okumaya baladı. Oradan mezun oldu. 10 yıl ustalaşmış tumba çaldı.

1992 senesinde ilkin “Durdurulmuş Dönemin Fotoğrafı” adlı ilk ustalaşmış oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi’nin jesti yardımıyla okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda yapmış oldu.

1992 senesinde Tiyatro Çisenti‘yi kurdu ve uzun seneler yazar, yönetmen, oyuncu ve genel sanat yönetmenliğini yapmış oldu. “Durdurulmuş Dönemin Fotoğrafı”, “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Açık Evlilik”, “Yabancı’da Camus”, “Dilekçe”, “Bir İstanbul Masalı”, “Frankie ve Johnny”, “Şimdi Yaşa Sonrasında Öde!”, “Ne Hanımefendiler Sevdim” adlı oyunları sahneledi. Bu oyunların bazılarında yazar olarak da vazife yapmış oldu. Atilla İlhan‘ın şiirlerinden yararlanarak “Ne Hanımefendiler Sevdim” adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu.

Aynı dönemde “Bebişler Karnavalı”, “Renkler Cumhuriyeti”, “Güneşi Güldüren Soytarı”, “Beyaz Dişler Ülkesi”, “Yaşamak Güzel Dostum”, “Kakolu Olsun” adlı çocuk oyunlarını da yazdı, yönetti. Bu oyunları Çocuk Oyunları 1/Renkler Cumhuriyeti adı altında kitaplaştırdı.

Yazın yaşamına “Geç Kalmış Duygusal” (2003) adlı öykü kitabıyla adım attı. Arkasından “Bir An Bin Parça” (Roman,2007), “Yaralısın Türkiye”(Tecrübe etme,2008), “Ayrıntıdaki Şeytan” (Tecrübe etme,2009), “Ataköy/Bir Semti Kendince Yazmak” (2009), Orhan Gökdemir‘ı” (2011) , “Yazgıcılar” (Roman,2012), “Nisan’a Mektuplar” (Tecrübe etme, 2012) ve son olarak olarak “Iyi mi Yazar Olunur/Yazarların Gizli saklı Sokaklarına Seyahat”, “Edebiyat Ölmelidir” (Tecrübe etme, 2013) adlı kitapları basıldı. 2014 senesinde da “Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı” kitabı basıldı.

Bir An Bin Parça adlı romanıyla 2007 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanmıştır.

Enver Aysever, Yazgıcılar, Varlık, Gosteri benzer biçimde edebiyat dergilerinde yazıları gösterildi. Finansal Forum Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmış oldu. Arkasından Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde köşe yazıları yazdı. Sonrasında da Akşam Gazetesi için Pazar söyleşileri halletmeye başladı. BirGün Gazetesinde köşe yazarlığı yapmış oldu. Bu süreçte 2006 yılından bu yana Remzi Kitap Gazetesi gösterim yönetmenliğini sürdürmektedir.

Enver Aysever yazdığı ve yönettiği ve Sibel Alaş‘ın solist olarak yer almış olduğu “Aykırı Kumpanya” adlı gösteriye devam etmektedir.

Enver Aysever, Doğuş, Yeditepe, Ar-El benzer biçimde üniversitelerde dersler verdi. Doğuş Üniversitesi’nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun kalem” adlı programları hazırladı, sundu. Bir süre Cem TV gösterim danışmanlığı görevini sürdürdü. 2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda “Aykırı Sorular”, “Ayrıntılar”, “Siyasal Çözümleme”, “Sokağın Sesi”, “Üç Sual İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak vazife aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Siyaset” programlarında yorumculuk yapmış oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonrasında yapmış olduğu çağrı ile etken siyasete atıldı. Bir yıl CHP PM üyeliği de yapmış oldu. CHP Parti Meclisi’ne seçildikten sonrasında bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.
Mehmet Haberal ve Sinan Aygün benzer biçimde sağ görüşlü adların adaylığına tepki göstererek CHP‘deki tüm görevlerinden 11 Nisan 2011 tarihinde çekilme etti.

2011-2012 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile beraber yorumcu olarak yer aldı.

CNN Türk televizyonunda “Aykırı Sorular” adlı programı hazırlayıp sunmakta iken 23 Eylül 2014 tarihinde yayından kaldırıldı.

Enver Aysever, 2006 senesinde Handan hanım ile evliliğe ilk adımını attı. Nisan (d.2007) isminde bir kızı vardır.

Kitapları :
2002 – Çocuk Oyunları – 1
2003 – Geç Kalmış Duygusal
2007 – Bir An Bin Parça
2008 – Yaralısın Türkiye
2009 – Renkler Cumhuriyeti
2009 – Ayrıntıdaki Şeytan
2009 – Ataköy-Bir Semti Kendince Yazmak
2011 – Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı
2012 – Yazgıcılar
2012 – Nisan’a Mektuplar
2013 – Iyi mi Yazar Olunur/Yazarların Gizli saklı Sokaklarına Seyahat
2013 – Edebiyat Ölmelidir
2014 – Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı

Enver Aysever kimdir

    Politikacı, Sosyolog, Tiyatro Oyuncusu, Tiyatro Yazarı, TV sunucusu, Yazar

Bu habere de bakabilirisiniz

Winston Churchill kimdir

Winston Churchill kimdir, 1874 doğumlu “Sir” ünvanı sahibi Winston Leonard Spencer-Churchill, dünya tarihinde önemli yeri olan, II. Dünya Savaşı dönemindeki İngiltere başbakanı. Edebiyat dalında 1953 Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Anektodlarıyla da ünlü olan Churchill, 9 Nisan 1963‘te Beyaz Saray‘da kendisinin katılamadığı bir tören ile onursal A.B.D. vatandaşı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno