Ana Sayfa / akademisyen / Eric-Jan Zürcher kimdir

Eric-Jan Zürcher kimdir

Eric-Jan Zürcher kimdir, Tarihçi, akademisyen ve Türkolog

Eric-Jan Zürcher, 15 Mart 1953 tarihinde Leiden, Hollanda‘da dünyaya gelmiştir. Leiden Üniversitesi‘nde Türkiye Etütleri Kısmı başkanlığı yapmış ve bu üniversitede halen yarı-zamanlı profesör olarak vazife yapmaktadır.

1977-97 yılları aralığında Nijmegen Üniversitesi’nde çalıştı. 1989-99 yılları aralığında Amsterdam’daki Internasyonal Toplumsal Tarih Ensititüsü’nün Türkiye bölümünü yönetti. 1993-97 yılları aralığında Amsterdam Üniversitesi’nde Türkiye Zamanı kürsüsünde vazife aldı.

1997 yılından itibaren Leiden Üniversitesi Türkiye Emek harcamaları kürsüsünde çalışmaya başlamış olan Zürcher, pek fazlaca üniversitede konuk öğretim üyeliği yapmış oldu.

Eric-Jan Zürcher, 2008 senesinde Amsterdam‘da bulunan Internasyonal Toplumsal Tarih Enstütüsü başkanlığı görevine başladı ve halen devam etmektedir.

Ödülleri :
2005 – 2005’de Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecine yapmış olduğu katkılardan dolayı Dışişleri Bakanlığı tarafınca 11 Haziran 2005 tarihinde Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nde devrin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafınca, büyükelçi Tacan İldem’in sunumu ile “Üstün Hizmet Ödülü” verildi. ( Almış olduğu bu ödülü, 9 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye’de bir “diktatoryal yönetim” bulunduğunu gerekçe göstererek iade edeceğini söylemiş oldu.)

Kitapları :
2013 – Modernizmin Yansımaları: 60’lı Yıllarda Türkiye
2008 – Osmanlı Imp.’nda Sosyalizm Ve Ulusal
2005 – Türkiye’de Etnik Çatışma,
2005 – Cenk, Devrim ve Uluslaşma Türkiye Tarihinde Geçiş Süreci (1908-1928)
2004 – Orta Asya ve İslâm Dünyasında Kimlik Politikaları
2003 – Devletin Silahlanması
2003 – Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (1924-1925)
2003 – Ulusal Mücadelede İttihatçılık
2003 – Modernleşen Türkiye’nin Zamanı
1995 – Ulusal Mücadelede İttihatçılık
1992 – Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

Eric-Jan Zürcher kimdir

    Akademisyen, Tarihçi

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Arkadasca isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Nüket Yetiş kimdir

Nüket Yetiş kimdir, 13 Ağustos 2008 tarihinden bu yana Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) başkanlığı görevini sürdürmekte olan Türk akademisyen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
çocuk porno